V Alpinei poslovali boljše
"Za prvomajske praznike pričakujemo 80-odstotno zasedenost naših hotelov, čeprav bo veliko odvisno od vremena," je pred dnevi napovedal Aleš Topolšek, direktor Hita Alpinee iz Kranjske Gore.
Kranjska Gora – Hit Alpinea je odvisna družba novogoriškega Hita, ki ima v lasti šest objektov – hotele Špik, Larix, Kompas, Prisank in Alpino ter apartmajsko hišo Vitranc. Kranjskogorski Hit zaposluje okoli tristo sodelavcev, večinoma iz Zgornjesavske doline. Poleg nočitvenih kapacitet ponujajo tudi storitve snežne plaže in gostinsko storitve, poleti pa razne športne aktivnosti. Z direktorjem Alešem Topolškom smo se pogovarjali o poslovnih rezultatih, načrtih in o anonimnem pismu, ki govori o nezadovoljstvu zaposlenih z njegovim vodenjem in razmerami v Hitu Alpinei.
Kako je družba Hit Alpinea poslovala lani?
»Družba je lani povečala prihodke za 12 odstotkov oziroma ustvarila za skoraj 14 milijonov evrov neto realizacije. Dosegli smo dobrih sto tisoč evrov dobička. Prihodki so se najbolj povečali na področju hrane in pijače ter pri nočitvah, ki jih je bilo za dva odstotka več oziroma 256 tisoč.«
Ali ti rezultati v primerjavi s prejšnjimi leti kažejo na pozitiven trend?
»V preteklih letih je družba ustvarjala izgubo ali minimalen dobiček, ta trend pa smo lani obrnili. Kljub slabi lanski zimi, in tudi letos je bilo tako, nam je uspelo povečati prihodke. To je uspeh, kar gre zahvala zaposlenim. Še posebej smo se potrudili pri prireditvah, kot so Planica, Vitranc, Eksplozija zabave, Legende, tudi poleti je bilo veliko zabav, pripravili pa smo tudi veliko kulturnih prireditev ter športne tabore z znanimi imeni iz sveta športa.«
Mar to pomeni, da se tudi skozi delo Hita spreminja podoba Kranjske Gore; prej zimskošportno središče sedaj postaja privlačna skozi vse leto?
»Vsekakor. V strategijo smo zapisali, da bo Kranjska Gora do leta 2010 postala vodilni ponudnik hotelskih in dopolnilnih storitev na alpskem območju. Obisk, prihodke in dodano vrednost želimo povečati predvsem z razvojem destinacije in se uveljaviti tako v slovenskem kot mednarodnem okolju. Naš interes in cilj je, da bi zagotavljali ponudbo skozi vse leto, segmentirali goste, glede na dano infrastrukturo in kapacitete, ter izkoristili potencial, ki ga Kranjska Gora ponuja.«
V kateri smeri?
»Predvsem šport in zabava, ki jo v povezavi z matično družbo lahko dopolnjujemo z igralništvom.«
Kateri gosti prevladujejo v Kranjski Gori?
»Največ je Slovencev, lani jih je bilo devet odstotkov več kot leto prej. Na drugem mestu so gosti iz Velike Britanije, na tretjem so Nemce prehiteli Italijani. Sledijo Hrvati in drugi gosti iz nekdanje Jugoslavije. Visoko so tudi gosti iz Rusije, Ukrajine in dežel Beneluksa. Poleti je veliko Izraelcev, pozitivne trende opažamo tudi na francoskem, španskem in azijskem trgu.«
Koliko časa povprečno ostanejo?
»Povprečno 3,2 dneva. Vemo, da smo sezonskega značaja, zato pozimi ostajajo dobrih pet dni, poleti dobrih štiri. Vmes pa poskušamo aktivirati goste s kongresno, seminarsko in drugo ponudbo.«
Vse bolje vam gre, kljub temu pa se je pojavilo anonimno pismo, ki govori o nezadovoljstvu z vašim vodenjem in stanjem v Hitu Alpinei. Kako si ga razlagate?
»O tem pismu smo v družbi veliko govorili, pripravili smo sestanek širšega kolegija, predsednikov sveta delavcev in predsednikom sindikata. Povedali so mi, da s tem niso seznanjeni in so bili tudi sami presenečeni nad pismom. Na podlagi tega smo sklicali zbor delavcev, ker smo želeli razčistiti zadeve, saj so osnova za dobro delo zadovoljni delavci. Razdelali smo podatke iz pisma. Naj pri plačah povem, da je razlika v marčevski plači v primerjavi s plačo pred enim letom pozitivnih 13 odstotkov, poleg tega pa smo uvedli tudi sisteme za dodatno stimulacijo iz poslovnega razloga in prisotnosti na delu. Očitke o bolniških pa lahko demantiram s podatkom, da je bilo lani za 11 odstotkov manj odsotnosti zaradi bolezni. Zelo težko razumem takšno dopisovanje, še posebej, ker sem ob mojem prihodu uvedel dneve odprtih vrat za reševanje problemov zaposlenih. Tudi osebnih.«
Ste užaljeni zaradi navedb v pismu?
»To je žalitev za zaposlene. Ne bom komentiral in raziskoval kdo in zakaj je to pisal, ali je bil posameznik, zaposlen pri nas ali ne. Želel sem le razčistiti, kakšna je klima v družbi, kako na navedbe iz pisma gledajo zaposleni. Odgovor večine na zboru delavcev je bil jasen, saj so plače višje kot lani.«
Ali imate probleme s pridobivanjem zaposlenih?
»Velik problem je nihanje števila zaposlenih, kar do 30 odstotkov med sezonami. Pozimi potrebujemo veliko več delavcev kot med sezonami. Iščemo jih po Sloveniji, med študenti in na Obali, kjer pozimi ni dela, pri nas pa je obratno. Intenzivno se povezujemo tudi z izobraževalnimi ustanovami.«
Lani ste obnavljali gostinske objekte, kaj čaka Hit Alpineo letos?
»Največja investicija je že v teku, to je v turistično zaokroženo območje Špik. Smo v fazi zbiranja ponudb in upam, da bomo še pred poletjem začeli delati. To pomeni, da gremo v obnovo obstoječega hotela, rušenje starega in dozidavo novega dela. Hotel bo imel štiri zvezdice, bazene, savne, wellnes, športne objekte … Uredili bomo družabni prostor s tržnico in trgovino, tu bo tudi prostor za piknik, apartmajsko naselje in prostor za avtodome. Ta ponudba bo namenjena gostom, ki si želijo svoj prosti čas preživeti aktivno, gostili bomo tudi nekatere vrhunske športnike.«
Investirate sami ali matično podjetje?
»Celotno investicijo peljemo sami. Od 12,5 milijona evrov vredne investicije smo 2,5 milijona evrov pridobili iz evropskega sklada. S tem bomo Špik, kjer je zibelka turizma v Zgorenjsavski dolini, tudi oživili in mu dali novo ponudbo, tu bo tudi priložnost za lokalno skupnost. Zaposlili bomo 55 novih sodelavcev.«
Ali bi lahko po vsem povedanem rekli, da je prihodnost za turizem v teh krajih svetla?
»Vsekakor. Ne le za nas, za vse. V našo vizijo smo zapisali tudi, da je osnova razvoja gradnja destinacije Kranjska Gora. Ne razmišljamo le o našem podjetju, ampak sodelovanju z lokalnimi ponudniki, kar že uresničujemo. Drži pa, da se bomo morali vsi prilagoditi zahtevam gostov in ne obratno. Samo na podlagi tega lahko uspemo. Tudi podjetništvo ima še veliko priložnosti in rezerv. V Kranjski Gori je bilo lani štiristo tisoč nočitev. To je zame prav toliko nakupovalnih dni, saj ima vsak gost priložnost, da kaj potroši. Pa naj bo to v gostinski ali obrtni ponudbi. Če vsak le en evro dobi od gosta na dan, je to za enega podjetnika ogromno.«
Kako boste zasedeni te dni, ob prvomajskih praznikih?
»Letos smo pripravili močan program, predvsem za najmlajše z organizacijo kreativnih delavnic – gledališko, lutkovno, improvizatorsko in cirkuško delavnico. Za vmesni čas smo pripravili še nekaj šovov, smo tudi soorganizatorji prireditve Konjeniki treh dežel. Tudi zato pričakujem 80-odstotno zasedenost hotelov, kar so dobri obeti tudi za poletje in prihodnost.«