Inteligentni energetski sistemi
Z množico povezanih enot obnovljivih virov energije v inteligentni sistem bi se manjša območja na Gorenjskem že danes lahko sama oskrbovala z električno energijo.
Kranj – Bogati viri obnovljive energije v alpskem prostoru, kot so vodna energija, sončna in vetrna energija ter energija na lesno in drugo biomaso, so priložnost tako za Gorenjsko kot druge pokrajine v alpskem svetu. Priložnost za njihov izkoristek iščejo partnerji čezmejnega projekta AlpEnergy – Virtualni energetski sistem kot sredstvo za pospeševanje transnacionalnega sodelovanja in trajnostne energetske oskrbe v alpskem prostoru. Sodeluje devet partnerjev iz petih evropskih držav, na Gorenjskem sta se povezala Regionalna razvojna agencija Gorenjske (BSC Kranj) in Elektro Gorenjska.
»Partnerji ugotavljamo, da so možnosti izrabe obnovljivih virov energije premalo prepoznani, da se jih ne upravlja in nadzoruje celovito in učinkovito, njihov vpliv na energetski sistem je zato slabši, kot bi lahko bil. V preteklosti smo elektroenergetski sistem poznali le prek proizvodnje elektrike v centralah in prenosu preko daljnovodov, danes se na lokalni ravni na te iste elektroenergetske sisteme vključuje vse več lokalnih proizvajalcev električne energije, same tehnološke rešitve pa omogočajo še merjenje in upravljanje porabe ostalih energentov (plin, voda, olje, toplotna energija),« pomen projekta AlpEnergy opiše Bogo Filipič, direktor Regionalne razvojne agencije Gorenjske. Na Gorenjskem bi radi s pomočjo sodobnih tehnologij povečali uporabo obnovljivih virov energije, zmanjšali porabo energentov in energije ter povečali zavedanje o možnostih uporabe obnovljivih virov energije, posledično pa zmanjšali še izpuste ogljika v okolje. »Z dosego ciljev projekta AlpEnergy na Gorenjskem bi lahko ustvarili javne in zasebne prihranke, pokrajina bi zaradi nepotrebnih novih gradenj daljnovodov ostala takšna, kot jo imamo sedaj,« pravi Filipič.
Povezava manjših v veliko elektrarno
Višji stroški za električno energijo so v svetu stalnica, v alpskem svetu (za razliko od drugih pokrajin) pa so zaradi razgibanega terena višji tudi stroški gradnje oziroma vzpostavitve in vzdrževanja energetskega sistema. Tudi zato je raba obnovljivih virov energije nuja in priložnost, le povezati bi morali številne ponudnike v inteligentni elektroenergetski sistem oziroma v virtualni energetski sistem. »Virtualni energetski sistem razpršenih enot pomeni več različnih manjših proizvodnih enot, ki so daljinsko povezani s skupnim centrom za vodenje. Na ta način manjše enote postanejo kompakten, upoštevanja vreden in kakovosten dejavnik v energetski oskrbi odjemalcev. Ob primerni tehnični opremljenosti in z začrtanimi organizacijskimi oblikami so v posebnih primerih lahko avtonomni zasilni sistem delne ali celovite oskrbe nekega območja, brez velikega, zanesljivega sistema pa tudi v tem primeru žal ne gre,« možnosti boljšega izkoristka obnovljivih virov energije pojasnjuje Bojan Luskovec, svetovalec uprave za tehnične zadeve in strategijo v Elektru Gorenjska.
Gorenjska je ena najbolj zelenih regij Slovenije. V energetskem sistemu delež obnovljivih virov energije zastopa približno 19 odstotkov, medtem ko druge slovenske regije povprečno dosegajo komaj desetodstotni delež obnovljivih virov energije. Žal pa Slovenija v zadnjih petnajstih letih ni naredila skoraj nič, da bi se raba obnovljivih virov energije povečala. »Spodbude za postavitev sončne elektrarne so pri nas precej manjše kot v Evropski uniji. Odkup »zelene« energije v Evropi znaša 46 centov, pri nas 40 centov na kilovatno uro, hkrati v tujini zagotavljajo odkup 20, pri nas 15 let. To ni prav, saj je investicija v tehnologijo za vse enaka,« o možnosti hitrejšega razvoja pravi Filipič in dodaja, da bi bilo utopično pričakovati nadomestitev 80 odstotkov 'klasične' energije z obnovljivimi viri, kljub temu pa so danes samooskrbne hiše že poznane, poznana so naselja z več tisoč prebivalci, ki se samooskrbujejo z energijo, višek pa celo prodajajo, tako da pot do samooskrbne ulice, naselja, vasi … ni več dolga. »Glede na to, da imamo na Gorenjskem veliko manjših naselij in vasi, sem prepričan, da bi večino od njih s primernimi spodbudami lahko naredili energetsko neodvisne, saj bi se v celoti lahko oskrbovale z lokalnimi obnovljivimi viri energije,« meni direktor Regionalne razvojne agencije Gorenjske.
Konkreten pilotni projekt
Z virtualnim energetskim sistemom bodo prek projekta AlpEnergy to sliko skušali nekoliko popraviti s konkretnim primerom. »Za ponazoritev naših ciljev bomo verjetno izbrali del območja v tržiški občini, kjer že sedaj najdemo sončne elektrarne, male vodne hidroelektrarne ter soproizvodnjo elektrike in toplote. Z inteligentnim omrežjem bomo povezali izvore energije na eni ter potrošnjo na drugi strani. S prilagajanjem potrošnje bomo razvili izkušnjo, s katero lahko v prihodnosti oblikujemo uravnotežen lokalni energetski sistem. Menim, da ima Gorenjska še mnogo neizkoriščenih vodnih potencialov, mnogo priložnosti za sončne elektrarne in v tem trenutku tudi biomase,« konkretno nalogo in investicijo opiše Luskovec.