Poplave odnesle večino rib
Po lanski ujmi je v vodotokih v Železnikih ostala le še desetina rib.
Železniki – Lanske poplave so ogromno škodo povzročile tudi na vodotokih v Železnikih in vodnem življu v njih. »Pri odlovih v potokih in Sori smo ugotovili, da je ostalo deset odstotkov rib. Skozi Železnike je skoraj vse odplaknilo. V ribogojnici je ogromno rib zaradi blata poginilo, zdaj pa vsak dan iz nje potegnem 30 slepih in mrtvih dvoletnic, ker je voda kalna. Potrebovali bomo deset let, da bomo prišli na stanje, kakršno je bilo pred poplavami,« pravi Vinko Nastran, gospodar Ribiške družine Železniki (RD), ki je v sredo v ribiškem domu na Rudnem pripravila srečanje s predstavniki ministrstva za okolje, ribiške zveze, zavoda za ribištvo, lokalne skupnosti in VGP-ja iz Kranja, ki ureja vodotoke.
Na srečanju naj bi se pogovarjali o načrtovanju in saniranju vodotokov v porečju Selške Sore za večjo poplavno varnost v povezavi z ribiškim upravljanjem, saj, kot opozarjajo ribiči, v centru poplav in bodoče sanacije vodotokov živijo tudi ribe in drug vodni živelj, na katerega ne smejo pozabiti. »Ker veliko časa preživimo v in ob vodi, želimo z izkušnjami pomagati pri sanaciji,« je dejal predsednik Ribiške zveze Slovenije Borut Jerše. Kljub temu je veliko časa beseda tekla o preteklih nesoglasjih in odškodninah, ki jih je ribiška družina zaračunavala za intervencijske odlove, ki so izvedeni pred posegom v vodotok. »Za marsikateri poseg smo že bili dogovorjeni z VGP-jem, a so ribiči iz Železnikov veljali za najdražje, glede odškodnin in smo tako večkrat izpadli pri vzdrževanju,« je dejal župan Železnikov Mihael Prevc. Urban Ilc z agencije za okolje je pritrdil njegovim besedam, da so v preteklosti zaradi visokih odškodnin res večkrat oklevali, ali je smiselno narediti določen poseg.
Predsednik RD Železniki Matevž Pogačnik je na drugi strani spomnil, da že več kot deset let opozarjajo, da je vodo treba zaustavljati od izvira naprej: »Vodotoki so se začeli urejati na sredini. To je tako, kot da bi začeli stopnice na sredini pometat. To je bil razlog, da so Železniki lani plavali, na pa odškodnine. Vse bazira na principu hitrega odtekanja, a je vodo treba zadržati nad urbanim naseljem, da se razlije po kmetijski zemlji.« Sogovorniki na srečanju so se strinjali, da ni smiselno izgubljati časa s preteklimi nesoglasji, pač pa bi se morali osredotočiti na plodnejše sodelovanje v prihodnje. Korak naprej so očitno že naredili, saj po ujmi dela na vodotokih potekajo nemoteno po programu, je povedal Jošt Sodnik iz VGP Kranj: »Z ribiško družino nimamo težav, saj smo se dogovorili, da vse posege sproti pregledujemo.«