Niko v rokah Avstrijcev
S skupščino družbe Niko Železniki je bil zaključen postopek prevzema.
Železniki – Prejšnji torek je bila na sedežu družbe Niko – uspešne proizvajalke izdelkov za pisarniško poslovanje ter veznih elementov za gradbeništvo, tapetništvo in lesno industrijo, skupščina družbe, na kateri so potrdili nov nadzorni svet in upravo in s tem zaključili postopek prevzema s strani mednarodne družbe Rig International Holding s sedežem na Dunaju. Prevzem je sprožil med zaposlenimi in v okolju veliko skrbi, zato so se potrudili, da so novega lastnika dobro predstavili. Mi smo se pogovarjali z dosedanjim in novim predsednikom uprave Radom Čulibrkom.
Prejšnji torek ste imeli skupščino družbe, na kateri se je v bistvu zaključil proces prevzema družbe Niko s strani Ring International Holdinga. Kako je potekala?
»Res je. Naš dosedanji drugi največji lastnik Ring International Holding (krajše: RIH), ki je lani od države (SOD-a) kupil 22-odstoten lastniški delež, se je letos odločil, da Niko prevzame v celoti. Z nakupom 40-odstotnega deleža Zvon Ena Holdinga je postal večinski lastnik in v skladu z zakonodajo objavil prevzemno ponudbo. Danes obvladuje 87,15 odstotka naših delnic. Na skupščini v torek so bili potrjeni vsi predlogi novega lastnika. Zaključil se je mandat šestčlanskega dosedanjega nadzornega sveta in po sprejemu spremembe statuta je bil imenovan nov tričlanski nadzorni svet. Za Slovenijo je morda nenavadno, vendar bo naš nadzorni svet delal brezplačno – brez sejnin in nagrad. V nadzornem svetu sta dva predstavnika lastnika in predstavnik sveta delavcev.«
Kaj pa uprava družbe?
»Na prvi seji nadzornega sveta, ki je sledila takoj po zaključku skupščine, je bila potrjena z mandatom do konca leta 2013 po novem tričlanska uprava (doslej je bila dvočlanska). Poleg dosedanjih članov – mene kot predsednika in Roka Čufarja je bil v upravo imenovan tudi Patrick Lichtblau, menedžer ene od avstrijskih družb, ki se ukvarja z izdelavo ring mehanizmov. Namen lastnika je namreč, da se poleg ustaljenih nalog uprave stalno iščejo sinergije v skupini, optimizira nabava, izmenjujejo izkušnje na trgu. Menim, da gre za izredno profesionalen pristop.«
Kako bi predstavili svojega novega lastnika? Je bil to prijateljski prevzem?
»Naj najprej poudarim, da smo RIH, ki ima sedež na Dunaju, najprej predstavili vsem zaposlenim. Gre za holding z družbami na dveh področjih: v proizvodnji pisarniških izdelkov z družbami v Avstriji, na Madžarskem, na Nizozemskem, v ZDA in Singapurju in ki predstavlja približno polovico prometa holdinga; druga polovica pa so družbe z dolgoletno tradicijo, ki izdelujejo barve in lake v Avstriji, Švici in Nemčiji. Predvsem gre za specializirane lake za gradbeništvo in gradbeno mehanizacijo. Gre za holding z veliko stopnjo rasti, letno kupijo dve do tri podjetja, vedno družbe z nišno proizvodnjo s pomembnim tržnim deležem.
Mi smo po temeljiti proučitvi ocenili, da gre za prijateljski prevzem, ki Niku lahko, zlasti v časih krize, pomembno pomaga. Finančna varnost je v skupini s prometom 150 milijonov evrov povsem drugačna, poleg sinergij pri nabavi surovin (prek 90 odstotkov jih v Niku nabavljamo v tujini) se občutno povečuje število prodajnih kanalov. Prodaja je uspešnejša, če izdelke ponujamo v širšem kompletu, Niko doslej ni nastopal v ZDA, sedaj pa bo to prek družb novega lastnika mogoče.«
Kako v Niku občutite posledice finančne krize, ki se vse bolj seli v gospodarstvo?
»Najprej naj povem, da 92 odstotkov proizvodnje izvozimo, večinoma v države EU, zato smo zelo odvisni od položaja na mednarodnih trgih, kjer pa danes vlada velika, predvsem psihološka kriza. Letošnje leto bo Niko zaključil zelo dobro. Dosegli in morda celo nekaj presegli bomo letošnji plan z 31 milijoni evrov ustvarjenega prometa in računamo na približno 1,8 milijona evrov dobička. Ob koncu leta sicer opažamo občutno zmanjšanje naročil, kar je posledica varčevalnih ukrepov velikih potrošnikov, kot so banke, zavarovalnice, država administracija. Pri planiranju za leto 2009 smo zato bolj previdni in ostajamo na ravni letošnjega leta. Kakšen bo dejanski upad, bo znano v prvem kvartalu in po sejmu v Frankfurtu. Ocenjujem, da bo prišlo do deset- do 15-odstotnega padca. To lahko nadomestimo le z novimi izdelki, zato bodo naša prizadevanja prav v to smer.«
Letos ste zaključili tudi investicijo v novo proizvodno halo. Je investicija že zaključena?
»Nova hala se je začela graditi že v letu 2006 in julija lani smo že dobili uporabno dovoljenje za proizvodni del hale. Tako smo avgusta lani že pognali stroje v novih proizvodnih prostorih, medtem ko sta se klet s skladišči in nadstropje z novo delavsko restavracijo in pisarnami še dokončevali. Uporabno dovoljenje za te prostore smo dobili oktobra letos. Novi objekt, ki je skupaj z novimi stroji vreden 7,8 milijona evrov, je omogočil razširitev in primerno organizacijo proizvodnje (pred tem je bilo občutno pomanjkanje proizvodnih površin), z novimi prostori pa se je bistveno popravil tudi standard za delavce. Zahvalil bi se rad vsem zaposlenim, da so do te dograditve potrpeli v včasih kar težkih razmerah.«