Od zrna do mize
Osnovna šola Matija Čopa je starše in krajane Krajevne skupnosti Bratov Smuk povabila na srečanje in predstavitev dejavnosti učencev.
Zadnjo soboto v marcu so imeli na Osnovni šoli Matija Čopa v Kranju Dan odprtih vrat. Učenci, učitelji, starši so ustvarjali na delavnicah, na katerih so izdelovali slike iz slame, zrnja, punčke iz ličja, podstavke iz ličja ... Na hodnikih šole so razobesili plakate, ki so jih pripravili učenci in na katerih so obiskovalci izvedeli vse o pridelovanju žita, krušnih pečeh in mlinih, o peki in vrstah kruha ... Imeli so tudi kviz na temo kruha, ki so ga popestrili z ljudskimi pesmimi, pregovori, recitacijami na temo žit in običajev. Na šolskem dvorišču so se igrali igre babic in dedkov.
Učenci so pridno zbirali recepte svojih babic, pa tudi pregovore o kruhu, kot so: Za lenuha ni kruha. Kruh iz hiše, nemir v hišo. Zarečenega kruha se največ poje. Kdor se mlad belega kruha brani, bo star rad črnega hrustal. Za malico so imeli tega dne koruzne žgance, mleko in belokranjsko pogačo, posuto z različnimi semeni. Projekt so pripravile učiteljice Mojca Erlah, Mojca Štiglic, Polona Soklič, Berta Frantar, Marjeta Žumer, Maja Papler in Nataša Dolinšek.
Koruzni kruh
2 jajci, 50 g svinjske masti ali 100 g masla, 2 dl mleka, količina soli je odvisna od velikosti kruha (približno čajna žlička), malo sode bikarbone ali 1 pecilni prašek, skodelica koruznega zdroba, koruzna moka po potrebi, koščki sira iz slanice.
Vse sestavine zmešaj s kuhalnico in daj maso v pomaščen pekač. Pečico segrej na 200-220 stopinj Celzija. Peci približno 25-30 minut. Po peki kruh pokrij s platneno krpo ali brisačo. Včasih so tak kruh pekli pod žerjavico.
Avtorica recepta: Paška Camaj (recept se prenaša iz roda v rod)
Starost recepta: neznana
Izvor: Črna gora