Večina jih je čez petdeset
Ministrstvo za kmetijstvo želi z rento za zgodnje upokojevanje kmetov in s finančno pomočjo mladim prevzemnikom kmetij "pomladiti" kmečke gospodarje.
Kranj – Da bi spodbudili prenos kmetij s starejših na mlajše, praviloma bolj usposobljene in podjetne mlade gospodarje ter s tem izboljšali neugodno starostno strukturo kmečkih gospodarjev, produktivnost in konkurenčnost v kmetijstvu, je ministrstvo v petek objavilo dva javna razpisa – prvega za pomoč mladim prevzemnikom kmetij in drugega za zgodnje upokojevanje kmetov. Kot je na predstavitvi razpisov dejal Branko Ravnik (iz Bohinja), generalni direktor direktorata za kmetijstvo na kmetijskem ministrstvu, bo letos in prihodnje leto za pomoč mladim prevzemnikom kmetij na razpolago deset milijonov evrov nepovratnih sredstev. Do podpore so upravičeni prevzemniki kmetij, stari od 18 do 40 let, najvišji znesek podpore je 40 tisoč evrov. Pogoji so enaki kot pri prvem tovrstnem razpisu, pri katerem so na mlade gospodarje »prenesli« 2.373 hektarjev kmetijskih zemljišč in med 323 upravičencev razdelili 6,78 milijona evrov oz. povprečno 20.997 evrov na vsakega. Za ukrep zgodnjega upokojevanja kmetov je letos in prihodnje leto namenjenih tri milijone evrov, do podpore v obliki mesečne rente so upravičeni kmetje, starejši od 57 let, ki so pokojninsko in invalidsko zavarovani kot kmetje, še niso upokojeni in so pripravljeni celotno kmetijo prenesti na izbranega prejemnika. Renta je sestavljena iz nespremenljivega dela, 5.000 evrov na kmetijo, in spremenljivega dela, ki znaša 300 evrov na hektar primerljivih kmetijskih površin, vendar je ta del omejen na največ dvajset hektarjev. Renta se izplačuje največ deset let, v tem obdobju pa skupni znesek ne sme preseči 110 tisoč evrov. Pogoji so enaki kot pri prvem tovrstnem razpisu, ko so rento odobrili 26 kmetom, vsakemu povprečno 8.592 evrov. Prvo rento so prejeli septembra, hkrati pa še poračun za nazaj.
Vlada je po poletnih ujmah sklenila, da naj kmetijsko ministrstvo v okviru programa razvoja podeželja pripravi ukrep za sanacijo oz. posodabljanje kmetijskih gospodarstev, ki so jih letos prizadele naravne nesreče. Ministrstvo je tak ukrep pripravilo in v petek objavilo javni razpis, po katerem se za dva milijona evrov nepovratnih sredstev lahko potegujejo kmetije, ki so v letošnjih naravnih nesrečah utrpele škodo na gospodarskih poslopjih in drugih kmetijskih objektih ter na trajnih nasadih sadovnjakov, oljčnikov in hmeljišč, pri tem pa je pogoj, da je ta škoda razvidna tudi iz zapisnikov komisije za ocenjevanje škode, ki deluje pri republiški upravi za zaščito in reševanje. Ukrep naj bi prizadetim kmetijam omogočil, da tehnološko posodobijo poškodovana gospodarska poslopja in druge kmetijske objekte, prilagodijo objekte na neugodne vremenske razmere oz. klimatske spremembe in v sadovnjakih namestijo mreže proti toči.