Donacija vodnikom reševalnih psov
Klub vodnikov reševalnih psov Kranj se veseli prejete donacije: vadbenega stolpa za vrvno tehniko. Na njihovem poligonu v Struževem se je predstavila tudi državna intervencijska enota. Opozorili so na pomanjkljiv sistem financiranja.
Struževo - V soboto so v kranjskem centru za zaščito in usposabljanje v Struževem predstavili usposobljenost državne intervencijske enote, ki deluje v okviru Zveze društev in klubov vodnikov reševalnih psov Slovenije. Ob tej priložnosti je Klub vodnikov reševalnih psov Kranj svojemu namenu v uporabo simbolično predal stolp za učenje in trening vrvne tehnike, ki ga je doniralo podjetje Elektroservisi iz Trzina. Bilo je torej več kot dovolj razlogov za veselje, če ne bi ob tej priložnosti opozorili tudi na pomanjkljiv sistem financiranja v okviru Uprave RS za zaščito (URSZR) in reševanje in Civilne zaščite.
»Državna intervencijska enota nima urejenega financiranja s strani republiške URSZR, tako da vse nastale stroške krije s pomočjo društev in klubov vodnikov reševalnih psov. Želimo si bolj stimulativno okolje in trajno rešitev financiranja. Naši člani so prostovoljci, vseeno pa si v primeru sodelovanja pri reševalnih ali iskalnih akcijah zaslužijo vsaj kritje potnih stroškov in povračilo za službeno odsotnost pri delodajalcu,« je tako opozorila Darinka Lečnik-Urbancl, namestnica vodje Državne intervencije enote pri Zvezi društev in klubov vodnikov reševalnih psov Slovenije (ZRPS).
Po besedah poveljnika Civilne zaščite Mestne občine Kranj Saša Govekarja želijo v Struževem urediti vadbeni poligon za vse reševalne enote Kranju in tudi širše. Pojasnil je, da si prizadevajo tudi za čimprejšnjo razširitev gasilskega doma na Zlatem polju, kjer naj bi nastal logistični center Civilne zaščite, in opozoril, da kar sedemdeset odstotkov regijskih reševalnih enot sestavljajo kranjske enote, večino le-teh pa financira Mestna občina Kranj. Prav zato si že dolgo neuspešno prizadevajo, da bi kranjska izpostava URSZR financirala vsaj posebno opremo in vozni park regijskih intervencijskih enot.
Miloš Kovač iz URSZR je odvrnil, da financirajo vse prostovoljne organizacije, ki se ukvarjajo z reševanjem in zaščito, zato je obljubil, »da bodo glede na izkazano aktivnost in prizadevanja skušali stopiti nasproti še s kakšnim korakom«. Vodja kranjske izpostave URSZR Jernej Hudohmet pa je izrazil namero, da tudi vodnike reševalnih psov kmalu opremijo s prejemniki osebnih klicev.
Zaradi večnih finančnih tegob so v kranjskem klubu vodnikov reševalnih psov še toliko bolj veseli, da jim je podjetje Elektroservisi podarilo štiri tisoč evrov vreden vadbeni stolp iz jeklene konstrukcije. »Ta stolp je predvsem pomemben zaradi obnavljanja našega znanja vrvne tehnike. Do sedaj smo se morali v tem usposabljati pri kranjskih gasilcih,« je povedal predsednik kluba in tudi zveze ZRPS Matjaž Bolka. Direktor Elektroservisov Ivan Hozjan je razložil, da so se prošnji po donaciji odzvali, ker v podjetju skozi politiko donatorstva posredno pomagajo tudi prizadetim v naravnih in drugih nesrečah, po drugi strani pa želijo sodelovati tudi z lokalno skupnostjo, saj v Kranju pripravljajo nepremičninski projekt na območju hotela Jelen.