Računalnik in jaz: Otroci in internet

Naši otroci kar veliko časa preživijo za računalnikom.

Začnejo že zelo zgodaj. Moja komaj leto in pol stara hčerka kar sama spleza na stol pred računalnikom, v roke prime miško in z njo veselo klika po zaslonu, vešča pa je tudi že tipkovnice. Seveda se na računalnike še ne razume, a prvi koraki so že tu. Ja, danes se otroci zelo hitro razvijajo. Kasneje je otrokom najbolj v veselje brskanje po internetu in igranje računalniških igric, ko pa so starejši, je čas tudi za bolj resno delo, ko se računalnik uporablja tudi pri šoli in delu.

 

Raziskave kažejo, da imajo v vedno več državah otroci dostop do novih informacijsko-komunikacijskih tehnologij ter vsebin. V EU kar 50 odstotkov otrok, mlajših od 18 let, uporablja internet, med populacijo staršev pa je uporabnikov interneta več kot 65 odstotkov. Tako splošno evropsko povprečje med otroki, ki uporabljajo internet, znaša 47 odstotkov. Še vedno pa med posameznimi državami obstajajo velike razlike.

 

V Sloveniji internet uporablja 57 odstotkov otrok, kar nas uvršča nad povprečje. 34 odstotkov otrok iz EU uporablja internet doma, v Sloveniji pa internet doma uporablja 47 odstotkov otrok. Povprečje na ravni EU za uporabo interneta v šoli znaša 33 odstotkov, v Sloveniji pa je takih uporabnikov 35 odstotkov. Razlike med spoloma skoraj ni, oziroma je zelo majhna, med otroki, ki uporabljajo internet, je tako 52 odstotkov dečkov in 48 odstotkov deklic. Največ otrok, kar 91 odstotkov, uporablja iskalnike, 66 odstotkov elektronsko pošto, 71 odstotkov programe za takojšnje sporočanje (messenger, skyp) in 60 odstotkov za prenašanje različnih datotek.

 

Približno 32 odstotkov otrok je na svetovnem spletu že imelo priložnost videti nasilna oziroma sovražna dejanja, 12 odstotkov pa jih je tudi že poslalo sovražna ali nasilna sporočila drugim otrokom. Od 15 do 20 odstotkov otrok je bilo preko interneta tudi že nadlegovanih. 40 odstotkov otrok je že videlo erotične vsebine na internetu, 50 odstotkov pa je na spletu že izdalo svoje osebne podatke in informacije. 12 odstotkov evropskih otrok se je pri dostopanju do spleta doma na spletu že srečalo z nelegalnimi ali škodljivimi vsebinami, v Sloveniji pa je ta delež še nekoliko višji in sicer 20 odstotkov.

 

Sodobne tehnologije vsekakor vplivajo na življenja otrok in ga spreminjajo. Pozorno je potrebno spremljati, kaj naši otroci počnejo na internetu, saj lahko kaj hitro postanejo žrtev zlorab ali nadlegovanja. Dostop do nasilnih, škodljivih in erotičnih vsebin je preko interneta silno preprost, zato je smiselno poseči po zaščiti, ki omogoča onemogočanje dostopa do nekaterih vsebin.

 

Zaščito otrok pred nezaželenimi vsebinami, ki jih je na spletu čedalje več, ponujajo različni programi. Najbolj prepoznavni so: CyberPatrol, CYBERsitter, K9 Web Protection, Net Nanny, Safe Eyes in Windows Vista Parental Control. Med seboj so si precej različni. Nekateri blokirajo samo spletne strani, drugi so razširjeni in blokirajo tudi neprimerno elektronsko pošto, tretji omogočajo tudi cenzuro neprimernih besed v pogovorih prek sporočilnih programov. K9 Web Protection in Windows Vista Parental Control sta na voljo brezplačno, ostali stanejo nekaj 10 dolarjev na leto. Njihova uporaba je preprosta. Dostop do neprimernih vsebin se zavaruje z geslom, ki ga izbere tisti, ki program namesti, običajno starši. Spletne strani morajo imeti v vsebino vgrajeno Internet Content Rating Association - ICRA zaščito ali slovensko Ocena internetnih vsebin. Ta na podlagi vpisanih pojmov varuje dostop do strani.

 

Sami najbolje vemo, kaj je dobro in kaj ne za našega otroka. Zato je potrebno poskrbeti, da je deležen le tistih vsebin, ki mu koristijo, ki mu pomenijo zabavo in ki so zanj dobre. Dostop do neustreznih vsebin lahko preprečimo in prav je, da to tudi storimo. Ne ogrožajmo svojih otrok na internetu, poskušajmo jim dati le najboljše. Če bi se sam odločal, bi otroku prej preprečil nasilne vsebine kot pa spletne strani z erotično vsebino. Je manj škode.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / sobota, 4. julij 2020 / 08:18

V poštenju je čast

Božo je eden tistih, ki so trdno verjeli, da so vsi ljudje že po naravi pošteni in čistega srca. Skozi dolga desetletja je na lastni koži doživljal marsikaj, kar tistim, ki jih je poznal, ni bilo v...

Objavljeno na isti dan


Kranj / ponedeljek, 27. oktober 2008 / 07:00

Planet Tuš ponuja delo in zabavo

Od srede naprej je Kranj bogatejši za nov nakupovalni center, Planet Tuš pa je domačinom - poleg nakupovanja in zabave v kinu in pri športu, ponudil tudi okoli 250 novih delovnih mest.

GG Plus / ponedeljek, 27. oktober 2008 / 07:00

V Sloveniji je bila britanska kraljica

Minuli teden je bila na tridnevnem obisku v Sloveniji britanska kraljica Elizabeta II. s soprogom princem Philiphom. To je bil prvi obisk kraljice, ki britanski monarhiji vlada že od leta 1952, v naši...

GG Plus / ponedeljek, 27. oktober 2008 / 07:00

Osebni stečaji za prezadolžene

S 1. oktobrom je začel veljati zakon o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju, ki je uvedel novo določilo poravnave obveznosti fizičnih oseb do upnikov - osebni...

Prosti čas / ponedeljek, 27. oktober 2008 / 07:00

Veselo v Kranjsko Goro

Prejšnji konec tedna je v Kranjski Gori potekalo dvodnevno srečanje narodnozabavnih ansamblov. Prireditev z naslovom Veselo v Kranjsko Goro je organizirala Lokalna turistična organizacija, postala pa...

Kultura / ponedeljek, 27. oktober 2008 / 07:00

Tista lepa narava

V prostorih prirodoslovne zbirke Loškega muzeja so v torek odprli razstavo Tistega lepega dne, razstavo fresk in slik akademske slikarke Maje Šubic.