Višja vsaj minimalna plača
Potem ko se sindikatom in delodajalcem na pogajanjih ni uspelo dogovoriti o plačah in je minila tudi stavka v zasebnem sektorju, je uspel vsaj dogovor o povečanju minimalne plače.
Kranj, Ljubljana – Na opozorilni stavki, ki jo je minulo sredo v zasebnem sektorju pripravilo šest sindikalnih central, v podjetjih pa so le za uro ali dve ustavili delo, je bilo med zahtevami po uskladitvi osnovnih plač z lansko inflacijo tudi zahteva za zvišanje minimalne plače za 50 evrov. V zvezi s slednjim so sindikati veliko pričakovali od petkovega zasedanja ekonomsko- socialnega sveta in res so se sindikati in delodajalci ob navzočnosti ministrice za delo, družino in socialne zadeve Marjete Cotman dogovorili, da bo minimalna plača od 1. marca naprej višja za 28 evrov in bo torej po novem znašala 566,53 evra. Socialni partnerji so ob tem od vlade zahtevali, da sprejme takšne davčne rešitve, da delavci zaradi višje minimalne plače ne bodo plačevali še višje dohodnine, saj bi se s tem učinek povišanja na socialni položaj ljudi z najnižjimi dohodki izničil. Sedaj je na potezi vlada, do katere pa so bili tako sindikati kot delodajalci na zasedanju ekonomsko-socialnega sveta kritični, češ da premalo stori zoper učinke inflacije in tudi v zvezi z napetostjo v socialnem dialogu.
Po stavki, ki je zahtevala višje osnovne plače, ker jih je načela visoka inflacija, pa se sedaj v sindikatih pripravljajo na delavske demonstracije, ki jih v Ljubljani 5. aprila organizira Evropska konfederacija sindikatov (EKS). Na velikem delavskem shodu pričakujejo več deset tisoč delavcev, ki bodo finančne in gospodarskeministre članic EU, guvernerje posameznih centralnih bankter vodstvo Evropske centralne banke opozorili, da ne smejo skopariti pri delavskih plačah in povečevati dobičkov ter nagrad in zaslužkov menedžerjev.
Solidarnostnega protesta evropskih delavcev se bodo prvo aprilsko soboto udeležili člani 82 sindikatov iz 36 evropskih držav. Demonstracije bodo potekale pod sloganom Evropski delavci zahtevamo višje plače! Zadevajo vse evropske delavce, saj se delež plač v BDP skoraj povsod zmanjšuje, povečuje pa delež dobičkov. Tiste dni bo v Sloveniji kot predsedujoči Svetu evropske unije evropski finančni vrh, na katerem bodo sodelovali politični finančnivoditelji EU. »Sporočiti želimo, da je ta politika napačna in da konkurenčnosti ne smemo graditi na nizkih plačah, ampak na razvoju socialne države. Demonstracije bodo uperjene tudi proti nebrzdanemu povečevanju nagrad menedžerjem in za zmanjšanje plačnih razlik, povečevanje minimalnih plač na dostojno raven, zmanjšanje razlik v plačah med moškimi in ženskami ter zmanjšanje razlik v plačah med članicami EU,« vsebino delavskih demonstracij pojasnjujejo v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije.