Rastejo novi prostori za visoko šolo
Visoka šola za zdravstveno nego Jesenice se bo do jeseni preselila v novo stavbo.
Občina Jesenice kot ustanoviteljica Visoke šole za zdravstveno nego Jesenice obnavlja nekdanje poslovne prostore Merkurja na spodnjem Plavžu, kamor se bo do jeseni preselila Visoka šola za zdravstveno nego Jesenice. Študentje prvega letnika trenutno gostujejo v začasnih prostorih v nekdanji sejni sobi Občine Jesenice v pritličju zdravstvenega doma. O tem, kako poteka obnova stavbe in kakšni bodo novi prostori šole, smo se pogovarjali s podžupanom Borisom Kitkom.
Obnovitvena dela so v polnem teku, kako obsežna bo prenova nekdanje poslovne stavbe Merkurja?
»V okviru projekta bomo obnovili, nadzidali ter spremenili namembnost nekdanje poslovne stavbe Merkurja. Uredili bomo tri etaže, ki bodo prilagojene zahtevam in potrebam visoke šole. V pritličju bo šest specialnih učilnic, arhiv šole, študentska soba in računalniški center. V prvem nadstropju, ki bo osrednja etaža stavbe, bodo splošne predavalnice, seminarji, knjižnica in referat. V drugem nadstropju bodo upravni del, kabineti predavateljev, še ena predavalnica … Skupna neto tlorisna površina šole bo 1253 kvadratnih metrov. S tem bo šola dobila moderne prostore, ki so nujno potrebni za normalno delovanje in za usposabljanje študentov.«
Do kdaj bodo dela končana?
»Delati smo pričeli 1. februarja, končano pa mora biti do 30. junija. Za zdaj računamo, da bodo dela končana v roku.«
Kolikšna je vrednost obnove?
»Skupna načrtovana vrednost obnovitvenih del je bila okrog milijon evrov, na koncu pa bo nekoliko višja, kajti pokazalo se je nekaj dodatnih del, med drugim smo objekt morali statično urediti, ker bo v njem nekaj velikih predavalnic.«
Kako je z lastništvom stavbe?
»Stavba je še v lasti Merkurja, Občina Jesenice pa je najemnica. Pri tem moram reči, da smo naleteli na veliko razumevanje Merkurja. Odkup stavbe načrtujemo v mesecu maju, ko bo predvidoma sprejet rebalans proračuna in bo zagotovljenih dobrih 913 tisoč evrov za odkup.«
Investitor je Občina Jesenice?
»Tako je. Investitor je Občina Jesenice kot edina ustanoviteljica visoke šole. To je edinstven primer v državi, da je občina ustanoviteljica takšnega zavoda in smo lahko dober zgled za druge. Večino denarja za odkup in obnovo bomo zagotovili iz proračuna, ker pa gre za velik projekt, si v prihodnje želimo kakšnega partnerja oziroma donatorja, ki bi sodeloval pri opremi šole in tudi bodoči širitvi.«
Zakaj že zdaj razmišljate o širitvi?
»Dejstvo je, da bodo prostori zadoščali za sedanje potrebe visokošolskega študija – za 210 rednih in 180 izrednih študentov. Ker pa imajo na šoli ambiciozne načrte in načrtujejo uvedbo bolonjskega magisterija (po sistemu tri plus dve), sedanje predavalnice ne bodo zadoščale in bo treba kmalu začeti razmišljati o širitvi.«
Kako sicer ocenjujete dosedanje delo vodstva šole in njihove načrte?
»Moram izreči vse pohvale vodstvu šole, zlasti dekanici, ki se je dela lotila zares dobro. Šola ima velike perspektive. Na Jesenicah na ta način zagotavljamo šolanje domačinom in postavljamo temelje za zaposlitve v zdravstvu, obenem pa ustavljamo beg možganov. Visoka šola bo Jesenicam na dolgi rok zelo koristila in samo želeli bi si še kakšne podobne šole.«