Dimnikarska storitev
Odgovor na članka Zbrali prek petsto podpisov in V Preddvoru so jezni na dimnikarje, objavljena v Gorenjskem glasu v petek, 9. maja, in v torek, 1. aprila.Prosim če mi kdo pojasni, za kaj gre tukaj? In kaj je »5% dimnikarske storitve«?
Nekaj vprašanj. Kaj je biomasa v tem primeru? Zakaj se jim zdi nujno, da naj nekdo pride vsako leto očistit dimnik? Taki zakoni pri nas ne obstajajo, in živimo v lesenih hišah!
Mnoga leta nisem nič, ali redko kakšno leto, sam očistil dimnik. Nato pa se je enkrat v dimniku hudo ožgal kreozot ali lesna smola, gasilci so po pogašenem požaru odkrili poškodbo na dimniku, ki je nastala že pred požarom.
Zavarovalnica je ponudila dve rešitvi: nov dimnik ali jekleno obložitev notranjosti dimnika. Nerjaveče jeklo ima neomejen rok trajanja in zagotavlja, da ne bo prežgano, ne od vročine, ne od ognja in ne od rje.
Take jeklene obložitve se skoraj ne splača čistiti, ne meni ali dimnikarju, ker ni po enem letu ničesar za očistiti, najmanjša malenkost je le malo prahu. Očistimo ga lahko zelo hitro, v nekaj minutah. Vendar ga ne smemo čistiti z železno krtačo, ampak samo s plastično. Dimnik z jekleno oblogo sedaj veliko močneje »vleče« kot prej brez obloge.
Jeklo je nerjaveče, vendar ni tako svetlo kot navadno nerjaveče jeklo. Prodajajo ga v dveh vrstah, dveh označenih številkah. Eno ima rok trajanja deset let, drugo pa ima neomejen rok trajanja in ne bo nikdar pregorelo ali zarjavelo. Seveda sem si izbral to, ki ima neomejen rok trajanja, saj bi se splačalo, tudi če ne bi kakor v tem primeru plačala zavarovalnica.
Edini način, da sem izvedel, ali sem dobil pravo jeklo, je bil metalurški oz. kemični pregled, ki mi ga je naredil zet Tone, Monikin mož, ki je diplomirani inženir mehanike. Obe jekli te vrste sta enako nemagnetni. Da bi se ta preizkus na »odkrit« način opravil, sem počakal, da so delavci končali, in nato, ko so pobirali ostanke jekla, sem jim vzel večji kos zase, in jim rekel, da ga rabim za pregled, če je prave vrste. Vodja je kar zijal vame, zgleda, da se mu to še ni zgodilo.
Čez zimo kurim hrastov les v norveški peči Jotul. Vsak kos takega hrasta je dolg 8 čevljev, ali 2,4 metra, brez skorje, prvi in zadnji rez hloda. Ko žagajo deske, te kose prodajo za kurjavo v peči. Prodajajo jih v enoti 128 kubičnih čevljev, 2,4 metra dolžine, ali pa za dodatno ceno rezane na krajše kose, ki se jih lahko takoj kuri.
Les kupim poleti, da se več mesecev suši, čeprav je že precej suh, ko ga pripeljejo z žage. To ni glavna kurjava, ampak dodatna k centralni na olje. Nič ni bolj prijetnega kakor peč in žaganje lesa čez zimo, kar je nujna telovadba. Torej ga nočem že naprej žagati, ali žaganega kupiti, ga raje žagam enkrat na teden čez vso zimo, ker je tako bolj koristno za zdravje.
Pravijo, da te to delo dvakrat greje, prvič, ko les žagaš, in drugič, ko ga kuriš!
Hajni