Prikaz starih kmečkih opravil
Člani Turističnega društva Gora-Sv. Miklavž že nekaj let uspešno ohranjajo kulturno dediščino, povezano z znamenito gotsko cerkvijo.
Sv. Miklavž – Cerkvica svetega Miklavža nad Tuhinjsko dolino je bila minuli konec tedna obkrožena z domačini in številnimi obiskovalci, ki so se v lepem jesenskem vremenu udeležili etnološke prireditve Prikaz starih kmečkih opravil, ki so jo organizatorji letos pripravili drugič zapored.
»Oktober je čas poljskih pridelkov in številnih kmečkih opravil, ki jih pri nas v Tuhinjski dolini še vedno poznamo, zato smo se tudi letos odločili za takšno prireditev, s katero želimo ponazoriti nekdanje življenje v naših krajih. Vse do leta 1999 je bila mežnarija ob cerkvi namreč naseljena in življenje je bilo podobno temu, kar smo prikazali danes,« je povedal Jože Korošec, predsednik Turističnega društva Gora-Sv. Miklavž, ki že šesto leto združuje kakšnih petdeset domačinov iz okoliških vasi.
V teh letih so temeljito obnovili znamenito gotsko cerkev, ki so jo dogradili na začetku 18. stoletja. Majbolj je znana po kasetnem stropu, ki so ga pripeljali iz mekinjske cerkve, in samostojno stoječem zvoniku. Obnovili so tudi protiturško obzidje s stražnim stolpom ter bližnji vodnjak. 750 metrov visok hrib s cerkvijo je med domačini priljubljen tudi zaradi mežnarije, ki je namenjena druženju, pa tudi spoznavanju nekdanjega načina življenja, saj ima ohranjeno črno kuhinjo, izbo in kamro. Na tokratni etnološki prireditvi, ki jo bodo vsako leto pripravljali tudi v prihodnje, so prikazali ličkanje koruze, striženje ovac, ribanje zelja, žganjekuho, prešanje mošta in druga opravila, pri katerih so obiskovalci lahko aktivno sodelovali.