Pogovor jim veliko pomeni
Srečanja starejših v Gorenji vasi so vsako leto bolje obiskana. Za njih s kosilom in prijetnimi uricami poskrbi lokalni Rdeči križ.
Rdeči križ Gorenja vas enkrat na leto tradicionalno pripravi srečanje občanov, starih 75 let ali več, ki jih poverjenice osebno povabijo na nedeljsko kosilo. V občini Gorenja vas-Poljane je že več kot 400 vsaj 75 let starih občank in občanov, poleg gorenjevaškega pa takšna srečanja pripravljajo tudi v Poljanah, Javorjah in na Sovodnju. Letošnjega srečanja se je v avli gorenjevaške osnovne šole udeležilo 120 starejših.
»Poverjenice skozi leto pazimo na naše starejše sosede. Skupaj z županom jih obiščemo ob okroglih obletnicah, ob novem letu obdarimo s skromnim darilcem, seveda smo pri njih tudi ob težavah,« nam je povedala Jana Rojc, predsednica gorenjevaškega Rdečega križa. Pravi, da starejši hujših težav ne poznajo, niti tisti, katerih pokojnina znaša zgolj nekaj sto evrov. »Večkrat kot pri denarju se zatakne pri pomoči zaradi onemoglosti, starejši so zelo veseli že obiska in druženja. Pogovor nam vsem veliko pomeni, osamljenim starejšim pa še toliko več,« pojasnjuje predsednica, ki hkrati kot učiteljica k medgeneracijskemu sodelovanju spodbuja tudi učence gorenjevaške šole. Poleg naštete pomoči starejšim največkrat priskrbijo tudi posteljnino, oblačila in odeje.
Želijo si pogovora in pozornosti
Starostnikom v občini Gorenja vas-Poljane namenijo veliko pozornosti. Za vsako vas oz. območje skrbijo odbornice (prostovoljke), ki jih je na območju Rdečega križa Gorenja vas kar 28. Pred novim letom spečejo sladke dobrote in starejše povabijo na praznovanje. »Premalo ljudi je, ki še kaj naredijo zastonj, brez zaslužka. Pa vendar je treba tako malo, zgolj kak nasmeh in druženje,« pravi predsednica. Seveda so tudi takšni, ki imajo majhne pokojnine, vendar so navajeni živeti skromno, lažje je morda že zaradi kmetije ali pa jim pomagajo otroci. Zaradi denarja ne tarnajo, še najbolj so zadovoljni, če jim služi zdravje in imajo pozornost mlajših.
O vzdušju na srečanju starejših smo vprašali tudi dva udeleženca. »Tokrat sem drugič na takšnem srečanju, povabili pa so me kot invalida. Zelo mi je všeč, saj se razvedrim in pogovorim. Še več takšnih srečanj bi lahko organizirali,« nam je povedala Jožefa Fortuna, ki dodaja, da so v Rdečem križu Gorenja vas zelo aktivni in jih odbornice velikokrat obiščejo. »Pridem zato, da sem v družbi, da vidim poznane, da se pogovorimo in da mine čas. Tako kot je rekla predsednica Jana, je druženja med starejšimi in tudi med mlajšimi in starejšimi premalo. Ne vem, zakaj se tako malo obiskujemo,« pa pravi Polde Jelovčan.
Pozabite na manj lepe trenutke
»Več vas je kot lani, kar me izredno veseli, kakor tudi to, da vas vedno več poznam in lahko poslušam vaše izkušnje. Kaj bi dal, da bi lahko sam imel vse vaše izkušnje,« je svoje starejše občane nagovoril župan Milan Čadež in jim razodel tudi načrte občine pri gradnji doma za starejše. V novem prostorskem planu je rezervirano zemljišče za gradnjo doma, ki pa ga ne bo gradila občina, ampak zasebni investitor. »Ste generacija, ki je ob koncu prejšnjega stoletja doživela marsikaj lepega in tudi trpkega,« je zbranim spregovoril še Blaž Kujundžić, novi predsednik območnega združenja Rdeči križ Škofja Loka, in jim namignil, naj se spominjajo samo lepega, manj lepe trenutke pa pozabijo. Verjamemo, da so v tistih nekaj urah zadnje majske nedelje mnogi zares pozabili na tegobe današnjega časa, se pogovorili z vrstniki in se zabavali s skupinama V-eter in Zaton.