Med sosedi 128
V četrtek, 5. februarja, je bila v Celovcu osrednja proslava Slovencev na Koroškem v počastitev 8. februarja, slovenskega kulturnega praznika.
V dvorani Articielo so jo skupno organizirali generalni konzulat Republike Slovenije v Celovcu, Društvo slovenskih pisateljev in pisateljic, publicistov in publicistk, prevajalcev in prevajalk v Avstriji, Krčanska kulturna zveza in Slovenska prosvetna zveza. Na slovesni prireditvi, na kateri je govoril dr. Miha Vrbinc, ravnatelj zvezne gimnazije za Slovence v Celovcu, je bilo posebej poudarjeno kulturno ustvarjanje mladih. V prazničnem programu so sodelovali mlada glasbenika Kristijan Filipič in Jani Meuller na prečni flavti in igralci gledališke skupine Teater Šentjanž z odlomkom iz predstave Izstopni vizum. Igralke in igralci iz Šentjanža/St. Johann v Rožu to zimo uspešno nastopajo s predstavo Guernica - propad Evrope, ki jo je napisala Dragica Potočnjak, režiral pa jo je Sebastjan Starič. Ena od predstav je bila v ponedeljek v Celovcu.
Slovence v Italiji je razveselila novica, da je italijanska vlada odobrila slovenski manjšini v Italiji izreden prispevek milijon evrov, ki bo preprečil finančni zlom organizacij in ustanov Slovencev v Italiji. Izreden prispevek, za katerega sta se dogovorila predsednika slovenske in italijanske vlade Borut Pahor in Silvio Berlusconi, morata potrditi še senat in poslanska zbornica. Z dodatnim milijonom evrov se bo letošnja italijanska državna pomoč Slovencev približala lanski vsoti dobrih petih milijonov evrov. Brez te pomoči bi dobila slovenska manjšina v Italiji letos le dobre 4 milijone evrov, prihodnje leto pa še manj. Predstavniki organizacij Slovencev v Italiji poudarjajo, da je dodatna pomoč iz Rima posledica njihovega pravočasnega posredovanja v Ljubljani, kjer sta predsednik slovenske vlade Borut Pahor in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Boštjan Žekš opozorila italijansko vlado na škodljivost načrtovane manjše pomoči Slovencem. Z odločitvijo rimske vlade so zadovoljni tudi v Ljubljani, kjer poudarjajo, da je to le reševanje letošnjih težave, za naprej pa morata slovenska in italijanska vlada najti dolgoročnejšo rešitev.
Slovenska poslanka v Evropskem parlamentu Ljudmila Novak je v govoru na ponedeljkovem plenarnem zasedanju v Strasbourgu opozorila na zgledno urejen položaj italijanske in madžarske manjšine v Sloveniji, kar pa ne velja za slovensko manjšino v sosednjih državah, še posebej na Madžarskem. »Po novem bo zaradi zmanjšanja sredstev zaprt tudi edini slovenski muzej, ki je bil središče kulturnega življenja Slovencev na Madžarskem, čeprav gre zgolj za 16.000 evrov. Medtem ko Slovenija za madžarsko manjšino namenja letno 14,5 milijona evrov, nameni Madžarska slovenski manjšini le 400.000 evrov,« je povedala Novakova.