Z novostmi v novo šolsko leto
Letos bodo med drugim v 48 osnovnih šolah začeli poskusno uvajati drugi tuj jezik kot obvezni predmet, šole pa bodo imele bolj proste roke pri organizaciji pouka.
Z letošnjim šolskim letom se dokončno poslavlja osemletka, saj se bo zadnja generacija, ki je vstopila v osemletno osnovno šolo, vključila v 7. razred devetletke. Največji novosti, ki čakata letošnje osnovnošolce, pa sta poskusno uvajanje drugega tujega jezika kot obveznega predmeta in večja prožnost pri organizaciji pouka.
Drugi tuj jezik kot obvezni predmet bodo letos poskusno začeli uvajati v 48 osnovnih šolah. V 35 šolah se bodo sedmošolci učili nemškega jezika, tri osnovne šole bodo izvajale pouk italijanščine, ena pa francoščine. V štirih osnovnih šolah se bo drugi tuj jezik izvajal v kombinaciji med angleščino in nemščino. Novost je tudi to, da bodo učenci odslej lahko prosto izbirali med izbirnimi predmeti, lahko pa bodo tudi oproščeni sodelovanja pri izbirnih predmetih, če obiskujejo glasbeno šolo z javno veljavnim programom. Precejšnja novost je še fleksibilna organizacija pouka. Po pričakovanjih ministrstva za šolstvo in šport bo to omogočilo več projektnega dela in medpredmetnega povezovanja ter vpeljavo novih didaktičnih pristopov, s tem pa povečanje znanja in kompetenc učenca.
Med novostmi so na ministrstvu omenili še brezplačno podaljšano bivanje za učence od 1. do 5. razreda, ob koncu pouka pa po novem šole ne bodo več določale splošnega učnega uspeha učencev. Učenci od 3. do 6. razreda bodo po novem lahko ponavljali razred tudi brez soglasja staršev, starši pa se bodo imeli možnost na tako odločitev učiteljskega zbora pritožiti. V novem šolskem letu bodo morale vse šole pripraviti tudi vzgojni načrt, in sicer najkasneje do 1. junija prihodnje leto.