Ugotovili veliko kršitev
Prometni in davčni inšpektorji so pri 22 prevoznikih potnikov ugotovili 85 kršitev predpisov.
Kranj – Prometni inšpektorat in davčna uprava sta novembra in decembra lani brez predhodne najave izvedla skupen inšpekcijski nadzor pri podjetnikih in podjetjih, ki se ukvarjajo s prevozom ljudi. V nadzor so zajeli 22 naključno izbranih prevoznikov z območja celotne Slovenije, od tega 13 podjetnikov in devet podjetij. Prometni inšpektorji so ugotovili kar 67 kršitev zakonodaje, predvsem s področja socialne zakonodaje oz. neustreznega organiziranja dela voznikov - dovoljenega časa vožnje ter upoštevanja predpisanih odmorov in počitkov. Za ugotovljene kršitve so izdali pet upravnih odločb in izrekli še 14 ukrepov za odpravo nepravilnosti. V prekrškovnem postopku so izrekli 13 opozoril in za 54 prekrškov izdali 41 plačilnih nalogov, skupni znesek globe pa je znašal 26.010 evrov.
Davčni inšpektorji so ugotovili 18 kršitev. V petih primerih so ugotovili nepravilnosti v zvezi s sklenjenimi podjemnimi pogodbami in izplačili na podlagi pogodb, v dvanajstih primerih pa davčni zavezanci niso v celoti izdajali računov za vse opravljene prevoze potnikov. Inšpektorji so tudi odkrili, da zavezanci v poslovnih knjigah niso zabeležili vseh prihodkov in da so v obračunih DDV-ja izkazali premalo izstopnega davka, zato so jih pozvali k samoprijavi neobračunanega in neplačanega davka. Če tega ne bodo storili, bo davčni organ začel postopek inšpekcijskega nadzora glede DDV-ja od 1. januarja 2009 naprej. V prekrškovnem postopku so izrekli pet opozoril ter izdali eno odločbo z opominom in sedem plačilnih nalogov, skupni znesek izrečenih glob pa je znašal 13.200 evrov.
Prometni in davčni inšpektorji bodo zaradi velikega števila ugotovljenih nepravilnosti tudi v prihodnje nadaljevali izvajanje nadzora. V davčni upravi ob tem pozivajo uporabnike, da za opravljene storitve zahtevajo račune, prevoznike pa, da naj izkoristijo možnost samoprijave.