Nepravilnosti pri poslovanju FOV
Računsko sodišče je pri poslovanju kranjske fakultete za organizacijske vede v letu 2006 odkrilo za več kot dva milijona evrov nepravilnosti.
Kranj – Računsko sodišče je pri revidiranju računovodskih izkazov odkrilo za 1,7 milijona evrov nepravilnih knjiženj, zato so jim izrekli mnenje s pridržkom. Negativno mnenje pa so si prislužili za nepravilnosti pri določanju in obračunavanju plač, nabavi blaga, materiala in storitev, podjemnih in avtorskih pogodbah, stroških službenih potovanj, donacijah in investicijskih projektih v letu 2006, ko je fakulteto vodil dr. Robert Leskovar. Večino nepravilnosti so na fakulteti odpravili že med revizijskim postopkom oziroma so sprejeli ustrezne popravljalne ukrepe, zato računsko sodišče ni zahtevalo odzivnega poročila.
Pri revidiranju računovodskih izkazov so tako recimo ugotovili, da fakulteta ni evidentirala in razmejila terjatev za šolnine fizičnim osebam, zato so bile kratkoročne terjatve do kupcev podcenjene za 1,2 milijona evrov. Za več kot tristo tisoč evrov nepravilnosti so našli tudi pri poslovanju fakultete. Tako so v nasprotju s predpisi nekaterim zaposlenim obračunali preveč dodatkov k plači, drugim premalo, dva zaposlena pa tudi nista izpolnjevala pogojev za zasedbo delovnega mesta. Na podlagi avtorskih in podjemnih pogodb so zaposlenim neupravičeno obračunali 50.751 evrov honorarja za mentorstvo diplomantom rednega študija in 10.887 evrov honorarjev za predelave pri ponatisih skript in učbenikov, čeprav so ta dela posredna pedagoška obveznost v okviru 40-urnega delovnega časa. Poleg tega so brez ustrezne pravne podlage obračunali 16.458 evrov honorarja za mentorstvo asistentom, ki nimajo statusa mladega raziskovalca. Revizorji so se »spotaknili« tudi ob stroške za službena potovanja, med drugim tudi za potovanje takratnega dekana dr. Roberta Leskovarja in pomočnice tajnice fakultete Patricije Jankovič na konferenco v Avstralijo. Konferenca je trajala pet dni, potovanje pa sta podaljšala za teden dni, za kar so s poznejšo odobritvijo na fakulteti plačali 7783 evrov. Ta denar sta kasneje, ko je to prišlo v javnost, sicer vrnila. Spornih je tudi dobrih 63 tisoč evrov, ki so jih leta 2006 porabili za projekte v okviru programa Odprto jedro. Po ugotovitvah revizorjev so naročilo oddali kar svojim zaposlenim, ne da bi po zakonu o javnih naročilih preverili ponudbe na trgu.
»Ugotavljam, da nam računsko sodišče ni naložilo odzivnega poročila, saj so bile vse nepravilnosti že odpravljene,« se je na revizijsko poročilo odzval sedanji dekan dr. Marko Ferjan. Prepričan je tudi, da je številka dva milijona evrov, za kolikor naj bi se nabralo nepravilnosti, prenapihnjena. Šlo naj bi le za različne načine knjiženja šolnin. »Interpretacije so potem lahko take ali drugačne, dejstvo pa je, da tega denarja nihče ni ukradel oziroma ta denar ni bil zlorabljen.«