Zdaj porušeni Jernejkov kozolec je bil kot lokalna znamenitost vključen tudi v Motniško turistično pot. (Foto: Mih Lindič)

Porušili spomeniško zaščitena toplarja

V zadnjem letu je zasebnik iz Motnika samovoljno porušil dva znana toplarja. Njegovo početje je bilo prijavljeno inšpekcijskim službam, a ukrepal še ni nihče.

Motnik - Motnik, nekdaj znan po svojih mogočnih toplarjih, je od sredine aprila osiromašen za že drugi spomeniško zaščiten objekt. Janez Grad je namreč po Matijčevem kozolcu, ki je sicer stal na njegovi zemlji, a je bil zaščiten z veduto trga Motnik, pred tremi tedni z viličarjem porušil še Jernejkov toplar, ki je bil zaščiten v sklopu vaške celote. Njegova lastnina še ni bila določena, saj se Gradovi za mejo parcele še tožarijo na sodišču.

»Ta kozolec je bil od nekdaj v naši lasti, in čeprav je bil star že okrog 140 let, je bil v odličnem stanju. V sklopu naše ekološke kmetije, na kateri sva zaposlena oba s partnerjem, smo ga uporabljali za spravilo kmetijskega orodja in pridelkov in za predstavitev kmečkega življenja,« sta povedala Andreja Hribovšek in Mih Lindič z ekološke kmetije pri Jernejk, ki sta konec minulega tedna problematiko predstavila širši javnosti – novinarjem in predstavnikom občine Kamnik. »Zadevo sva prijavila policiji, pisala pa sva tudi pristojnim inštitucijam, tako inšpektoratu za okolje in prostor kot tudi inšpektoratu za varstvo kulturne dediščine, a odgovora do zdaj še ni bilo,« sta še povedala.

Gradovi, ki so prepričani, da je tudi Jernejkov kozolec stal na njihovi zemlji, so oba objekta porušili, ker naj bi bila dotrajana, o čemer so s posebnim dopisom oktobra lani tudi obvestili Hribovškove. Na dogajanje se je odzvala tudi kranjska enota zavoda za varstvo kulturne dediščine, kjer so potrdili, da sta objekta bila spomeniško zaščitena. Kot je povedal vodja te območne enote Miloš Ekar, si bodo prizadevali, da bi storilca kaznovali z denarno kaznijo ali – kot predvideva novi zakon – z zahtevo po vzpostavitvi prvotnega stanja.

Nad dogajanjem so ogorčeni tudi ostali Motničani. »Člani sveta KS dogodek resnično obžalujemo. Porušena kozolca sta predstavljala in ponazarjala ostanke starega trškega jedra in sta bila med poglavitnimi in zelo dragocenimi ostanki takratnega življenja,« je zapisal predsednik KS Marjan Semprimožnik.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sobota, 7. julij 2007 / 07:00

Državni svetniki za manj pokrajin

Ljubljana - Pred prvo obravnavo svežnja pokrajinske zakonodaje v državnem zboru je v sredo predloge zakonov o pokrajinah, o volitvah v pokrajinah in o financiranju pokrajin obrav...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / torek, 16. avgust 2011 / 07:00

Kako se znebiti šefa?

Režiser komedije Božič na kvadrat Seth Gordon sledi trem zagrenjenim prijateljem, ki jim grozni šefi vsak dan uničujejo življenje. Ker ne morejo dati odpovedi, se domislijo drugačne rešitve, kako...

Mularija / torek, 16. avgust 2011 / 07:00

Otroška peresa

Šola Šola, šola, spet ta šola. V njej posedaš, a naučiš veliko se. Včasih celo zabavno je. Znanja vsepovsod mrg...

Zanimivosti / torek, 16. avgust 2011 / 07:00

Skrivnostne podobe raja

Knjižno delo Skrivnostne podobe raja, ki je bilo prvič predstavljeno ob tisočletnici prve pisne omembe Blejskega gradu, na svojstven način oživlja spomin na preteklost tega kraja.

Zanimivosti / torek, 16. avgust 2011 / 07:00

Glasov jež: Petka, ki je nihče noče

Poklical nas je bralec iz Škofje Loke, ki že več tednov na travniku ob cesti z Jeprce proti Škofji Loki opazuje premikanje Renaultove petke, v času našega slikanja pa je bila prevrnjena celo na s...

Nasveti / torek, 16. avgust 2011 / 07:00

Zanimivosti in Žabnice in okolice

Odlomek iz članka Antonije Šifrer, objavljen v zborniku Na robu pojoče ravnine.