Računalnik in jaz: Cenejše elektronske komunikacije
Mesečni stroški vsakega gospodinjstva naraščajo iz meseca v mesec. Vseh položnic je na mesec že kar za eno minimalno slovensko plačo. Vse se draži, elektrika, voda, odvoz smeti, telefonija, televizijski prispevek, kabelska televizija. Edina stvar, kjer za svoj denar dobite vedno več, je elektronska komunikacija. Cene se tu celo optimizirajo in znižujejo, zlasti pa se ponujajo ugodne paketne ponudbe. Spremljanje trga in kar najbolj optimalno odločanje pomeni tudi zniževanje stroškov in celo boljše storitve. Med stroške elektronskih komunikacij prištevamo stroške za uporabo interneta, telefonijo in televizijo.
Po podatkih Agencije za pošto in elektronske komunikacije Republike Slovenije povprečni mesečni izdatek za elektronske komunikacije znaša 41,90 evrov na gospodinjstvo. To je 4,6 odstotka povprečne mesečne neto plače in 2,8 odstotka vsega razpoložljivega dohodka na gospodinjstvo na mesec. Maksimalni znesek za elektronske komunikacije, ki so ga uporabniki v povprečju še pripravljeni plačati, je 37 evrov. Gre za izdatek brez uporabe mobilnega telefona.
Dobra tretjina uporabnikov razmišlja o prekinitvi naročniškega razmerja zaradi previsokih stroškov. Telekom Slovenije obvladuje skoraj 85 odstotkov vsega trga fiksne telefonije, sledita mu T-2 s 6,6 odstotka in AMIS s 3 odstotki, ostali ponudniki pa imajo manjši delež. Polovica uporabnikov televizije uporablja kabelsko televizijo, dobra četrtina uporablja televizijo z anteno, satelitsko anteno uporablja 7,2 odstotka uporabnikov, IPTV 5,3 odstotka in internetno televizijo slabi 3 odstotki uporabnikov. Skupaj televizijo uporablja 98 odstotkov gospodinjstev. Največji ponudniki kabelske televizije so UPC Telemach z 21,7 odstotka, Telekom Slovenije z 8,3 odstotka, T-2 s 7,8 odstotka in Tuš Telekom, ki ima 6,2-odstotni tržni delež.
Internet doma uporablja več kot 57 odstotkov uporabnikov. Največ jih uporablja internet preko kabla, takih je 41 odstotkov, sledi xDSL internet z 29,8 odstotka in klicni dostop z 9 odstotki. Dobra polovica uporabnikov svetovnega spleta je dnevnih uporabnikov, petina pa splet uporablja redko ali nikoli. Polovica uporabnikov interneta ga uporablja za iskanje informacij, slaba četrtina za prebiranje novic, desetina pa za obiskovanje vse bolj priljubljenih družbenih mrež.
Tako imenovani trojček uporablja 46 odstotkov uporabnikov, paket storitev z internetom, televizijo in telefonijo. V Sloveniji 6,7 odstotka gospodinjstev nikoli ne uporablja mobilnega telefona, 26,5 odstotka gospodinjstev pa uporablja dva mobilna telefona. Pri mobilni telefoniji ima največji tržni delež Mobitel z slabimi 64 odstotkov, Simobil ima 31,9 odstotka uporabnikov, Tušmobil 4,8 odstotka uporabnikov, Debitel pa slabih 4 odstotke. Izdatki za storitve mobilne telefonije povprečno mesečno znašajo 53,10 evra na gospodinjstvo, kar je 3,54 odstotka povprečnega razpoložljivega dohodka celotnega gospodinjstva za omenjeni mesec. Skoraj polovica gospodinjstev meni, da je ta izdatek previsok. Dve tretjini uporabnikov bi izbralo istega operaterja, kot ga imajo sedaj, 13,8 odstotka razmišlja o zamenjavi. Petina uporabnikov je že uporabila možnost prenosa številke. Tretjina jih razmišlja o odpovedi fiksnega priključka zaradi razširjenosti mobilne telefonije.
Elektronske komunikacije postajajo vedno večji in vedno bolj pomemben del našega življenja. Praktično si življenja, predvsem pa dela brez interneta ne predstavljamo več. Ker se ves prenos, tako telefonije in televizije, seli na internetne povezave, postajajo te povezave primarnega pomena. Njihova uporaba je nujno potrebna. Selitev iz klasičnih povezav na internetne povezave je dobra in koristna odločitev. Na ta način pridobimo višje hitrosti interneta, višjo kakovost televizijskega signala ter večje število programov in cenejšo telefonijo. Na ta način bodo tudi skupni stroški nižji.
Ja, časi so pač takšni, da je potrebno gledati na vsak evro. Prihranimo lahko na več načinov, eden pa je tudi ta, da se odločimo za ugodnejše in bolj kakovostne ponudbe elektronskih komunikacij.