Minister za kulturo Vasko Simoniti na Pasijonskem večeru na Fari (Foto: Tina Dokl)

Dvorano na Trati bo upravljal zavod za šport

Gradnja obeh športnih dvoran, na Trati in pri šoli Jela Janežiča (slednja je projekt vseh štirih občin na Škofjeloškem), dobro napreduje. Glede na dobre izkušnje pri upravljanju dvorane na Podnu, naj bi tudi za novo dvorano na Trati skrbel škofjeloški zavod za šport.

Običajno pogovor z županom občine Škofja Loka Igorjem Drakslerjem začnemo z vprašanjem o napredovanju pri Poljanski obvoznici. Od prejšnjega pogovora ni kaj bistveno novega. »Z direkcijo za ceste se dogovarjamo za nadaljnje postopke in pripravljamo se na pridobitev gradbenih dovoljenj.

S prometnim ministrstvom pa se dogovarjamo o črpanju evropskega denarja, kar zahteva veliko dokumentacije, je tudi nekaj operativnih in ostalih težav, vendar gredo stvari v pravo smer. Ali bodo ljudje zadovoljni s hitrostjo dogajanja, pa je drugo vprašanje, a hitreje ne gre zaradi postopkov in odločb, ki jih je izdalo upravno sodišče,« o postopkih, povezanih s Poljansko obvoznico, pravi župan Igor Draksler.

Začeli pa ste graditi krožišče v Zmincu. Kolikšna je naložba in kdaj bodo dela končana?

»Z deli smo začeli oktobra lani, zaključena pa naj bi bila do letošnjega poletja. Po zimskih mesecih se gradbena dela nadaljujejo. Vrednost del znaša 864 tisoč evrov, delež države znaša 632 tisoč evrov, občine pa 232 tisoč evrov.«

Hitreje kot Poljanska obvoznica pa se uresničuje projekt obrtne cone na Trati, kjer naj bi bili prvi objekti že odprti?

»Lani smo za enega od vlagateljev sprejeli spremembo lokacijskega načrta, ta investitor je zelo pohitel in bo v kratkem odprl svojo tovarno. To dokazuje, da se s skupno voljo da marsikaj storiti, če je zadoščeno nekaj osnovnim pogojem. Objekte gradita še dva druga investitorja, pri ostalih pa stvari najbrž še niso tako daleč. Občina je svoje delo v obrtni coni v celoti opravila, izvajamo le še nekatere tehnične aktivnosti, denimo predajo naših nalog gospodarskim javnim službam in drugim upravljavcem.«

 

Kakšne postopke predvidevate v zvezi s Selško obvoznico?

»Za Selško obvoznico imamo pripravljen javni razpis za občinski podrobni načrt (OPN) v sodelovanju z državo. Vodimo strokovne podlage in izbiramo izvajalca, počasi pa bomo začeli tudi obveščati javnost, kar je v takšnih primerih naša obveznost. ki jo nalagajo evropske direktive. Ko izberemo izvajalca, pa bomo ljudi vsak mesec obveščali, kako daleč smo s postopki.«

 

Kako napreduje gradnja obeh športnih dvoran, na Trati in pri šoli Jela Janežiča?

»Pri šoli Jela Janežiča gradnja lepo napreduje. Skelet dvorane je že viden in če bo gradnja napredovala s takšno intenzivnostjo, bo jeseni telovadnica, ki jo sofinanciramo vse štiri občine na območju upravne enote, že nared. Na Trati pa bomo konec meseca podpisali pogodbo o dokončanju gradbenih del. Še vedno pričakujem, da bomo dvorano naredili v skladu z roki, torej do jeseni. Trenutno je stvar taka, da je dvorana zaprta, od februarja jo ogrevamo z geo-termalno energijo. To pomeni, da ni nobenih radiatorjev, v tleh in stenah so cevi s toplo vodo, takšen način ogrevanja pa bo dolgoročno pomenil znaten prihranek energije. Kakšen natančno bo prihranek, pa se bo videlo že po prvem letu ogrevanja. Računamo, da bodo obratovalni stroški nizki. Dvorana bo namreč samostojna obračunska enota, ločena od šole, saj jo bodo poleg šole in domačih športnih klubov lahko uporabljali tudi komercialni najemniki. Povedati je tudi treba, da bomo dvorano dali v upravljanje zavodu za šport, ker menimo, da so se tudi v primeru športne dvorane na Podnu izkazali kot dober upravljavec, poleg tega pa je občina Škofja Loka ustanoviteljica Zavoda za šport, kar pomeni, da ima posredno stvar pod ustreznim nadzorom.«

 

Na podoben način, z ustanovitvijo zavoda za kulturo, pa želite urediti tudi upravljanje Sokolskega doma, ko bo ta obnovljen. Kako daleč ste s tem?

»Predlog odloka o ustanovitvi zavoda za kulturo gre v občinski svet še na drugo branje. Zavod za kulturo naj bi skrbel za upravljanje Sokolske dvorane, obenem pa bi tam zaposleni profesionalec koordiniral tudi delo številnih kulturnih društev in skupin v občini.«

 

Obnovo Kristalne dvorane v Sokolskem domu vam sofinancira norveški finančni mehanizem. Norveški mentorji iz projekta Sejem bil je živ so pred kratkim obiskali tudi vašo občino. Kako so ocenili vaše sodelovanje v njem?

»Gre za širši projekt, sestavljen iz »trdega« in »mehkega« dela. V okviru prvega sofinancirajo naložbo v Sokolskem domu, v drugem pa gre za vsebinsko oživljanje starega mestnega jedra. Poleg Škofje Loke so v ta projekt vključena še štiri gorenjska mesta in v vseh so se pred kratkim mudili norveški mentorji.

 

Izrazili so veliko zadovoljstvo z našim sodelovanjem v projektu, ki je resnično zaživel, pa tudi sami smo zadovoljni, ker mesto živi s številnimi prireditvami. Velik poudarek dajejo norveški mentorji sodelovanju mladih in prostovoljstvu, predvsem se posvečajo temu, kako aktivirati mlade za sodelovanje v družbenem življenju. Podobne razprave vodimo tudi v Škofji Loki, kjer pričakujemo, da bo mlada generacija sama sebi ustvarila ustrezno klimo in se bo čutila povabljeno, da tudi sama kaj stori zase. Na Norveškem poznajo model delovanja svetov mladine, kar je poseben način, kako mlade vključiti v soodločanje o življenju v mestu. Aktivne vloge mladih si želimo tudi pri nas. Kar zadeva projekt Sejem bil je živ, naj pohvalim tudi našo projektno skupino, ki se res trudi in veliko svojega prostega časa vse leto namenja projektu, kar dokazuje, da želijo živeti s svojim mestom.«

 

Ob nedavnem Pasijonskem večeru na Fari ste bili vsi udeleženci zelo optimistični glede uprizoritve Škofjeloškega pasijona 2009. Kako torej kaže tem načrtom?

»O tem bo svoje moral povedati strokovni odbor, ki je imenovan za ta namen. Ravno te dni sprejema odločitev o režiserju, ki ga je odbor iskal z javnim razpisom in pričakujem, da bomo več informacij o tem slišali na četrtkovi seji občinskega sveta. Res so bili udeleženci večera na Fari zelo optimistični (sam sem zelo realen), vendar menim, da stvari ne gre jemati preveč na lahko, saj vem, da tako obsežen projekt zahteva izjemen in resen angažma velikega števila ljudi.«

 

Ali obisk ministra za kulturo Vaska Simonitija pomeni, da bo projekt dobil tudi državno (finančno) podporo?

»Ministrov obisk tega še ne potrjuje. Se pa v občini Škofja Loka že nekaj časa pogovarjamo o tem, da bi izkoristili zakonsko možnost sofinanciranja nematerialne kulturne dediščine, kar Škofjeloški pasijon nedvomno je. Živo kulturno dediščino, ki jo imamo, je treba ohranjati in za to je potrebno imeti tudi ustrezne materialne možnosti. Zakon nam to omogoča in na ta način bi lahko dosegli zaščito Škofjeloškega pasijona na državni ravni, o čemer pa se z državo še vedno dogovarjamo.«

 

Država je podelila koncesijo za gradnjo doma starejših občanov v Žireh. Kaj to pomeni za občino Škofja Loka? Ste še vedno zainteresirani, da bi dobili svoj dom za starostnike?

»To pomeni le, da bo loško območje oskrbljeno z novimi 80 posteljami, kolikor jih je predvidenih v domu starostnikov v Žireh. Zelo dobro bi bilo, če bi enako uspelo tudi Železnikom, saj bi to omogočilo institucionalno varstvo večjemu številu starostnikov s Škofjeloškega, ki ga sedaj zagotavlja en sam dom na tem območju. Zgolj s koncesijo za Žiri potreba po tovrstnem varstvu starejših nikakor ni pokrita, zato smo v Škofji Loki še vedno zainteresirani za gradnjo doma. Kolikor mi je znano, sedaj na posteljo v domu starejših čaka 120 ljudi!«

 

Z aprilom menda spet začenjate voziti smeti na deponijo v Drago, čeprav mora biti do prihodnjega poletja sanirana in zaprta. Kako to pojasnjujete?

»Res se odlagališče odpadkov zapira, prav tako smo že oddali načrt zapiralnih del, ki ga zahteva posebna uredba o odlaganju odpadkov in po katerem mora biti deponija do srede prihodnjega leta sanirana. Do konca leta pa po tej uredbi še lahko odlagamo na tistem delu odlagališča, kjer je po projektu predvidena zapolnitev zemljine. To lahko zapolnimo prav z odpadki in ocenjujemo, da lahko občina Škofja Loka skupaj z ostalimi tremi z območja upravne enote svoje odpadke vozi tja še devet mesecev. Tako bomo lahko odpadke odlagali v Dragi še do konca letošnjega leta. Ker pa jih v tem času ne bomo vozili več v Logatec, bodo stroški nekaj nižji in občani bodo pri plačilu smetarine ta čas deležni popusta. V prihodnje pa v občini Škofja Loka odlagališča ne bo več, pač pa računamo, da bo kmalu prišlo do dokončne rešitve v zvezi z regijskim ravnanjem z odpadki.«

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / sobota, 7. julij 2007 / 07:00

Ritem poletja

Vedno hujša vročina, ko se človeku možgani bolj ali manj ustavijo, dojemljivi pa so le še za razmišljanja o užitkih, ki jih prinaša teh nekaj mesecev pred nami. To je poletje in tak je njegov rit...

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / sreda, 26. marec 2008 / 07:00

Podelili športna priznanja

Zavod za šport in Športna zveza Škofja Loka sta podelila 28 športnih priznanj za leto 2007.

Splošno / sreda, 26. marec 2008 / 07:00

Včasih smeh, drugič jok

Ivankino otroštvo je zaznamovalo posojilo, ki ga je najel oče.

Železniki / sreda, 26. marec 2008 / 07:00

Strah pred poplavami še živi

V Železnikih se po pol leta še zelo dobro spominjajo katastrofalnih poplav, ki so jih prizadele lanskega septembra. Triletni sanacijski program bo vlada predvidoma obravnavala ta teden.

Splošno / sreda, 26. marec 2008 / 07:00

Komentar: Šest mesecev kasneje

Pred tednom dni je minilo šest mesecev od hude vodne ujme, ki je na Škofjeloškem najbolj prizadela občino Železniki.

Škofja Loka / sreda, 26. marec 2008 / 07:00

Trudijo se obvladovati bolezen

Društvo diabetikov iz Škofje Loke, ki šteje že 454 članov iz Škofje Loke, Selške in Poljanske doline, je pred kratkim priredilo občni zbor.