Sin dopolnil očetove jaslice
Pokojni tržiški čevljar Jože Ribnikar je izdelal jaslice, ki so ljudska umetnost. Avtor nove postavitve je sin Vinko, znani akademski kipar. Za galerijo skrbi Daniel Zupan z družino.
Tržič – Hiša s številko Virje 9 stoji v starem delu Tržiča med Kurnikovo hišo in župnijsko cerkvijo. Iz Cerkvene ulice vodi vhod v Galerijo družine Ribnikar, kjer hranijo stare Tekčeve jaslice in druge umetnine. Mnogi že vedo, da so tam jaslice na ogled vsak dan med 25. decembrom in 2. februarjem.
»Doma sem bil v Kovorju. Že kot otrok sem šel okrog božiča večkrat peš v Tržič, da sem si ogledoval Tekčeve jaslice. Takrat se mi je zdel čudež, kako je čevljar Jožef Ribnikar naredil, da se lesene figurice premikajo. Naključje je hotelo, da sem pozneje spoznal njegovo hčer Silvo. Po poroki sem se leta 1966 preselil k njim in pomagal tastu pri postavljanju jaslic do njegove smrti leta 1970. Dve desetletji zatem smo na podstrešju uredili stalni prostor za razstavo. Že takrat so prihajali mnogi obiskovalci, jaslice pa so raziskovali tudi strokovnjaki. Dr. Emilijan Cevc je zapisal, da so Tekčeve jaslice ljudska umetnost, ki je nastala iz srčne potrebe, vere in veselja nad božičnim dogodkom. Ocenil je, da spadajo med najlepše dosežke ljudske in verske kulture pri nas. Ko smo leta 2000 uredili v pritličju Galerijo družine Ribnikar, je Jožefov sin Vinko Ribnikar poskrbel za novo postavitev jaslic. Znani akademski kipar je čutil dolžnost, da dopolni delo očeta, ki je prezgodaj umrl,« je Daniel Zupan opisal zgodovino jaslic.
Dopolnjena vizija božične zgodbe
V mnogih letih vztrajnega dela je čevljar Jožef izrezljal iz lesa številne človeške, živalske in angelske figure, ki v osrednjem delu jaslic prikazujejo rojstvo Jezusa in tedanje prebivalstvo. Očetovo vizijo božične zgodbe je Vinko dopolnil z začetnim prizorom Marije in Jožefa med iskanjem prenočišča in končno sliko bega v Egipt. V ospredju je dodal propadajoči tempelj in akvadukt, kar ponazarja konec antike in začetek obdobja našega štetja. V ozadju risba in relief upodabljata pokrajino, ki se za Betlehemom nadaljuje v globino. Novost je osvetljena niša na steni, kjer trije kralji sprašujejo Heroda o rojstvu Jezusa. Vsaka figura iz lesa je unikat zase. Posebnost so dvojne ali trojne figure iz enega kosa lesa. Barve na figurah je Daniel skrbno obnavljal. Vsako leto zamenjajo mah na jaslicah, pri čemer pomagata tudi sinova Tomaž in Marjan.
»Oba imata že družini. Tudi petim vnukom so jaslice v veselje. Otrokom je posebej všeč oglašanje ovc in ptic, pretakanje vode in kroženje angelov nad odrom. Na nočnem nebu utripajo zvezde, zvezda repatica pa spreminja barve. V galerijo smo letos prvič postavili Vinkove umetniške jaslice, ki jih je imel na evropski razstavi. Tam so njegovi leseni kipi svetnikov, reliefna glava Kristusa, razpelo in sveta družina, ki od letos krasi poštno znamko. Na stenah so oljne slike, ki jih je naslikala Marica Šmid, Vinkova in Silvina sestra. Moja žena vztrajno podpira galerijsko dejavnost,« je povedal Daniel Zupan.
Obiskovalci prihajajo na ogled Tekčevih jaslic od vsepovsod. Največ je Gorenjcev. Zupanovi so najbolj veseli obiska rojakov iz tujine. Med njimi so tudi potomci čevljarja pr' Putnik, ki je imel delavnico na mestu sedanje galerije.