Marija Stanonik, urednica zbornika o Gašperju Križniku

Bogata zapuščina izgubljenega talenta

Štiri leta po znanstvenem simpoziju in ob 160-letnici njegovega rojstva je izšel zbornik o znanem Motničanu Gašperju Križniku.

Motnik – Gašper Križnik je etnologe, zgodovinarje, jezikoslovce in predstavnike drugih strok združil že pred štirimi leti, ko je v kamniškem muzeju in v Motniku ob 100-letnici njegove smrti potekal znanstveni simpozij o njegovem življenju in delu, pred dnevi pa je pri založbi ZRC SAZU izšel tudi težko pričakovani zbornik, ki na več kot tristotih straneh združuje dognanja o tem velikem Motničanu.

»Monografija Gašper Križnik (1848-1904) in njegov čas je nastajala štiri leta in imenitno je, da z izidom knjige lahko praznujemo 160-letnico Križnikovega rojstva. Upam, da bo s to monografijo Gašper Križnik prišel v slovensko zavest, kakor si zasluži. Njegovi prispevki so izrednega pomena za slovstveno folkloristiko, etnologijo, zgodovinopisje in jezikoslovje – za domoznanstvo, kakor imenujemo vse panoge, ki se nanašajo na neko lokalno okolje,« je na predstavitvi zbornika v Motniku povedala urednica Marija Stanonik in poudarila, da je Križnik resda bil zakoličen v domači kraj, a je imel zveze vse do Rusije. Dopisoval si je namreč z največjimi jezikoslovci svojega časa. »Ker Križnik ni imel možnosti študirati, ga uvrščamo med t. i. izgubljene talente, čeprav je kljub svojemu čevljarskemu poklicu zbral in zapisal gradivo, ki je danes neprecenljive vrednosti tako za območje Kranjske kot za Štajersko, saj se Motnik nahaja prav na meji,« je še povedala Stanonikova.

Križnik je kot čevljar v jesenskih in zimskih mesecih prehodil številne okoliške vasi, saj so včasih čevlje delali po hišah, in že v mladosti so ga pritegnile zgodbe, ki so si jih domačini pripovedovali. Kmalu jih je začel zbirati in v narečju zapisovati načrtno. Številni strokovnjaki, ki so sodelovali pri simpoziju, v zborniku predstavljajo Križnikovo rodbino in njegovo povezavo z domačim krajem, trg Motnik ob koncu 19. stoletja, šolstvo in gospodarstvo v Motniku Križnikovem času, njegove povezave z Janom Baudouinom de Courtenayjem, strokovne in narečne izraze, ki jih je zbral. Obsežno poglavje predstavlja področje folkloristike, na skoraj stotih straneh pa je zbrana tudi njegova bibliografija.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / ponedeljek, 9. maj 2016 / 19:57

Cenijo delo prostovoljcev

Na zboru članov Območnega združenja Rdečega križa Škofja Loka so podelili bronasta, srebrna in zlata priznanja zaslužnim prostovoljcem. Po krvodajalstvu v slovenskem vrhu.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 1. oktober 2007 / 07:00

Anketa: Najprej bodo poskrbeli za ogrevanje

Pred dnevi so prizadetim v poplavah v Železnikih začeli nakazovati denarno pomoč. Sogovornike, ki so utrpeli škodo, smo povprašali, za kaj jo bodo porabili.

Zanimivosti / ponedeljek, 1. oktober 2007 / 07:00

Dan odprtih vrat

Kot že veste, smo se prejšnji mesec v jubilejnem, 60. letu izhajanja preselili v nove prostore na Bleiweisovo cesto 4 v Kranju. V stavbi s kupolasto streho, ki stoji nasproti glavne avtobusne pos...

Prosti čas / ponedeljek, 1. oktober 2007 / 07:00

Hallam Foe

Čudaški najstnik se po smrti matere posveti opazovanju ljudi.

Kranj / ponedeljek, 1. oktober 2007 / 07:00

Praznovali smo v novih prostorih

Slovesnost ob šestdesetletnici rednega izhajanja Gorenjskega glasa smo združili s selitvijo v nove, sodobne prostore sredi Kranja.

Nasveti / ponedeljek, 1. oktober 2007 / 07:00

Zdravje iz jabolk

Čeprav se zdi, da o jabolku (Malus domestica) vsi že vse vemo, ni tako. Dejansko imajo namreč še večje pozitivne lastnosti na naše dobro počutje in zdravje, kot se zavedamo.