Za najbolj razvajena ušesa
Mladi kranjski violinist Matjaž Bogataj se je s pianistom Jamesom Baillieujem predstavil domačemu občinstvu na koncertu v dvorani Glasbene šole Kranj.
Obetaven violinist. Ne več, Matjaž Bogataj iz Kranja, trenutno študent četrtega letnika na Universität für Musik und dastellende kunst v Gradcu v razredu prof. Silvie Marcovici že izpolnjuje svojo obetavnost izpred let, saj se je razvil v izvrstnega mladega violinista. Domačemu kranjskemu občinstvu se je prejšnji petek predstavil s programom štirih skladb, ki sta jih s pianistom Jamesom Baillieujem pripravila za snemanje za arhiv RTV Slovenija. V več kot uro dolgem nastopu sta predstavila skladbe Violin sonata, No. 2, Op. 13, Edvarda Griega, Poeme, Op. 25, Ernesta Chaussona, Sonate pour violin et piano, Clauda Debussyja in Polonaise brillante, Op. 21, Henryka Wieniawskega. Zahteven program je izpod Matjaževega loka in Jamesovih prstov zvenel čisto, tehnično dovršeno, občinstvo pa je nedvomno navduševala tudi interpretacijska moč obeh glasbenikov. Navdušeni aplavzi v dvorani temu primerno niso izostajali.
»Ponudba za snemanje se mi je zdela super, saj kot mlad glasbenik ne dobim veliko priložnosti, da bi snemal za kogarkoli. Samo upam, da bodo odgovorni uredniki na radiu z mojim delom oziroma posnetki zadovoljni in da bomo lahko še kdaj sodelovali,« je povedal Matjaž Bogataj, o izboru skladb, ki jih je izbral za tokratni program, pa dodal: »Gre za skladbe, na katerih sem delal z mojo profesorico, in jih tudi izpopolnjeval s profesorjema Zakharjem Bronom in Stefanom Gheorghiujem. Pravzaprav pa so mi ta trenutek tudi nekako najbolj pri srcu.«
Enak program sta čez konec tedna, v dveh in pol dneh, posnela tudi za arhiv RTV, hkrati pa bosta mlada glasbenika posnetke dobila tudi za lastno uporabo oziroma njuno lastno promocijo. Na neki način sta tako pripravila izvrsten material za avdicije in bodoče možne koncerte, naj jih pripravljata skupaj ali vsak posebej. James Baillieu, rojen sicer v Južnoafriški republiki, je že leta 2004 diplomiral na univerzi v Cape Townu, doslej pa je prejel že številne nagrade in je kot solist član več komornih zasedb v Evropi in Južni Afriki. Matjaž Bogataj pa je tik pred diplomo v Gradcu, kjer trenutno obiskuje šesti semester. »Upam, da bova skupaj z Jamesom še naprej lahko tako dobro delala, seveda pa je trenutno v prvem planu diploma, sledijo še kakšna tekmovanja, masterclassi in koncerti. Upam, da čim več,« razmišlja Bogataj, o svojem skoku v popularno glasbo, s kvartetom Quartissimo je namreč zmagal na letošnji EMI, pa je povedal: »Zaenkrat ta skok v popularno glasbo zadostuje. Projekt kot tak želimo izpeljati čim bolje, v nadaljevanju pa bom videl, kako bo s ponudbami za naše in moje samostojne nastope. Vem, da je moj prostor predvsem v klasiki, saj dejansko v njej najbolj uživam. Bi pa lagal, če rečem, da mi izkušnja z Evrovizijo ni zanimiva in da me pop kultura sploh ne zanima.«
V zaključku sta »smetano na koncertno torto« dodala Matjaž Bogataj in njegova sestra Maruša Bogataj, sicer odlična violončelistka, ki nedvomno prihaja za njim. Njuna izvedba znane skladbe Passacaglia (Händel-Halvosen) je bila prava poslastica za še tako razvajena ušesa.