Šopek tudi pred hišo
Pomlad pri nas že nekaj časa kraljuje, čeprav ni dolgo od zadnjega snega. Rože se ne ozirajo na vreme in tiste prve zacvetijo ne glede na temperature.
Jesenske rese smo že davno zamenjali s cvetočimi trobenticami, ki so prve znanilke pomladnih dni, pridružijo se jim ciklame, hijacinte, narcise. S temi vsemi cvetovi zasadimo posodo na oknu, pred vhodom, skratka, naj se ve, da je nova sezona rož tu.Najprimernejše so posode iz žgane gline, ki tudi dalj časa zadržujejo vlago, seveda pa jih ni čez praktičnost plastike, ki so lahke za prenašanje, dobro se očistijo ... tudi po barvi jih lahko izbirate. Seveda naj ima vsaka posoda odvodnjavanje, da sadike ne utonejo v odvečni vodi. Za take mini zasaditve imamo na razpolago veliko sort: pomladno reso, ki je sedaj žareče škrlatne barve, vrtnarsko vzgojene telohe z mnogimi cvetovi na enem steblu, vse vrste čebulnic, ki so siljene, pa posadimo že cvetoče, trobentice, mačehe, skratka ogromno je pomladnega cvetja, ki nam bo cvetelo tja do sredine maja, ko ga zamenjamo s poletnim. Poskrbimo za drenažo v posodi in sadike posadimo vsaj tako globoko, kot so v naravi. Čebulnice po cvetenju posadimo v vrt, nikakor jih ne zavržemo.
Običajno čebulnice zasajamo za pomladno cvetenje na vrtno gredico. Če imamo veliko prostora na razpolago, z njimi lahko ustvarimo čudovite barvne preproge. S sajenjem na stalno mesto si že jeseni zagotovimo pomladno cvetje. Zelo zanesljivo lahko pretehtamo oblikovanje in barvno skladnost. Prav v teh aprilskih dneh se dan za dnem postopoma odpirajo cvetovi narcis in tulipanov. In tako bo vsaj še en mesec, če smo zasadili zgodnje in pozne sorte. Dobra kombinacija so jim tudi mačehe, spominčice in marjetice. V vseh teh kombinacijah je zgoščena vsa pomladna lepota, ki nam je najbolj všeč in ki najbolj privlači poglede.
Spet so zelo modne rožice vijolice, ki ssvojimi drobnimi cvetovi opozarjajo nase z vonjem šele, ko gremo mimo njih, močno zadišijo. Sadimo jih za obrobke k narcisam in tulipanom, predvsem zaradi barvnega kontrasta. Vijolice rastejo povsod, saj so zelo razširjen rod z veliko različnimi sortami. Že davno so bile zelo cenjene v starih vrtovih in parkih. Tudi v literaturi so imele simbolni pomen. Vijolica je ena izmed znanilk pomladi, je trajnica in če imate posajeno v vrtu, se vam bo hitro razrasla kar po travi. Rastejo tudi po obronkih gozdov, na skalnatem terenu, tako na sončnih kot senčnih predelih.
April je čas, ko je dela na vrtu vedno dovolj, če je le ugodno vreme. Pospravimo vse ostanke zime. Zelo pomembno je, da travo pregrabimo in s tem prezračimo, da bo lepše odgnala. Okrasne trave porežemo 10 centimetrov nad tlemi. Tudi vse zimske zastirke odstranimo z občutljivejših rastlin, da bodo zadihale in nanovo odgnale. Okrog trajnic natrosimo malo boljše zemlje ali starega gnoja, da bodo lepše in hitreje odgnale in prerahljamo zemljo okrog njih. Trajnice, ki so se preveč razrasle, lahko, še preden odženejo, razdelimo in presadimo, izjema so potonike, ker s prvimi poganjkipoženejo že tudi cvetovi. Če imamo ribnik, ga očistimo in odstranimo vse odmrle rastline. Posadimo gomolje dalij, gladiol, obrežemo vrtnice. Tulipanom po cvetenju odrežemo samo seme, ki ga naredijopo cvetenju, listi se morajo posušiti, da sečebulice okrepijo za naslednjo sezono. April je najprimernejši čas zapresajanje vsehrastlin, tako sobnih lončnic, kot večjih posodovk in potaknjencev balkonskegacvetja. Posajene rastline zmerno zalivamo in po potrebi tudi dognojujemo. Zelenjavni vrt pa pripravimo za prve setve.