Kontrolor je bil zelo radoveden
Zveza združenj ekoloških kmetov Slovenije je v okviru programa Bio užitek pripravila na ekološki kmetiji Porta na Ovsišah dan s kontrolorjem ekološke pridelave.
Ovsiše – Kmetije, ki se odločijo za ekološko kmetovanje, morajo spoštovati številne zahteve. Njihovo ravnanje nadzorujejo pooblaščene kontrolne organizacije, med njimi je tudi Inštitut za kontrolo in certificiranje v kmetijstvu in gozdarstvu Maribor (Inštitut KON-CERT), ki kontrolira 1.800 ekoloških kmetij ali 87 odstotkov vseh v Sloveniji. Kot je povedal Boris Uranjek, vodja ekološke pridelave na tem inštitutu, je kontrola, ki je napovedana ali nenapovedana, enkrat na leto, na kmetijah, kjer ugotovijo pomanjkljivosti, jih je lahko tudi več. Lani na 47 odstotkov kmetij niso odkrili nobenih pomanjkljivosti, na skoraj vseh ostalih so ugotovili le manjše napake, osmim kmetijam, ki so grobo kršile pravila ekološkega kmetovanja, so odvzeli certifikat. Med takšne kršitve sodijo uporaba mineralnih gnojil, fitofarmacevtskih sredstev, neustrezne krme …
Da bi povečali zaupanje potrošnikov v ekološko pridelano hrano, je Zveza združenj ekoloških kmetov Slovenije v okviru programa Bio užitek v sredo pripravila na ekološki kmetiji Porta na Ovsišah dan s kontrolorjem. Kontrolor Jože Rantaša je bil radoveden in si je ogledal hlev za goveda, prašiče in ovce, gnojišče, izpust za živino, prostor na prostem za kokoši, gnezda za kokoši, senik … »Nos je vtaknil« tudi v vreče s semenskim krompirjem in ječmenom, v sušilnico za mesne dobrote, v mlin za pripravo krme, veliko je tudi spraševal: kje ste nabavili ekološko pridelani semenski krompir, ali je na vsakih osem kokoši eno gnezdo, ali imate račun za nakup ovsa …
Na kmetiji Porta, kjer gospodarita Mimi in Marjan Fister, so že kmalu ugotovili, da bodo z majhnimi količinami le težko konkurirali večjim kmetijam, zato so se pred sedmimi leti odločili za ekološko kmetovanje, brez uporabe mineralnih gnojil in škropiv pa so kmetovali že prej. Obdelujejo deset hektarjev lastnih in najetih kmetijskih zemljišč in gospodarijo s petnajstimi hektarji gozda. Redijo trinajst govedi, več kot dvajset ovc in jagnjet, petindvajset kokoši in običajno še dva ali tri prašiče, pridelujejo tudi krompir, zelenjavo, ajdo, sadje, zelišča … Ekološko hrano pridelujejo za lastne potrebe, za goste v apartmaju, ki ga oddajajo, in za skupine, ki si zaželijo malico ali kosilo pod kozolcem, ter za stalne stranke, le izjemoma jo prodajajo na tržnici. Sprejemajo tudi avtodome, pohodnikom, kolesarjem in drugim skupinam ponujajo spanje na senu.