Ob dražjih bonih tudi manj dela
V Študentski organizaciji Slovenije opozarjajo na vse slabši socialni položaj študentov.
Kranj – V Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) opozarjajo, da je v zadnjih mesecih upadlo povpraševanje po študentskem delu, kar naj bi skupaj s podražitvijo študentskih bonov negativno vplivalo na socialni položaj študentov. K slabšanju socialnega položaja študentov je po njihovem že tako prispevala neustrezna in nezadostna štipendijska politika države, kar 8300 študentov pa je po ocenah ŠOS še dodatno obremenjenih s plačevanjem stroškov tako obveznega kot tudi dodatnega zdravstvenega zavarovanja. Prepričani so, da se v primeru, da pristojna ministrstva ne bodo ukrepala, lahko zgodi, da bo del študentov prisiljen prenehati s študijem zaradi prevelikih stroškov.
Tudi predsednik Kluba študentov Kranj Andraž Šiler opaža, da se je v zadnjem času precej zmanjšalo povpraševanje po študentskem delu. »Študenta je tudi najlaže odpustiti, saj delajo brez vsake pogodbe. Res pa je tudi, da jih je tudi najlaže zaposliti, tako da bodo po koncu krize najbrž prvi dobili zaposlitev,« razmišlja Šiler, ki je ob tem opozoril tudi na znižanje urne postavke za študentsko delo, in sicer v povprečju za 20 do 30 odstotkov. Prav študentsko delo pa po mnenju ŠOS ob neustrezni štipendijski politiki predstavlja pomemben socialni korektiv, da študenti zmorejo pokrivati stroške študija. Tudi Mojca Jagodic iz Kluba študentov Kranj se strinja, da zaslužek preko študentskega servisa številnim študentom predstavlja vir preživetja oziroma jim sploh omogoča študij. Vendar menita, da zaradi tega nihče ne bo opustil študija, ampak ga bo mogoče zgolj za kakšno leto ali dve opustil. V začetku leta je študente še dodatno udarila po žepu podražitev bonov za študentsko prehrano, ki pa v Kranju in okolici, poudarjata sogovornika, ni bila tako drastična kot v Ljubljani. »V povprečju so se v Kranju cene bonov dvignile za pol evra, medtem ko so se v Ljubljani podražili kar za evro. Za najcenejši bon je bilo prej v Kranju treba odšteti 0,85 evra, po novem pa stane 1,44 evra.« V novem razpisu za ponudnike bonov so sicer določili najvišjo možno ceno obroka na 7 evrov, kar pomeni, da je cena najdražjih bonov kar 4,48 evra.
Na svoje težave so predstavniki študentov pred dnevi opozorili tudi ministra za delo, družino in socialne zadeve Ivana Svetlika, ki je po srečanju dejal, da bodo ukrepi za pomoč socialno bolj ogroženim študentom bodo usmerjeni zlasti v spremembo štipendijske zakonodaje, pozornost pa bodo namenili tudi zaposlovanju mladih. Obenem je še dodal: »Shajati bomo morali s tako ureditvijo študentske prehrane, kot je, hitro pa bomo popravljali zakon o štipendiranju in ga posredovali v parlamentarno proceduro. Intenzivno se bomo pogovarjali o študentskem delu in tudi o zaposlovanju mladih, ki končujejo študij, saj so v gospodarski krizi najbolj ogroženi.«