Prijazno do majhnih bolnikov
Od letošnjega januarja velja, da ima eden od staršev pravico do brezplačnega bivanja ob hospitaliziranem otroku do njegove starosti vključno pet let. "Starši pa se morajo zavedati tako pravic kot dolžnosti. Bolnišnica ni hotel," je opozoril Peter Najdenov, vodja otroškega oddelka v Splošni bolnišnici Jesenice.
Jesenice – Od letošnjega januarja dalje po Zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju velja, da ima eden od staršev pravico do brezplačnega bivanja ob hospitaliziranem otroku do njegove starosti vključno pet let. Odločitev gre vsekakor pozdraviti, saj bodo majhni otroci bolnišnično okolje čustveno bolje prenesli, če bo poleg eden od staršev, v praksi pa se bo treba novosti še prilagoditi. Ko so prenavljali otroški oddelek v Splošni bolnišnici Jesenice, možnosti in pravice sobivanja v takem obsegu še ni bilo in niso predvideli nastanitve za starše. Na oddelku je večino časa od 30 do 35 bolnih otrok, če k temu prištejemo še sobivanje enega starša, enega obiskovalca, jih je lahko naenkrat na oddelku, pa osebja nismo šteli, več kot 90. »Bolnišnica je prostor, kjer vladata red in čistoča. Staršem se trudimo omogočiti nastanitev, prehrano, poskušamo biti prijazni, ob vsem tem pa moramo biti predvsem strokovni in delati v dobro otrok. Starši se morajo zavedati tako pravic kot dolžnosti; bolnišnica ni hotel in tudi medicinske sestre niso sobarice staršem, ki sobivajo ob otroku, ampak so strokovnjakinje za nego bolnih otrok,« je povedal predstojnik otroškega oddelka Peter Najdenov, dr. med..
Povprečna ležalna doba v jeseniškem otroškem oddelku je tri dni in pol. »V tem kratkem času ni nujno, da otroka, ob katerem je že sicer ves čas prisoten eden od staršev, obiščejo še vsi sorodniki in prijatelji. Tako kot odrasel bolnik tudi bolan otrok potrebuje mir in takega otroka res ni treba ves čas animirati. Bolni obiskovalci ne sodijo v bolnišnico, prav tako naj ne hodijo na obiske majhni otroci. Če že pridejo bratci, sestrice, naj bo to res le za kratek čas. V bolnišnici je veliko okužb, ki se jih lahko naleze zdrav obiskovalec,« je opozoril Najdenov.
Bolnišnični red
Starši bi na vso moč radi ustregli svojim bolnim otrokom in zgodilo se je že, da so od doma prinesli tudi babičino govejo juho. »Včasih je hrane za celo potovalko. Otrok ima v bolnišnici polnovredno, starosti primerno prehrano. Sledimo temu, da je hrana pravilno izbrana s strokovnega, medicinskega stališča, ne moremo pa zadovoljiti vseh potreb. Hrana se ne prinaša s seboj, in če gre za kakšno posebnost, naj se starši o tem pogovorijo z osebjem,« je povedal sogovornik in opozoril še na bistven pomen higiene: »Če po eni strani otroke ves čas opozarjamo, naj si umivajo roke, po drugi strani obiskovalci posedajo po bolniških posteljah in prinašajo od doma kup osebnih predmetov. V bolnišnici ne moremo omogočiti udobja domače hiše.«
Starša za sobivanje ob otroku lahko sprejmejo v okviru prostih kapacitet na oddelku. Če bi prišlo do prezasedenosti, imajo navodila s strani ministrstva, kateri starši imajo prednost; upoštevajo se starost otroka, obstoj posebnih potreb otroka, krajevna oddaljenost od bolnišnice in zdravstveno stanje otroka. Kakšen starš mora zato, ker ni prostora, kdaj prespati tudi na stolu.
Eden od staršev lahko sobiva tudi ob otroku, ki je starejši od šest let, vendar mora v tem primeru nastanitev in hrano plačati. V jeseniški bolnišnici je cena za nastanitev in polni penzion za odraslega spremljevalca 20 evrov na dan, za nočitev z zajtrkom 12 evrov, za samo nočitev pa 10,50 evra na dan. »Zmotno je prepričanje, da ti otroci, če starš ni poleg, po končanih obiskih kar naprej jokajo. Otroci se, če jim zdravstveno stanje dopušča, zelo radi družijo med seboj,« je še povedal Najdenov, glavna medicinska sestra otroškega oddelka Jožica Trstenjak pa je dodala: »Res želimo apelirati na starše, naj upoštevajo ustna in pisna navodila osebja v bolnišnici, bolnišnični red visi tudi na vratih.«