Če so pogoji preveč zahtevni, je odziv skromen
V Kmetijsko gozdarskem zavodu Kranj ugotavljajo, da je odziv na javne razpise za ukrepe iz programa razvoja podeželja skromen, če so razpisni pogoji preveč zahtevni.
Kranj – Ko je svet kranjske območne enote Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije na seji v sredo obravnaval informacijo o javnih razpisih programa razvoja podeželja, je Stane Rupnik, vodja oddelka za kmetijsko svetovanje pri Kmetijsko gozdarskem zavodu Kranj, opozoril na številne težave, ki jih pri razpisih občutijo tako kmetijski svetovalci kot kmetje.
V svetovalni službi jih najbolj moti, da nimajo informacij o poteku razpisa (koliko je že vlog, kdaj bo razpis zaprt itd.) in da zato kmetom ne morejo svetovati, ali je smiselno pripravljati vlogo ali ne. Težave jim povzroča tudi stalno spreminjanje obrazcev oz. vlog, zaradi razporeditve dela pa si želijo, da bi bili razpisi razporejeni preko vsega leta. Kmetom se ne zdi pošteno, da se za isti ukrep iz programa razvoja podeželja spreminjajo razpisni pogoji. Ker kmetije niso ozko specializirane, pri razpisih, ki so le za določeno dejavnost (dopolnilne dejavnosti, vrtnarstvo), težko izpolnjujejo pogoje. Za območja z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost predlagajo samostojne razpise o naložbah v kmetije in s pogoji, ki bodo drugačni kot za ravninska območja. Težave občutijo pri pridobivanju uporabnih dovoljenj za adaptacije in stare objekte, postopki za pridobivanje gradbenih dovoljenj se jim zdijo predolgi, problem je tudi zagotavljanje lastnih virov. »Če kmetje začnejo razmišljati o naložbi šele takrat, ko je razpis že objavljen, je običajno že prepozno,« je dejal Stane Rupnik in še dodal, da bi z razpisi morali omogočiti kmetijam postopno financiranje oz. večkratno kandidiranje za isto naložbo pa tudi kandidiranje za manjše adaptacije.
Štirje razpisi so že zaprti, še trinajst je odprtih, pri tem pa dosedanje izkušnje kažejo, da je za razpise s preveč zahtevnimi pogoji bolj skromen odziv. Med takšne sodi tudi javni razpis za ukrep dodajanje vrednosti kmetijskim in gozdarskim proizvodom, za katerega je do konca oktobra prispelo le trinajst vlog in je bilo od 8,67 milijona evrov na voljo še okoli 5,6 milijona evrov denarja. Za ukrep zgodnje upokojevanje kmetov so razpisali tri milijone evrov, ob koncu oktobra pa je bilo na razpolago še približno 2,8 milijona evrov. Za podporo kmetijskim gospodarstvom, ki sodelujejo v shemah kakovosti, so razpisali 5,43 milijona evrov, na dan 30. oktobra je bil na razpolago še skoraj celotni znesek. Na razpis za komasacije in poti je do konca prejšnjega meseca prispela le ena vloga, od dveh milijonov je bilo tedaj na voljo še 1,9 milijona evrov …