Med sosedi 113
Slovenska manjšinska koordinacija (Slomak), ki združuje predstavnike Slovencev iz Italije, Avstrije, Madžarske in Hrvaške, se je oktobra sestala na sedežu Zveze slovenskih organizacij v Celovcu. Slomaku predseduje predsednik Slovenske kulturno gospodarske zveze iz Trsta Rudi Pavšič. Na sestanku v Celovcu so se pogovarjali predvsem o sodelovanju med slovenskimi manjšinami v zamejstvu in Republiko Slovenijo. Tokratni pogovor je bil še posebej pomemben zato, ker v Sloveniji nastaja nova vladna koalicija, ta pa naj bi v svoj program vključila tudi sodelovanje in pomoč manjšinam. Slovenska manjšinska koordinacija bo pripravila dokument s svojimi pogledi na prihodnje sodelovanje, eden od predlogov pa bo zanesljivo zahteva po imenovanju ministra za Slovence po svetu. Tako ministrstvo je že dolgoletna želja Slovencev v zamejstvu in po svetu. Zanje je sedaj odgovoren državni sekretar, trenutno opravlja to dolžnost Zorko Pelikan, ki vodi tudi Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu.
Kaj bo s slovensko manjšino v deželi Furlaniji in Julijski Krajini, so se ob napovedi nove italijanske vlade, da bo prihodnje leto za dober milijon evrov zmanjšala pomoč Slovencem in njihovim ustanovam v Italiji, so se na konferenci za novinarje spraševali poslanka Demokratske stranke Tamara Blažina, predsednik Sveta slovenskih organizacij Drago Štoka in predsednik Slovenske kulturno gospodarske zveze Rudi Pavšič. Leta 2011 pa naj bi se pomoč zmanjšala še za dodaten milijon. Napovedani ukrep Berlusconijeve vlade bi resno ogrozil delovanje Stalnega slovenskega gledališča v Trstu in izhajanje časopisov Primorski dnevnik, Novi Matajur in Novi Glas, v težjih razmerah pa bi delovale tudi dvojezične šole. Predstavniki Slovencev poudarjajo, da so vajeni delovati v težkih razmerah, saj se prispevki v zadnjih petnajstih letih niso bistveno povečali, tokratna vladna napoved pa bi bila lahko usodna, saj bi se zmanjšalo tudi število delovnih mest, na katerih so bili zaposleni pretežno Slovenci. Če manjšina nima možnosti delovanja in sodelovanja v javnosti, potem je dvojezična tabla pred beneško vasjo kvečjemu lahko le nagrobni napis manjšini, je povedala Tamara Blažina. Predstavniki Slovencev kljub poskusom v Rimu še niso uspeli priti do ustreznih vladnih sogovornikov.
Slovenci na Koroškem bodo v četrtek, 30. oktobra, praznovali pomemben jubilej: stoletnico delovanja šole v Št. Petru/St. Peter v Rožni dolini. Šolo že vsa leta vodi konvent šolskih sester. Iz nekdaj preproste šole je nastala sodobna in tudi v Sloveniji zelo spoštovana Višja šola za gospodarske poklice, na kateri se vsa leta izobražujejo tudi predvsem dekleta iz Slovenije. Šola nudi dvojezični in zadnja leta tudi večjezični pouk s posebnim poudarkom na gospodarstvu, obrti, podjetništvu in turizmu. Praznovanje se bo začelo ob 16. uri s slovesno mašo v Ražunovi dvorani v šoli, ob 19.30 pa bo v farni dvorani v Št. Jakobu jubilejna prireditev.