Sivi lasje zaradi tople malice

V mnogih šolah bodo imeli precej težav pri zagotavljanju toplih obrokov za dijake.

Kranj – Srednje šole bodo morale že septembra vsem dijakom zagotoviti topel obrok, ki ga bo država subvencionirala z 2,42 evra. Vendar precej šol ta čas ne premore dovolj prostorskih zmogljivosti, da bi omogočila malico za vse dijake v šolskih prostorih. Do leta 2011 so zato predvideli prehodno obdobje, ko se bodo dijaki lahko prehranjevali tudi v primernih prostorih v bližini šole. Kljub temu pa mnoge ravnatelje skrbi, kako bodo to izpeljali. Ponekod bodo morali zaradi tega celo podaljšati pouk, opozarjajo.

»Upam, da se nam bo v prehodnem obdobju uspelo dogovoriti z bližnjim hotelom, sicer pa pričakujem precej težav zaradi pomanjkanja prostora,« je potožil ravnatelj kranjske gimnazije Franc Rozman. Dijakom bodo poskusili zagotoviti prosto šolsko uro za malico, zaradi česar se jim po Rozmanovih besedah pouk ne bo podaljšal v popoldanske ure, le večkrat na teden bodo imeli po sedem šolskih ur na urniku. Ta čas še nimajo primernega prostora, v katerem bi lahko uredili prehranjevanje dijakov, tudi v Srednji šoli Jesenice. »Morali bomo vključiti ponudbo iz okolice, čeprav nisem navdušen nad tem, da bodo dijaki hodili po restavracijah,« je dejal ravnatelj Stane Vidmar. Ne predstavlja si tudi, kako bi lahko v šoli organizirali malico za vseh osemsto dijakov, če bi se tako odločili. »Brez podaljšanja pouka to ni izvedljivo, saj bi morali imeti res veliko restavracijo, če bi želeli, da bi v njej postregli topel obrok vsem dijakom v 25 minutah, kolikor traja glavni odmor.« Ta čas namreč pouk večinoma končajo do 14. ure, kar je pomembno zlasti zaradi dijakov, ki v šolo prihajajo od drugod in so vezani na javna prevozna sredstva.

V Srednji trgovski šoli Kranj bodo v prehodnem obdobju dijakom zagotavljali le hladen obrok. »Računamo namreč, da se bomo v dveh letih selili v prostore nekdanje tekstilne šole, kjer bomo poskrbeli za ustrezno kuhinjo in jedilnico,« je pojasnil pooblaščenec ravnateljice Anton Žnidar. Prav tako pa pričakuje težave s prevozi, ker se bo dijakom zaradi tega podaljšal pouk. Težav z organiziranjem toplega obroka pa ne bodo imeli v škofjeloški gimnaziji. »Ob šoli je dijaški dom, v katerem je sodobna kuhinja z veliko jedilnico,« je razložil ravnatelj Marjan Luževič in dodal, da bodo potrebni zgolj manjši posegi v urniku.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 9. januar 2015 / 14:43

Začeli obravnavati Merkurjevo tožbo

Sedanje vodstvo nakelskega Merkurja nekdanje člane uprave in nadzornega sveta zaradi sporne prodaje Trgovskega centra Primskovo toži za devet milijonov evrov.

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / četrtek, 2. april 2015 / 15:58

Škofjeloški pasijon

V Škofji Loki marca in aprila prikazujejo Škofjeloški pasijon, Processio Locopolitana, največjo gledališko predstavo na prostem v naši državi. Na osmih uprizoritvah pričakujejo okoli trideset tisoč gl...

Kranj / četrtek, 2. april 2015 / 14:31

Že včasih so pisali na tablice

V podružnični šoli v Kokri so s prireditvijo in razstavo Šola nekoč in danes proslavili 130 let šolstva.

Kranj / četrtek, 2. april 2015 / 14:31

Debatiranje ni zgolj »čvekanje«

Na Gimnaziji Kranj so minuli konec tedna gostili državni debatni turnir za srednješolce, ki ga vsako leto organizira Zavod za kulturo dialoga ZIP – Za in proti.

Rekreacija / četrtek, 2. april 2015 / 14:29

Glasovci pripravljeni za sezono

Člani športnega društva Gorenjski glas so se v Istri pripravljali za prihajajočo kolesarsko sezono.

Gospodarstvo / četrtek, 2. april 2015 / 12:57

Tudi rastlini čaj za zdravje

Metoda biološko-dinamičnega gospodarjenja omogoča pridelovanje živil najvišje kakovosti, zagotavlja pa tudi ohranjanje trajne plodnosti tal, zdravje kulturnih rastlin in ekološko ravnotežje. Metoda uč...