Veliki projekti pred vrati
Z županom Juretom Žerjavom smo se pogovarjali o aktualnih zadevah v občini.
Prejšnji teden je vlada podelila koncesijo za dom starostnikov v Kranjski Gori družbi Comett Domovi. Kdaj se bo začela gradnja doma in kdaj se bodo prvi stanovalci lahko vselili?
»Koncesija je prvi korak na poti do izgradnje doma za ostarele. Letos naj bi pridobili gradbeno dovoljenje, z gradnjo pa začeli spomladi 2009. Prvi oskrbovanci morajo biti v skladu s koncesijsko pogodbo nastanjeni v domu 1. septembra 2010. To je skrajni rok za odprtje doma. Prostora bo za 128 oskrbovancev, prednost pri nastanitvi pa bodo imeli lokalni prebivalci.«
Na zadnji seji občinskega sveta ste potrdili investicijski načrt za Slovenski planinski muzej. Kako blizu je – po dolgih desetih letih - zdaj vendarle začetek gradnje?
»Razpis za kandidaturo za denar Evropskega sklada za razvoj je bil že objavljen in svet gorenjskih županov je potrdil kvoto Kranjske Gore v višini 1,653 milijona evrov. S tem je finančna konstrukcija zaprta, z ministrstvom za kulturo bomo podpisali pogodbo o sofinanciranju, Ustanova Avgusta Delavca že zbira denar, Občina pa ima svoj del zagotovljen v proračunu. Takoj se bomo prijavili na razpis in istočasno že izpeljali razpis za izbiro izvajalca. Do leta 2010 muzej mora biti zgrajen, glavnino gradbeno-obrtniških del pa moramo izpeljati že letos in v prihodnjem letu. Čas nas bo torej kar precej priganjal. Prepričan pa sem, da smo po desetih letih zdaj res pred realizacijo projekta in da bo Mojstrana muzej leta 2010 zares dobila.«
Na zadnji seji je veliko polemike sprožila namera družbe Hit Alpinea o obnovi Špika. Projekt so občinski svetniki na koncu vendarle potrdili, a nekoliko slab priokus ostaja, da domačini projekta ne podpirajo povsem …
»Reakcijo domačinov bom razložil na drugem primeru. Leta 2003 smo imeli zbor krajanov v Gozd Martuljku, na katerem so brez glasu proti izglasovali, da zahtevajo obvoznico ali pa nič ter zavrnili projekt pločnikov. V letu 2007 pa so nekateri med njimi meni kot županu očitali, da jih nismo bili sposobni prepričati, da naj vzamejo ponujene pločnike … Ne želim si, da bi čez štiri leta ob zaprtem hotelu Špik in propadli destinaciji nekdo občinskemu svetu in Občini očital, da nismo zbrali dovolj poguma in modrosti, da bi projekt podprli. Res je, pri vsaki investiciji se lahko pojavi kanček dvoma, a noben investitor ne gre v investicijo z namenom, da bo investicija propadla ...«
Zanimivo vprašanje na seji je bilo – kaj če projekta občinski svet ne bi podprl?
»Direktor Hita Alpineje je jasno povedal, da bodo v tem primeru Špik prodali. Območje bi torej lahko nekdo poceni kupil in čakal pet, deset let, hotel pa bi propadal … S podobnim primerom smo se srečali v Mojstrani in na koncu smo bili veseli, da se je našel nekdo, ki je bil propadajoč hotel pripravljen kupiti in narediti v njem karkoli, samo da zaživi.«
Ena glavnih skrbi pri gradnji apartmajskih hišic v Špiku je, da bi jih Hit Alpinea prodajal na trgu.
»Ni logično, da bi nekdo gradil hotel s štirimi zvezdicami, igrišči, wellnesom, savnami, zato da bo potem na svojem dvorišču prodajal apartmaje. Hit Alpinea ni nepremičninsko podjetje, kar je poudaril že direktor družbe na seji.«
Kako poteka gradnja turističnega centra Triglav v Mojstrani?
»Gradnja poteka normalno, nekaj apartmajev bodo prodali na trgu, nekaj pa – vsaj upam – obdržali v turistične namene. Uredili bodo tudi restavracijo in želim si, da bodo pridobili kvalitetnega upravljavca oziroma najemnika. V Mojstrani tak objekt potrebujemo, nenazadnje se bo z izgradnjo planinskega muzeja povečalo število obiskovalcev kraja. Ob tem pa se Mojstrančani morajo zavedati, da bo to prineslo tudi določene spremembe v kraj, mogoče tudi takšne, ki jih niso več vajeni, kajti turizem prinaša tudi določene obremenitve.«
Tudi pri izgradnji Nordijskega centra Planica ste naredili pomemben korak naprej.
»Z ministrom za šolstvo in šport sva podpisala pismo o nameri, da bo Občina Kranjska Gora prenesla občinska zemljišča (predvsem zaletišče in doskočišče velikanke) na državo. O tem bo predvidoma na aprilski seji odločal še občinski svet, ki razpolaga z občinskim premoženjem. Lastniki imajo čas, da pristopijo k projektu, še do konca marca. Pogodba med lastniki in ministrstvom je usklajena in aprila bodo pogodbe podpisane, po ministrovih besedah pa bodo tudi takoj plačljive, kajti vlada je že zagotovila tri milijone evrov v ta namen.«
In kaj se bo zgodilo, če majhna skupina lastnikov na bo prodala zemljišč? Ali lahko to kakorkoli ogrozi projekt?
»Ministrstvo bo izpeljalo izvensodni postopek razdelitve premoženja in lastnino bodo fizično razdelili v deležih, kot bo odkupljena. Če bo država postala denimo 95-odstotna lastnica, bo njen delež zemljišč 95-odstoten. Seveda bo država izkazala javni interes na tistem delu zemljišč, kjer so skakalnice, ostali lastniki pa bodo pač postali lastniki na delu, kjer ni skakalnic in ključnih objektov za organizacijo tekmovanj. Lastnikom je minister jasno povedal, da pelje zadnji vlak, in kdor bo na njem, bo, kogar ne bo, ga pač ne bo. Na vprašanje, ali lahko nekdo, ki je 0,1-odstotni lastnik, ogrozi projekt, zato lahko odgovorim, da projekta zdaj ni več mogoče ustaviti …«
V Ratečah ste obnovili vrtec, otroci so že v novih prostorih, kajne?
»Tako je, otroci so v vrtcu, v stavbi pa potekajo še zadnja dela pri urejanju male telovadnice. V mansardi pa je v zaključni fazi izdelava dveh neprofitnih stanovanj in razpis bo objavljen v kratkem.«
Zanimanje za stanovanji bo verjetno ogromno …
»Stanovanji sta samo dve, prosilcev pa bo zagotovo veliko več. Zato sem že pri sami pripravi razpisa opozoril, da morajo biti razpisni pogoji res tako natančni, da ne bo prihajalo do kakršnihkoli pritožb in hude krvi. Smo pa tudi v fazi izbire izvajalca za izgradnjo neprofitnih stanovanj v zdravstvenem domu v Kranjski Gori, pridobili bomo pet stanovanj, ki naj bi bila vseljiva do konca poletja. Dolgoročno pa bomo neprofitna stanovanja uredili še v kovačnici v Mojstrani, idejni projekt je že izdelan in upam, da bomo letos pridobili gradbeno dovoljenje. Ena od možnosti, da bi v njej uredili neprofitna stanovanja, pa je tudi Langerjeva vila v Mojstrani.«
Eden največjih problemov – s pitno vodo – pa še vedno ostaja nerešen. Točko ste umaknili z dnevnega reda zadnje seje. Zakaj?
»Program sanacije obstoječe oskrbe z vodo smo s Komunale Kranjska Gora dobili šele dva dni pred sejo in gradiva ni mogel obravnavali odbor za komunalo in javno infrastrukturo. Obenem z razočaranjem ugotavljam, da pripravljeni program ne daje konkretnih kratkoročnih rešitev problema. Kratkoročna rešitev je po mojem prepričanju postavitev vodarne na vodohranu Alpina, kjer bomo vodo, ki priteče iz Jureža, prek sistema mikrofiltra prečistili in presvetlili z UV svetlobo. To je zelo enostavna in dokaj poceni rešitev. Vsekakor mora zdaj odbor občinskega sveta skupaj z javnim podjetjem Komunala pripraviti konkretni plan, ki ga bomo obravnavali na naslednji seji občinskega sveta, nato pa bomo z rebalansom zagotovili tudi potreben denar, da bomo konkretne rešitve čim prej izvedli.«