Sedem občanov pri varuhinji
Varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik je v sredo obiskala Tržič. Prisluhnila je težavam domačinov in prebivalcev sosednje občine Naklo.
Tržič – Sejna soba Občine Tržič se je v sredo začasno spremenila v pisarno varuhinje človekovih pravic. Zdenka Čebašek Travnik je po pogovorih z občani povedala, da ima s sodelavci enkrat na mesec zunanje poslovanje po Sloveniji. Velika mesta obiščejo vsako leto, manjše kraje pa na dve leti. Na Gorenjskem je bila na Jesenicah in tokrat v Tržiču z diplomirano pravnico Martino Ocepek. Že pogovor z vodstvi občin ponavadi nakaže najbolj žgoče probleme. Posebno pozornost so tudi tukaj namenili stanovanjski in socialni problematiki, a je slednja v primerjavi z vzhodno Slovenijo manj razširjena.
Za pogovore v Tržiču se je prijavilo osem ljudi, prišel pa je eden manj. Varuhinja ni mogla govoriti o konkretnih primerih, je pa pojasnila, da so se trije nanašali na probleme okolja in prostora. Izpostavila je le javno znano pobudo članov Gorenjskega ekološkega društva, da Občina Naklo izvzame določene parcele v načrtovani industrijski coni Podbrezje iz občinskega plana. Preverili bodo odnos med pobudniki in občino. Če pobude ne bodo upoštevali, bodo preverjali pravilnost postopkov. Omenila je še pogovor s tržiškim županom Borutom Sajovicem o reševanju problematike gorenjskih odpadkov. Izrazila je upanje, da si bodo v občinah prizadevali za trajno rešitev te težave.
Občani so varuhinjo opozorili na nekatere nelogične zakonske rešitve glede preživnin, vdovskih prejemkov in drugih pomoči. V težavah so nekateri ljudje, ki iščejo različne oblike socialne pomoči. Zdenka Čebašek Travnik je ugotovila, da so te osebe zaradi stisk v posebnem duševnem stanju. Do njih bi morali imeti delavci centrov za socialno delo korekten in spoštljiv odnos. Priznala pa je, da so tem centrom naložili ogromno dela, a jih niso hkrati kadrovsko okrepili. Eno možnih rešitev je ponudila ministrica za javno upravo, ki predlaga prevzem zbiranja potrdil in dokazil v upravnih enotah.