Vsaka vojna pušča grobove
Na kranjskem pokopališču so odkrili spomenik gorenjskim mobilizirancem, padlim v nemški vojski 1943-1945.
Kranj - Združenje mobiliziranih Gorenjcev v redno nemško vojsko v času 1943-1945 (Združenje) je v torek odkrilo spominsko znamenje padlim mobilizirancem na pokopališču v Kranju. »Takratna oblast nas je prisilila, da smo se morali kot vojaki velikega rajha vojskovati v tej vojni proti svoji volji. Nam, ki smo to vojno tragedijo doživljali na svetovnih bojiščih in s tem ščitili svoje družine ter svojce, se zavedamo, da ni bilo izbire in smo se odločili za manjše zlo. Vsem, ki nekoliko poznamo razmere na Gorenjskem po letu 1941, je jasno, da smo mobiliziranci zaščitili pred izselitvijo prek dvesto tisoč Slovencev,« je povedal predsednik Združenja Zdravko Ribnikar in še dejal: »Preživeli mobiliziranci, kolikor nas je še, smo dolžni vsaj s tihim spominom počastiti umrle mobilizirane Slovence, ki so padli v tuji vojski.« Kranjski podžupan Igor Velov je povedal, da je v vojni izgubilo življenje devet tisoč mobiliziranih Gorenjcev.
Slovesnosti se je udeležil tudi nemški veleposlanik v Sloveniji Hans Joachim Goetz. Povedal je: »V letih 1988-1993 sem se pri nemškem zunanjem ministrstvu ukvarjal s posledicami vojne. V tej zvezi se mi je vedno znova zastavljalo vprašanje pravičnosti: Zakaj so nekateri posamezniki toliko pretrpeli? Menim, da si mobiliziranci, ki so se proti svoji volji borili v tuji vojski, zaslužijo spoštovanje. V znak spoštovanja do njih bom v imenu Nemčije položil venec.«
»Ta dejanja, kot je današnje, so prišla mnogo prepozno. Moj stric je padel kot mobiliziranec na Madžarskem. Iskali smo njegov grob, a dlje od tega, da je pokopan nekje ob Blatnem jezeru, nismo prišli,« je povedal Franc Perčič iz Kranja. Janez Kovačič iz Kranja pa je dejal: »Moj oče Janko je bil mobiliziranec, bil je tudi predsednik Združenja in prvi, ki si je prizadeval za ta spomenik. Žal ga ni dočakal.«