Škofjeloške smeti na Malo Mežaklo
V začetku prihodnjega leta bodo na deponijo Mala Mežakla pričeli dovažati tudi odpadke iz občin Škofja Loka, Železniki, Žiri in Gorenja vas-Poljane.
Jesenice – Občinski sveti občin Jesenice, Kranjska Gora in Žirovnica, ki so solastnice deponije Mala Mežakla, so potrdili sklep, po katerem bodo na Malo Mežaklo pričeli dovažati tudi odpadke iz občin Upravne enote Škofja Loka. Odlagališče Draga, kamor odlagajo odpadke zdaj, bo namreč 31. decembra prenehalo obratovati. Občine Škofja Loka, Železniki, Žiri in Gorenja vas-Poljane bodo morale plačevati 85 evrov za tono odloženih odpadkov, tej ceni pa bodo prišteli še okoljsko dajatev za obremenjevanje okolja, ki znaša nekaj manj kot 17 evrov za tono odloženih odpadkov. Letno bodo iz omenjenih štirih občin na Malo Mežaklo lahko pripeljali največ 11 tisoč ton odpadkov. Občinska sveta v Žirovnici in Kranjski Gori sta sklep potrdila brez daljše razprave, zapletlo pa se je na Jesenicah. Nadzorni odbor Občine Jesenice je namreč predlagal občinskemu svetu, naj to točko umakne z dnevnega reda. Kot je opozoril namestnik predsednice nadzornega odbora Janez Poljšak, je postopek nelegalen, saj je v nasprotju z zakonom o varstvu okolja. Obremenitev okolja se bo namreč z dovozom odpadkov iz še štirih občin močno povečala. Zato bi pred odločanjem morali opraviti natančno analizo, kaj povečan dovoz pomeni za okolje. Za nameček je bila iz celotnega postopka izločena javnost, čeprav bi po zakonu morala biti o tem posebej obveščena. Poleg tega ni jasno, ali bo denar, ki ga bodo občine solastnice deponije prejele, namenjen varstvu okolja ali bo šel v integralne proračune. In še: kako lahko začnejo sprejemati odpadke že s 1. januarjem 2009, če sploh še nimajo okoljevarstvenega dovoljenja Agencije RS za okolje. »Zaradi vseh teh pomislekov smo skušali preložiti odločanje o tem, dokler ne pridobimo vseh podatkov,« je še pojasnil Janez Poljšak. A župan Tomaž Tom Mencinger je dejal, da predloga nadzornega odbora po umiku točke ne podpira. Kot je pojasnil, je po operativnem planu države deponija Mala Mežakla po 15. juliju 2009 tako ali tako določena kot odlagalno mesto za odpadke iz upravnih enot Jesenice, Radovljica in Škofja Loka. Na deponiji naj bi bilo po njegovih podatkih še štiristo tisoč kubičnih metrov prostora, kar naj bi zadoščalo za vsaj petnajst let. Za okoljevarstveno dovoljenje bodo zaprosili takoj po sprejetju sklepa na vseh treh občinskih svetih. Opozorila nadzornega odbora je preslišala tudi večina občinskih svetnikov, saj so s šestnajstimi glasovi za, petimi proti in sedmimi vzdržanimi županov predlog za dovoz škofjeloških odpadkov na Malo Mežaklo potrdili.
Brez daljše razprave pa so zeleno luč za odvoz odpadkov iz UE Škofja Loka na odlagališče Mala Mežakla prižgali občinski svetniki v Žirovnici. »S tem pomagamo štirim občinam z Loškega. Njihove smeti bi tako ali tako na Mali Mežakli začeli odlagati s 15. julijem, tako da ni bistvene razlike, če jih začnejo že 1. januarja,« meni župan Leopold Pogačar. Ker se občinski svet želi podrobneje seznaniti z reševanjem problematike ravnanja z odpadki na celotnem Gorenjskem, so občinski upravi še naložili, da o tem do februarske seje pripravi celovito informacijo.
Podobno, brez daljše razprave, so se z odločitvijo, da Mala Mežakla prve odpadke iz občin UE Škofja Loka sprejme že z začetkom prihodnjega leta, strinjali tudi svetniki iz občine Kranjska Gora. Ob tem pa so župana pooblastili, da še pred začetkom dovoza smeti na deponijo ob podpisu ustreznih pogodb o odlaganju odpadkov sklene tudi pogodbe, s katerimi se bodo občine z območja UE Škofja Loka zavezale, da se bodo aktivno lotile tudi gradnje regijskega centra na Mali Mežakli.