Vinska rutica lahko pri nabiranju povzroči koprivnico

Vinska rutica odganja mrčes

Dandanes priporočajo uporabo vinske rutice le po predhodnem posvetu z zdravnikom. Brez posveta pa jo lahko uporabimo za preganjanje nadležnega mrčesa iz stanovanja. Pri nabiranju uporabimo rokavice, saj lahko rastlinica povzroča kožna vnetja.

Vinska rutica (Ruta graveolens) je bila v ljudskem zdravilstvu ena najbolj uporabljenih zeli, danes pa ni več tako. Pa ne zato, ker bi bila neučinkovita, pač pa zato, ker je njen učinek premočan. Priporoča se uporaba gotovih pripravkov, če si čaj pripravimo sami, pa je potrebna previdnost.

Imeli so jo menihi, graščaki in kmetje

V srednjem veku ni bilo zelišča, ki bi bilo bolj razširjeno kot vinska rutica. In ni ga bilo vrtička, kjer ne bi rasla ta razvejana rumena rastlinica. Samostanski, grajski in kmečki vrtovi bi bili brez nje pusti. Izvira iz Sredozemlja, a še bolj se je prijela v Ameriki, kjer velja za priznano tradicionalno zdravilno zelišče. Tudi pri nas je bila zelo priljubljena. Še danes jo pogosto ugledamo na primorskih vrtovih ali v naravi. Čedalje rajši jo gojijo tudi gorenjske gospodinje. S svojimi pernato deljenimi modro zelenimi listi in rumenkastimi cvetovi je okras slehernega zeliščnega vrta. Močan, rahlo neprijeten vonj vinske rutice preganja nezaželeni mrčes. V času cvetenja, med junijem in avgustom, nabiramo zelišče z rokavicami. Pri občutljivih osebah se namreč lahko pojavi srbeča koprivnica. Zelišče hitro posušimo. Suho izgubi neprijeten vonj. Okusa je precej grenkega, aromatičnega in dražečega.

Rutica nekdaj

Ljudska medicina je, vinsko rutico pogosto uporabljala, saj naj bi zbistrila vid, zbujala tek, pomirjala, uspavala, krepila um, gnala na vodo, odganjala vetrove, zdravila vneto grlo, astmo in bronhitis ter blažila premočno bitje srca. Sebastian Kneipp je rutico priporočal pri vrtoglavici, težki sapi, želodčnih težavah in kožnih izpuščajih. Za čaj iz vinske rutice je veljalo tudi, da naj bi obvaroval pred kapjo. Ženske so po njej segale tudi pri težavah v času menstruacije. Cenili so jo kot izvrstno zdravilo za mišice. Bradavice naj bi izginile, če so jih večkrat navlažili z njenim sokom. Naglušnost so pozdravili s soparo listov, ki so jo z lijakom usmerili v sluhovod. To so počeli pet dni zapored. Čaj rutice so v razmerju 1:4 razredčili z vodo in ga uporabili za kopel za oči. S tem čajem so jih izmivali dvakrat na dan. Tako so ohranili in krepili vid. Z rutico so preganjali različen mrčes: muhe iz stanovanja, molje iz omar, bolhe in uši. Tudi mi jo lahko povežemo v šopke in obesimo v stanovanju.

Pripravki iz rutice

V čajnih mešanicah lahko vinsko rutico uporabimo sami, bolj previdni pa moramo biti pri samostojni uporabi – če že, jo uporabimo zmerno in v zelo majhnih količinah ter pod nadzorom zdravnika. Čaj si pripravimo v obliki poparka iz polovice čajne žličke posušene rutice. Prelijemo jo s skodelico vrele vode in pustimo stati deset minut, nato precedimo in pijemo enkrat do dvakrat na dan. Čaj, ki blago spodbuja menstruacijo, si pripravimo iz zeli vinske rutice, zeli črne mete, melisinih listov ter listov rožmarina. Dve žlici mešanice prelijemo s skodelico vode in pustimo stati deset minut, precedimo ter pijemo zjutraj in zvečer po eno skodelico poparka.

Rutica danes

V knjigi Zdravilne rastline na Slovenskem dr. Katja Galle-Toplak piše, da vinska rutica spazmolitično deluje predvsem na prebavne organe in maternico, kjer pospešuje prekrvitev in izboljša prebavo in menstruacijo. Vpliva na krvni obtok, predvsem na pritisk krvi v glavi, in tako blaži glavobol. Flavonoidi izboljšajo odpornost kapilarnih žil in preprečujejo zbiranje vode v telesu. V Južni Ameriki z obsežnimi farmakološkimi raziskavami poskušajo potrditi njeno učinkovitost pri multipli sklerozi in kot rastlinski kontraceptiv ter tako znanstveno utemeljiti njeno uporabo v ljudskem zdravilstvu. Vinska rutica vpliva neposredno na gladko mišičje maternice, zato je nikoli ne uporabljamo v nosečnosti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bled / ponedeljek, 20. april 2009 / 07:00

Jedro predstavlja javna šola

Ravnatelji slovenskih osnovnih šol so se na Bledu zbrali na jubilejnem 20. srečanju, ki nosi naslov Osnovna šola na Slovenskem.

Objavljeno na isti dan


Kranj / ponedeljek, 1. september 2008 / 07:00

Varne šolske poti so skrb vseh

Ukrepi za večjo prometno varnost otrok se ponavadi začnejo šele nekaj dni pred začetkom šolskega leta, poostren policijski nadzor v prvih dveh tednih.

Gorenjska / ponedeljek, 1. september 2008 / 07:00

Vozni redi so prilagojeni

V avtobusnem in železniškem prometu so pripravljeni na začetek šolskega leta. Odhode avtobusa so prilagodili tudi za Srednjo biotehniško šolo v Strahinju.

Škofja Loka / ponedeljek, 1. september 2008 / 07:00

Študenti po znanje v tujino

Študenti se v zadnjih letih vse pogosteje odločajo za šolanje, študij ali prakso v tujini. Med njimi sta tudi Tomaž Draksler in Tina Stanovnik iz Škofje Loke.

Gorenjska / ponedeljek, 1. september 2008 / 07:00

Prvošolčki se veliko naučijo

"Za vstop v šolo je najbolj pomembna otrokova samostojnost in delovne navade, bolj kot to, ali zna pisati in računati," pravijo učiteljice, ki bodo v ponedeljek prvošolčke sprejele na OŠ Ivana Groharj...

Gorenjska / ponedeljek, 1. september 2008 / 07:00

Za enega šala, za drugega žalitev

Obredi, povezani s sprejemi prvošolcev v srednjih šolah, so po mnenju nekaterih lahko zelo nasilni in žaljivi.