Zadruge bi kupile delnice
Kmetijske zadruge se pogajajo s prodajalci več kot polovičnega lastniškega deleža Ljubljanskih mlekarn, vendar se jim cena štirinajst evrov za delnico zdi previsoka.
Ljubljana – Družbe NFD Holding, Zvone Ena, Zvon Dva Holding, KD ID in KD Kapital prodajajo več kot polovični lastniški delež Ljubljanskih mlekarn po ceni štirinajst evrov za delnico. Kmetijske zadruge, ki so že zdaj prek družbe Mlekodel skoraj 25-odstotne lastnice mlekarne, skupaj z drugimi zadrugami pa zadružni delež dosega blizu ene tretjine, bi lastniški delež v mlekarni, kamor prodajo tudi večino mleka, rade še povečale. Kot je na sredini novinarski konferenci povedal Peter Vrisk, predsednik Zadružne zveze Slovenije, se s prodajalci »paketa« delnic pogovarjajo o nakupu, vendar pa se jim cena, ki je skoraj štiri evre višja od njene knjigovodske vrednosti, zdi previsoka in nerealna. Zadruge se bodo za nakup odločile le, če jim bo v pogajanjih s prodajalci uspelo doseči primernejšo ceno, a tudi v tem primeru verjetno ne bi kupile celotnega deleža, ampak morda le polovico. V zadružni zvezi dvomijo, da bi tudi tuje mlekarne bile v sedanji krizi pripravljene plačati lastniški delež po ponujeni ceni. Kot je znano, sta se v javnosti kot možna kupca najpogosteje omenjala francoski Danone in italijanski Parmalat.
V zadružni zvezi so bili lani aktivni tudi pri spreminjanju zakona o zadrugah, pri tem pa niso podprli kasneje sprejetega predloga o ukinitvi zadružne revizije. »Preprosto črtanje poglavja o zadružni reviziji pomeni prekinitev več kot stoletne tradicije zadružne revizije na Slovenskem. Zadružna zveza si bo še naprej prizadevala za ohranitev revizije, ker smo prepričani, da je potrebna za uspešno poslovanje zadrug,« je dejal Franci Avsec, vodja pravne službe na zadružni zvezi, kjer so si lani prizadevali tudi za enakopraven položaj zadrug pri državnih pomočeh in ukrepih za izhod iz gospodarske krize. Zadruge so lani po besedah Petra Vriska kar uspešno prestale krize, letos pa bo verjetno teže, saj se posledice v kmetijstvu pokažejo z zamikom. Med zadružniki za povezovanje ni interesa, več zanimanja je za poslovno sodelovanje pri prodaji pridelkov in nakupu reprodukcijskega materiala.
Zadružna zveza bo ta teden začela izvajati regijske posvete zadružnikov, eden od teh bo tudi na Gorenjskem, tradicionalni slovenski posvet zadružnikov pa bo 9. in 10. marca v Portorožu, kjer bodo razpravljali o vlogi zadruge v času krize in negotovih razmer, o prihodnosti slovenske in evropske kmetijske politike, skrbi za okolje in izrabi obnovljivih virov energije.