Franc Jožef živi za Kaplo
Slovenci v zamejstvu (135)
Železna Kapla je v nedeljo, 15. marca, dobila prvega slovenskega župana, Franca Jožefa Smrtnika iz Kort. Kandidiral je za Enotno listo, edino politično stranko Slovencev na Koroškem, in uspel. V drugem krogu županskih volitev (na Koroškem traja županski mandat 6 let – op.p.) je dobil 904 ali 50,40 odstotka glasov, njegov protikandidat socialdemokrat Harald Kogelnik pa 889 ali 49,60 odstotka glasov. Smrtnikova izvolitev ni presenečenje. Že 18 let je aktiven v občinski politiki in poznan kot izvrsten pevec in človek odprtega srca, ki se ni izogibal političnih nasprotnikov, tudi Haiderjevih svobodnjakov ne. Franc Jožef, eden od štirih sinov Marije in Franca Smrtnika iz Kort, je pobral glasove Slovencev, zanj pa so glasovali tudi tradicionalni volivci Zavezništva za prihodnost Avstrije (BZO) pokojnega deželnega glavarja Haiderja.
Po objavi volilnih izidov se je v gostilni Moritz sredi Železne Kaple, v kateri je imela Enotna lista svoj volilni štab, trlo ljudi. Novemu županu so prišli čestitat Slovenci iz vseh koncev Koroške, pa tudi predstavniki drugih strank. Franc Jožef bo pravi župan, saj živi za Železno Kaplo in pozna probleme in potrebe njenih prebivalcev, so bili najpogostejši komentarji ljudi. Novemu županu ne bo lahko, saj Enotna lista v občinskem svetu, v katerem so najmočnejši socialdemokrati, nima večine. Vendar je Franc Jožef Smrtnik prepričan, da bodo za njegov program za napredek Železne Kaple in okoliških vasi Bela/Vellach, Obirsko/Ebriach, Rebrca/Rechberg, Korte/Troegern, Lobnika/Lobnigg in Lepene tudi predstavniki drugih strank. V njem je tudi obljubi, da bo kot župan dosegljiv za vse ljudi. Da bo čim več mladih ostalo doma, bo občina pomagala pri zagotavljanju boljših pogojev za šport, kulturo in družabnost ter z denarjem pomagala občanom, ki bodo želeli zgraditi ali obnoviti hišo ter kupiti stanovanje.
Ker je nova koroška deželna vlada, v kateri ima Slovencem in dvojezičnosti nenaklonjena desnica absolutno, v deželnem zboru pa relativno večino, napoveduje omejevanje z ustavo določenih pravic do dvojezičnosti, bodo morali Slovenci spremeniti organiziranost in z njo zagotoviti večjo učinkovitost delovanja in enotnost. Narodni svet koroških Slovencev je Zvezi slovenskih organizacij in Skupnosti koroških Slovencev že predlagal ustanovitev skupnega 36-članskega zastopstva, ki naj bi ga izvolili odborniki slovenskih društev in političnih organizacij.