Sedmica: Zimzelena politika

Načelno vzeto, lahko v vsakem volilnem izidu najdemo elemente presenečenja.

Vzemimo letošnje državnozborske volitve; odkrito povedano, me je prvo mesto socialdemokratov Boruta Pahorja precej presenetilo. Navsezadnje ni vlada Janeza Janše delala nič slabše od vlad, ki jih je sestavil Janez Drnovšek, da tiste, ki ji je dirigiral Anton Rop, sploh ne omenjam. Še več, lahko bi rekli, da je bila z določenega zornega kota vlada Janeza Janše celo izjemno prepoznavna. V pozitivnem smislu, da ne bo nesporazuma. V prvi vrsti imam v zvezi s tem v mislih prevzem evra in predsedovanje Evropski zvezi in še marsikaj drugega bi se dalo brez zadrege pohvaliti. Ampak, politiki so obračali, volivci pa obrnili. Borutu Pahorju v prid kot enemu od dveh (favoriziranih) mandatarjev, kar je bila, mimogrede, za dosedanje slovenske politične izkušnje nova paradigma; po meri tako Boruta Pahorja kot tudi Janeza Janše.

Nedvomno bi bila zanimiva strokovna analiza, ki bi razkrila dogajanje zadnjih treh ali štirih dni pred volilnim molkom oziroma ki bi odgovorila na vprašanje, kaj bistvenega se je v slovenskem političnem prostoru zadnjih nekaj dni pred volilnim molkom dogodilo, kar je zapečatilo volilni izid in dalo v prvi vrsti prednost Borutu Pahorju (in ne toliko stranki, ki jo vodi).

Je pa mogoče nekatere predvolilne podrobnosti, ki so bile v prid (domala gotovemu) novemu vladnemu predsedniku, z veliko verjetnostjo prepoznati tudi brez znanstvene analize. Poleg prvovrstne discipline levega volilnega bloka je za zmago tako imenovanega levega trojčka na ekskluziven način poskrbel nekdanji predsednik države Milan Kučan. Ekskluzivnost njegove javne podpore levemu trojčku je v tem, da se je ta isti Milan Kučan pred manj kot desetletjem razglasil za nadstrankarski politični osebek in dvakrat zapored zmagal na predsedniških volitvah. Naj ponovim, na predsedniških volitvah, na katerih je sodeloval Milan Kučan, nekdanji šef Centralnega komiteja komunistične partije Slovenije (politični potomci te partije bodo sestavili prihodnjo slovensko vlado), je zmagal s potegavščino, češ da je politično neopredeljen. To je vsaj za moj okus precedens volitev, ki naj bi bile demokratične. Skratka, sodeč po letošnji javni podpori levemu trojčku, se je Milan Kučan na predsedniških volitvah, na katerih je kandidiral, slovenski javnosti lagal v obraz, slovenski mediji in novinarji pa so letošnjo Kučanovo javno podporo levemu trojčku kratko malo prezrli.

Človek bi pričakoval, da pride čas, ko se tudi politikom ne ljubi več in se upokojijo oziroma distancirajo od aktualnega političnega dogajanja. Očitno to za predsednika zadnjega slovenskega centralnega komiteja ne velja, saj ostaja na sceni kot svojevrstni politični »evergreen«. Do nadaljnjega, kajpada, saj se je biološka ura še vsakomur prej ali slej iztekla.

Po drugi strani se je čisto umestno vprašati, ali je za Slovenijo dobro, da ji bo v prihodnjih štirih letih vladal nekdanji centralni komite, ali slabo. Bojim se, da je to za Slovenijo slabo. Vsaj z Borutom Pahorjem na čelu, ki deluje tako zelo negotovo, kot ni do zdaj deloval še noben slovenski vladni predsednik. Vsekakor pa po svoji negotovosti daleč prekaša dosedanjega vladnega predsednika Janeza Janšo. In to je, vsaj po mojem mnenju, slaba vladna popotnica. Ampak, pustimo se presenetiti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 10. maj 2010 / 07:00

Spodbujajmo otrokov govor (2)

Otroci, ki imajo tudi čez dan v ustih dudo in pijejo iz stekleničke, čeprav bi že lahko uporabljali kozarec, so prav tako prikrajšani za boljše govorne sposobnosti.

Objavljeno na isti dan


Bohinj / ponedeljek, 19. marec 2012 / 07:00

Iščejo najemnike iz Bohinja

Podjetji Alpinum in Dunis naj bi v Bohinjskih novicah objavili razpis, s katerim želijo najti najemnike iz lokalnega okolja za tri hotele in kamp ob obali jezera.

GG Plus / ponedeljek, 19. marec 2012 / 07:00

Zgodbe muzejskih predmetov: Dragoceni kranjski rokopisi

Župnijska cerkev sv. Kancijana in tovarišev v Kranju, ki stoji na mestu starejših predhodnic, je eden osrednjih spomenikov poznogotske arhitekture na Slovenskem. Prezbiterij oziroma t....

GG Plus / ponedeljek, 19. marec 2012 / 07:00

Vaš razgled

GG Plus / ponedeljek, 19. marec 2012 / 07:00

Avstrija, priložnost in vzgled za Slovenijo

»Slovenija - danes in jutri« je bil naslov pogovora, ki ga je v torek v Celovcu organizirala Slovenska gospodarska zveza in na katerem je želela iz prve roke predstaviti sedanji g...

GG Plus / ponedeljek, 19. marec 2012 / 07:00

Vse naše družine!

Naši otroci ne gredo na referendum o družinskem zakoniku, čeprav jih ta še najbolj zadeva.