Viljem Jakopin ob svojih delih v galeriji Vogal v Tržiču

Ploden slikar, grafik in kipar

V galeriji Vogal in Pollakovem salonu Tržiškega muzeja se predstavlja Viljem Jakopin. Razstavi ob 70-letnici Tržičana razodevata umetniški opus plodnega umetnika.

Tržič – Dan po 70. rojstnem dnevu Viljema Jakopina so Tržičani doživeli odprtje dveh razstav z njegovimi deli. V galeriji Vogal je do 7. maja na ogled le delček njegovih umetniških stvaritev. V Pollakovem salonu Tržiškega muzeja pa bo do 26. maja odprta obsežna razstava, ki zajema celoten opus slikarskega, grafičnega in kiparskega ustvarjanja umetnika.

Viljem Jakopin se je rodil 2. aprila 1939 v Tržiču. Po drugi svetovni vojni se je izučil za ključavničarja. Nato je obiskoval Oblikovno obrtno šolo v Ljubljani. V Tržiču je delal v aranžerski in grafični dejavnosti. V Ljubljani je bil preparator v Narodnem muzeju, kot likovni terapevt pa je deloval v Klinični bolnišnici za psihiatrijo. Prvo likovno znanje mu je dal akademski slikar Milan Batista. Leta 1978 je postal član Društva slovenskih likovnih umetnikov. Štiri leta pozneje je postal svobodni umetnik. Doslej je imel blizu trideset samostojnih razstav po Sloveniji. Sodeloval je na številnih skupinskih razstavah doma in v tujini ter se udeležil več likovnih kolonij. Živi v Ljubljani, a je že dolgo načrtoval jubilejno razstavo v Tržiču. Tam predstavlja kar 130 likovnih del iz različnih obdobij.

S slikarstvom se je začel ukvarjati relativno pozno. Prvo slikarsko razstavo je imel leta 1967 v Kranju in nato še v Tržiču. Za njegove slike v vseh likovnih tehnikah sta značilna močan barvni spekter in dobro premišljena kompozicija. Specifični so portreti bolnikov v akvarelu in svinčniku. Rad je upodabljal krajino in mesta Istre, privlačilo pa ga je tudi nefiguralno slikarstvo. »Jakopin se je poizkusil tudi v kiparstvu. Njegovi kipi so slike in grafike v treh dimenzijah. Ustvaril jih je iz gline, lesa, črepinj, peska, jih navsezadnje tudi oplemenitil z barvami. Kipi so skupni imenovalec likovnih rešitev, do katerih se je dokopal v slikah in grafikah,« je zapisal kustos Tržiškega muzeja Aljaž Pogačnik v katalog ob jubilejni razstavi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / ponedeljek, 16. april 2007 / 07:00

Nasprotujejo asfaltirani stezi

Organizacije civilne družbe nasprotujejo gradnji asfaltirane vzletno pristajalne steze na Letališču Lesce.

Objavljeno na isti dan


Kranj / četrtek, 25. februar 2021 / 00:13

V Kranju bi sami sušili blato

V Komunali Kranj zaradi vse višjih cen za prevzem dehidriranega komunalnega blata razmišljajo o lastni sušilnici blata. Odprto pa je vprašanje, kam s posušenim blatom.

Domžale / četrtek, 25. februar 2021 / 00:10

Priprave na širitev zdravstvenega doma nemotene

Domžale – Občine Domžale, Mengeš, Lukovica, Moravče in Trzin nadaljujejo načrtovanje širitve Zdravstvenega doma Domžale. Župani in županja občin soustanoviteljic Zdravstvenega doma Domžale so lani...

Tržič / četrtek, 25. februar 2021 / 00:09

Kulinarična zloženka Iz tržiških piskrov

Tržič – Slovenija je prejela evropski naziv gastronomska regija 2021, zato so tudi vse dobrote tržiških gostincev združili v kulinarični zloženki Iz tržiških piskrov. Kot so zapisali, so Tržičani r...

Naklo / četrtek, 25. februar 2021 / 00:05

Odločal bo občinski svet

V občini Naklo bodo o osnutkih pokrajinske zakonodaje najprej razpravljali na odborih, potem pa bo imel zadnjo besedo občinski svet.

Gorenjska / sreda, 24. februar 2021 / 23:57

Domovi za starejše

Na hitro staranje prebivalstva bi morala država odgovoriti s celovitim sistemom skrbi za starejše, kamor sodi tudi gradnja domov za starostnike. Toda zadnji dom za starejše iz državnih vir...