Viljem Jakopin ob svojih delih v galeriji Vogal v Tržiču

Ploden slikar, grafik in kipar

V galeriji Vogal in Pollakovem salonu Tržiškega muzeja se predstavlja Viljem Jakopin. Razstavi ob 70-letnici Tržičana razodevata umetniški opus plodnega umetnika.

Tržič – Dan po 70. rojstnem dnevu Viljema Jakopina so Tržičani doživeli odprtje dveh razstav z njegovimi deli. V galeriji Vogal je do 7. maja na ogled le delček njegovih umetniških stvaritev. V Pollakovem salonu Tržiškega muzeja pa bo do 26. maja odprta obsežna razstava, ki zajema celoten opus slikarskega, grafičnega in kiparskega ustvarjanja umetnika.

Viljem Jakopin se je rodil 2. aprila 1939 v Tržiču. Po drugi svetovni vojni se je izučil za ključavničarja. Nato je obiskoval Oblikovno obrtno šolo v Ljubljani. V Tržiču je delal v aranžerski in grafični dejavnosti. V Ljubljani je bil preparator v Narodnem muzeju, kot likovni terapevt pa je deloval v Klinični bolnišnici za psihiatrijo. Prvo likovno znanje mu je dal akademski slikar Milan Batista. Leta 1978 je postal član Društva slovenskih likovnih umetnikov. Štiri leta pozneje je postal svobodni umetnik. Doslej je imel blizu trideset samostojnih razstav po Sloveniji. Sodeloval je na številnih skupinskih razstavah doma in v tujini ter se udeležil več likovnih kolonij. Živi v Ljubljani, a je že dolgo načrtoval jubilejno razstavo v Tržiču. Tam predstavlja kar 130 likovnih del iz različnih obdobij.

S slikarstvom se je začel ukvarjati relativno pozno. Prvo slikarsko razstavo je imel leta 1967 v Kranju in nato še v Tržiču. Za njegove slike v vseh likovnih tehnikah sta značilna močan barvni spekter in dobro premišljena kompozicija. Specifični so portreti bolnikov v akvarelu in svinčniku. Rad je upodabljal krajino in mesta Istre, privlačilo pa ga je tudi nefiguralno slikarstvo. »Jakopin se je poizkusil tudi v kiparstvu. Njegovi kipi so slike in grafike v treh dimenzijah. Ustvaril jih je iz gline, lesa, črepinj, peska, jih navsezadnje tudi oplemenitil z barvami. Kipi so skupni imenovalec likovnih rešitev, do katerih se je dokopal v slikah in grafikah,« je zapisal kustos Tržiškega muzeja Aljaž Pogačnik v katalog ob jubilejni razstavi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / torek, 28. julij 2009 / 07:00

Najprej hrib, potem kopanje

Gorenjski glas in Mercator sta v organizaciji Odiseja srečne izžrebance peljala na izlet. Tokrat na Vogel, v Planšarski muzej in kasneje na kopanje v Vodni park Bohinj. S poznim kosilom oziroma zgodnj...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 12. januar 2007 / 06:00

Rojstva, obletnice, slovesa

Športnike navadno opazujemo zgolj pri njihovih dosežkih, zmagah in porazih. Večinoma pa so čisto običajni fantje in dekleta, možje in žene, ki imajo podobne radosti in skrbi kot drugi.

Prosti čas / petek, 12. januar 2007 / 06:00

Brat vse vidi, Brat vse ve: Zdrava ekološka cigareta

Kot kaže je izum gorenjskega inovatorja prišel v pravem času. Kadilcem bo lažje preživeti protikadilski zakon.

Prosti čas / petek, 12. januar 2007 / 06:00

Nominator 232

Že nekaj časa se je govorilo, da se na Zgornjem Brniku, vasi, ki gleda proti Karavankam, prenavlja domačija, ki naj bi »dvor« postala. In tako so osmega prosinca povabili na »Zgorn´Brn´k...

Kultura / petek, 12. januar 2007 / 06:00

Energija ljubezni

Pod tem naslovom Gabi Grm razstavlja v Tržiču mozaike.

Kultura / petek, 12. januar 2007 / 06:00

Prišel z odhodom

V Mladinskem kulturnem centru v Kranju fotograf Janez Pelko razstavlja cikel fotografij z naslovom "Odhod".