Križi in težave z zobozdravniki
Dostopnost do zobozdravstvenih storitev na Jesenicah je slaba, čakalne vrste dolge, nujna zobozdravstvena pomoč slabo deluje ...
»Kaj se dogaja z zobozdravstvom na Jesenicah? Podatki kažejo, da po dostopnosti do zobozdravnikov zaostajamo za državnim povprečjem. Dejansko stanje pa je še bistveno slabše! Čakalne dobe so izredno dolge, zlasti za protetiko, koncesionarji se obnašajo arogantno … S tem ne moremo biti zadovoljni in sprašujem se, kaj lahko storimo, da se to reši,« je ob predstavitvi dejavnosti jeseniškega zdravstvenega doma na februarski seji občinskega sveta dejala občinska svetnica Ivanka Zupančič. Da stanje na področju zobozdravstva na Jesenicah ni rožnato, dokazujejo tudi podatki o preskrbljenosti po regijah, ki kažejo, da je na Jesenicah število zobozdravnikov pod državnim povprečjem za 1,28 zobozdravnika. »Mreža je 'podhranjena',« je številko komentiral direktor Osnovnega zdravstva Gorenjske Jože Veternik in dodal: »Ko bo sprejeta resolucija o strategiji zdravstvenega varstva, bo uveden tudi normativ, da enemu zobozdravniku pripada 1800 pacientov. To pomeni, da bo dejansko na tem območju sčasoma, denimo v petih letih, treba pridobiti še vsaj dva do tri zobozdravnike.« A problem sta kader in denar, je takoj dodal. Zobozdravnikov primanjkuje v vsej državi, zlasti takšnih, ki bi bili pripravljeni delati v javni mreži, za nameček pa še na periferiji. Pa tudi če bi dobili nove zobozdravnike, je opozoril direktor Zdravstvenega doma Jesenice Alojz Novak, se stanje ne bi bistveno izboljšalo, kajti denar so vezan na programe, ki jih financirajo zavarovalnice.
Ker je problematika res žgoča, so na občinskem oddelku za družbene dejavnosti pripravili podrobno informacijo o stanju zobozdravstva v občini in jo predstavili na marčevski seji občinskega sveta. Iz analize izhaja, da je na Jesenicah skupaj devet zobozdravnikov, od tega 6,5 za odrasle in 2,5 za otroke in mladino. Anketa med zobozdravniki je pokazala, da ima posamezni zobozdravnik registriranih od 1088 do 2300 pacientov. Čakalna doba za prvi obisk znaša povprečno štiri mesece, za protetiko pa 11 mesecev. Zobozdravniki so v anketi menili, da je največji problem preveliko število pacientov in premalo zobozdravstvenih ekip. Občinski svetniki so v razpravi izpostavili tudi problem delovanja nujne zobozdravstvene pomoči na Jesenicah, saj se dogaja, da določeni zobozdravniki ne izvajajo svojih obveznosti in preprosto ne pridejo dežurat. Župan Tomaž Tom Mencinger se je zato zavzel za bolj natančne določbe v koncesijskih pogodbah, po katerih bi koncesijsko pogodbo v primeru neupoštevanja dogovorov lahko hitro razdrli. Nadzor nad delom zobozdravnikov pa bi morala poostriti tudi zdravstvena zavarovalnica, je menil.
Na koncu so občinski svetniki sklenili, da bodo predlagali ministrstvu, naj čim prej izdela merila za postavitev mreže javne zobozdravstvene službe in da za občino Jesenice priskrbi še en tim zobozdravstva za odrasle. Jeseniški zobozdravniki pa so po sklepu občinskega sveta dolžni javno objaviti število opredeljenih pacientov, paciente pa so dolžni vpisovati, dokler ne presežejo povprečja izpostave za deset odstotkov.