V Sloveniji je bila britanska kraljica
Minuli teden je bila na tridnevnem obisku v Sloveniji britanska kraljica Elizabeta II. s soprogom princem Philiphom. To je bil prvi obisk kraljice, ki britanski monarhiji vlada že od leta 1952, v naši državi.
Kraljevi obisk iz Velike Britanije je po polletnem predsedovanju Evropski uniji in junijskem obisku ameriškega predsednika Georga Busha vrhunec letošnjega protokolarnega dogajanja v Sloveniji. Njeno veličanstvo kraljico Elizabeto II. in njegovo visokost princa Philipha, vojvodo Edinburškega, so v torek pričakali na letališču Jožeta Pučnika na Brniku, kjer sta jima učenka Manca Mali in učenec Andrej Jelenc iz osnovne šole Davorina Jenka v Cerkljah izročila šopek. Kraljevi par so nato z vojaškimi častmi sprejeli na Brdu, kjer je skupaj z gostiteljem, predsednikom države Danilom Türkom, pregledala častno četo. Visoka gostja in predsednik Danilo Türk sta izmenjala odlikovanji, sledilo je medsebojno obdarovanje. Kraljica Elizabeta II. je od gostitelja prejela unikatni čajni servis, vojvoda Edinburški pa je dobil Veliko grbovno knjigo Janeza Vajkarda Valvasorja. Baron Valvasor na svojstven način predstavlja vez med obema narodoma, saj je bil leta 1687 izvoljen za člana Royal Society v Londonu, kar je v svoji zdravici pri slavnostni večerji dejal tudi predsednik Danilo Türk. Kraljica pa je svojemu gostitelju izročila v dar knjigo, v kateri so fotografije slik Hansa Holbeina, ki so shranjene v Kraljevi knjižnici na gradu Windsor. Podarila mu je tudi podpisano fotografijo, na kateri je skupaj z vojvodom Edinburškim, predsednikova soproga Barbara Miklič Türk pa je v dar prejela srebrno šatuljo za nakit. Po dejavnem popoldnevu v Ljubljani, kjer je bil tudi sprejem pri britanskem veleposlaniku Timu Simmonsu, so se povabljeni gostje na Brdu udeležili svečane večerje. Nanjo je bilo povabljenih nekaj več kot 70 ljudi iz Slovenije, dva ducata pa je bilo gostov iz kraljičinega spremstva in z britanskega veleposlaništva. Med slovenskimi gosti so bili poleg predsedniškega para povabljeni tudi Pavel Gantar, predsednik državnega zbora, predsednik vlade Janez Janša s spremljevalko Urško Bačovnik, predsednik državnega sveta Blaž Kavčič s soprogo Marijo, nekdanji predsednik države Milan Kučan s soprogo Štefko, zunanji minister Dimitrij Rupel s soprogo Marjetico, prihodnji mandatar Borut Pahor s spremljevalko Tanjo Pečar, člani predsednikovega kabineta, tudi njegov osebni zdravnik, več uglednih gospodarstvenikov in športnikov, gostja je bila tudi klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj, sodobitnica Nobelove nagrade, s soprogom Borisom Bogatajem.
Kuharji z Brda (kar osem jih je skrbelo za popolnost svečane večerje, vsa kuhinja pa je bila že od sobote vključena v priprave nanjo) so za predjed postregli s trisom zelenjavnih jedi (zloženko iz jajčevcev, polnjeno artičoko in pisano papričino peno v bučkinem ovoju), kot glavni jedi sta prišli na mizo rezina piranskega brancina s praženimi lisičkami ob ajdovi zlivanki in jagnječji file z rožmarinom na kremnem pireju, za sladico pa kostanjeva tortica in kava s pralineji. Somelierji z Brda so postregli še z vrhunskimi vini. Pred večerjo sta si gostitelj in gostja izmenjala zdravici. Predsednik Türk je poudaril pomen britanskega sodelovanja v časih, ko se je Slovenija osamosvajala, in tudi pozneje, ko je bila regija v vojni. Kraljica pa je izrazila navdušenje nad napredkom, ki ga je naša država dosegla v zgolj 18 letih in tudi nad letošnjim predsedovanjem EU. Praznično mizo so krasili skrbno pripravljeni cvetlični aranžmaji, ki so jih naslednji dan na željo gostiteljice Barbare Miklič Türk podarili domovom upokojencev. Cvetje so nadvse počaščeni sprejeli tudi v kranjskem domu.
Kraljevska gosta sta obiskala tudi Lipico, kjer so kraljici simbolično podarili lipicanca, v Ljubljani pa sta se v sredo popoldne v Slovenski filharmoniji udeležila prireditve ob podelitvi mednarodnih zlatih priznanj za mlade Mepi. Leta 1956 je bil prav kraljičin soprog vojvoda Edinburški pobudnik za ustanovitev gibanja, ki je z uravnoteženim naborom dejavnosti, kot so usposabljanje za dobrodelna in javna dela, sodelovanje v odpravah, izvedba osebnih projektov in športno udejstvovanje, usmerjala razvoj mladih. Danes v gibanju sodeluje 126 držav in vključuje več kot šest milijonov mladih. Vojvoda Edinburški osebno je tokrat podelil zlata priznanja mladim iz Gimnazije Škofja Loka, Tehniškega centra Kranj in Srednje šole Domžale. Dijaki se ukvarjajo s prostovoljnim socialnim delom, športom, petjem, sodelovanjem pri tabornikih in na vojaških taborih, pri gasilcih in še kje, za to pa v letih sodelovanja v programu pridobivajo vse od bronastega do zlatega priznanja. Iz Domžal sta priznanji prejeli Nina Fučko in Irena Dokl, iz škofjeloške gimnazije Kristina Berčič, Ana Bogataj, Ana Čeferin, Mira Demšar, Vid Eržen, Sandra Frlic, Helena Golja, Petra Hribernik, Katja Jezeršek, Irena Kustec, Petra Lušina, Klavdija Malovrh, Simona Marguč, Janja Mesec, Ksenija Mravlja, Jaka Murn, Matic Platiša, Sandra Pralica, Aleksander Radosavac, Patricija Rupar in Eva Tolar, iz TŠC Kranj pa Kristijan Chvatal, Igor Makarič, Benjamin Najvirt in Gašper Tušek. V programu, ki so mu ob tej priložnosti prisluhnili visoki gostje, so prav tako sodelovali mladi glasbeniki iz Škofje Loke.