Krščanski delavci pripravljajo sindikat
Socialna akademija in Združenje delavcev pri NSi sta organizirali seminar z naslovom Ne le o delavcih, temveč za delavce.
Kranj - Na Šmarjetni gori je bil konec marca seminar z naslovom Ne le o delavcih, temveč za delavce, ki so se ga poleg predstavnikov organizatorjev udeležili nekateri predstavniki civilnodružbenih organizacij v Sloveniji, kulturni delavci in drugi, ki jih tema zanima, materialno in strokovno pa prizadevanje za ustanovitev slovenske sindikalne organizacije na podlagi krščanskih vrednot podpirata EZA, Evropski center za delavska vprašanja, in italijanski krščanski sindikat MCL.
Petkov popoldan je bil posvečen slovenskemu delavskemu gibanju v preteklosti in sedaj. Profesor na Teološki fakulteti v Ljubljani Janez Juhant je predstavil krščansko socialno gibanje in delo Janeza Evangelista Kreka, o delavskem gibanju v Sloveniji v zadnjih dvajsetih letih je spregovoril Marko Štrovs, nekdanji sekretar na Ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve, direktor Centra za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij Jože Gornik pa je predstavil civilno družbo v Sloveniji. V soboto so referenti Matej Cepin iz Socialne akademije, Alenka Blazinšek iz Mladinskega ceha, Veronika Bezgovšek iz Zavoda Salezianum iz Celja, Alojzij Štefan, generalni sekretar Slovenske Karitas, in Marijana Korošec z MIC-a predstavili potrebe različnih ciljnih skupin delavcev od mladih, ki ne dobijo službe, ki bi jim omogočila postavitev na lastne noge, do delavcev po 45. letu starosti, ki so tudi ranljiva skupina.
Poseben ton so seminarju dali gosti iz tujine, ki so z veliko simpatijo najprej pozdravili napredek, ki ga je naredila Slovenija v zadnjih letih, predstavili položaj delavcev v svojih državah, potem pa tudi izrazili interes Evrope, da se pri nas vzpostavi pluralizem na področju sindikatov.
Tako je Andreas Gjecaj iz vodstva Avstrijske delavske zveze, ki je katoliško delavsko gibanje, poudaril, da je bil marksistični pristop do delavstva primeren za 19. stoletje, za 21. pa ni, saj sta poudarjeni solidarnost in subsidiarnost.
Pierre-Jean Coulon, generalni sekretar CFTC, Francoske konfederacije krščanskih delavcev, je predstavil svojo organizacijo, ki že približno sto let združuje delavce s krščanskim prepričanjem. Zanjo je značilno, da na človeka gleda celostno: torej se ne zavzema le za spodobno plačilo, ampak poskrbi tudi za marsikaj drugega, kar potrebujejo njeni člani. Že na začetku se je odločila za internacionalnost in pozneje se je iz nje razvila Svetovna konfederacija dela, ki združuje sindikalne organizacije po svetu, ki zagovarjajo krščanske in tem podobne vrednote. Partnerske konvencije podpisuje s sindikati v drugih evropskih in neevropskih državah, zlasti v tistih, od koder veliko ljudi odhaja na delo v Francijo, da jih lahko spremljajo in jim pomagajo v različnih življenjskih situacijah in pri integraciji v tamkajšnjo družbo.
Posebej je obogatila seminar Roswitha Gottbehüt, generalna sekretarka EZA, Evropskega centra za delavska vprašanja, še posebej v neformalnih pogovorih, pa tudi s predavanjem Organizirana civilna družba – proces demokratizacije in integracije. Seveda je predstavila tudi svojo organizacijo: EZA je mednarodna krovna organizacija, ki združuje delavska združenja na podlagi krščanskih vrednot. Povezana je s strukturami Evropske zveze. EZA ima 60 organizacij v 22 različnih državah s pristopom od spodaj navzgor, 95 odstotkov jih je vsako leto vključenih v aktivnosti; delujejo na področju dela, enakih možnosti, družine, mobilnosti, organizirajo izobraževanje …