Marjan Nadižar je ponosen na svojo zbirko starega kmečkega orodja.

Že od otroštva ljubitelj starega

Marjan Nadižar iz Zabreznice že vrsto let zbira stare kmečke pripomočke in orodja. V svoji zbirki ima kar 126 različnih predmetov.

Zabreznica – Po dvanajstih letih zbiranja starih kmečkih pripomočkov in orodja se Marjan Nadižar iz Zabreznice lahko pohvali s kar 126 različnimi predmeti, ki so razstavljeni na lesenem stropu odprtega nadstreška pred vhodom in okoli hiše. Svoj mali muzej na prostem je poimenoval Preteklost v zavetju Stola, v njem pa hrani predmete, v povprečju stare devetdeset ali sto let.

»Zelo sem ponosen na otroške sani, ki sem jih dobil pri hiši starih staršev, in na stare lesene brane. Zbirka obsega gorenjske in škofjeloške brane, ki se razlikujejo v velikosti – škofjeloške so namreč večje. Zanimive so tudi 'samotnice' oz. velike sani, ki so jih včasih pozimi uporabljali za spravilo sena v dolino, star pripomoček za sezuvanje škornjev …,« našteva. Njegova zbirka obsega tudi leseno samokolnico, kovinski plug, stojalo za klanje prašičev, pripomočke za peko kruha ('lopar', grebla …), posebne vile za krompir z zaokroženimi bodicami, ki niso poškodovale krompirja, gozdarske pripomočke (žago amerikanko, 'šepserje za pajsanje' hlodov, kljunasto merilo za merjenje hloda, 'posmojke' za spravilo hlodov …), 80 let star košek za otroka, pa tudi lesene smuči izpred druge svetovne vojne, leseno držalo za spojitev smuči, smučarske palice iz bambusa, lesene krplje, nemški zaboj za strelivo iz druge svetovne vojne, prazne topovske granate …

»Originalnih starih kmečkih predmetov je žal vse manj, mnogi stvari mečejo stran in tako gre marsikaj v pozabo,« ugotavlja Nadižar, ki ima spoštovanje do starega v sebi že od nekdaj. »Že kot otrok sem starše pogosto spraševal, od kje izvirajo posamezni stari predmeti, za kaj in kako so se uporabljali … To veselje se je potem le še stopnjevalo, zbirka se je z leti večala, največ predmetov pa sem dobil pri starih starših, prijateljih in znancih. Ob službi, sem pravosodni policist v zaporu v Ljubljani, mi to predstavlja hobi in zelo dobro sprostitev,« je še pojasnil.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / petek, 4. april 2008 / 07:00

Ekološka tržnica nazaj v Naklo

Ekološka tržnica se iz biotehniškega centra v Strahinju seli pred Vita center v Naklem.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 4. november 2010 / 07:00

Počitnice zamenjali za prostovoljstvo

Skupina mladih z Gorenjskega se je pridružila mednarodnemu projektu 72 ur prostovoljstva, v okviru katerega so tri dni preživeli v Domu starejših občanov Preddvor.

Zanimivosti / četrtek, 4. november 2010 / 07:00

Priznanja za urejenost vasi in objektov

V Cerkljah so drugo leto zapored izpeljali ocenjevanje najbolj urejenih vasi in objektov v okviru projekta Moja dežela - lepa in gostoljubna.

Tržič / četrtek, 4. november 2010 / 07:00

Gradnja pločnika med Kovorjem in Zvirčami

Tržič - Minuli teden so med naseljema Kovor in Zvirče začeli graditi pločnik, ki bo izboljšal prometno varnost pešcev na tem precej prometnem odseku. Pločnik bo širok 1,6 metra i...

Nasveti / četrtek, 4. november 2010 / 07:00

Kako poteka življenje ob jezeru (4)

Vkljub stalnemu nihanju jezerske gladine zaradi dviganja ter spuščanja zapore v pregradi elektrarne, ki porablja različne količine vodne energije, se je življenje ob jezeru v minulem desetletju n...

Nasveti / četrtek, 4. november 2010 / 07:00

Kumina izžene pline

Topel, nesladkan kuminov čaj je v ljudskem zdravilstvu eno najzanesljivejših zdravil proti draženju na bruhanje, prebavnim krčem in napenjanju z močnimi vetrovi. Ravno toliko vznemiri črevesne mišice,...