Masaža ob prijetnih vonjih
"Če hočemo biti zdravi, se moramo vsak dan skopati v dišeči kopeli in si privoščiti masažo z dišavami." (Hipokrat, 400 let pr. n. š.)
Masaža je davna umetnost, ki jo omenja že sveto pismo. Topel medčloveški stik, ki ga s tem ustvarjamo, nam pomaga odpraviti stres in napetosti vsakdanjika. Prav poseben učinek imajo masaže z dišečimi olji, ki jih lahko pripravimo tudi sami.
Mešanje olj
Masaža in eterična olja se čudovito dopolnjujejo, saj tako dosežemo boljši psihološki učinek masaže in hkrati negujemo kožo. Eterična olja so izredno koncentrirana in jih je potrebno vselej razredčiti, saj so sicer neprijetna in celo povzročajo alergije. Kadar jih uporabljamo za masažo, jih moramo razredčiti z osnovnim oljem, ki služi za podlago. Najpogostejša osnovna olja so mandljevo, sojino, avokadovo, breskovo in olje iz pšeničnih kalčkov ali grozdnih pečk. Zelo dobro se obnese jojobovo olje, ki ga ni potrebno hraniti v hladilniku in ne postane žarko. Tudi olje iz grenivkinih semen je primerna osnova, saj kožo naredi mehko in ne mastno. Olje iz pšeničnih kalčkov vsebuje veliko vitamina E in učinkuje kot antioksidant, a je zelo gosto in težko, zato ga raje v majhni količini dodajajte lažjemu osnovnemu olju. S tem boste preprečili, da bi olje za masažo postalo žarko (kar se običajno zgodi po nekaj tednih). Pripravljena olja shranjujte v temnem, hladnem prostoru v neprodušno zaprtih temnih steklenicah.
Mešanice za različne priložnosti
Najpogosteje se masaži predamo takrat, ko smo najbolj utrujeni. Prijetno nas bo sprostila masaža z oljem, ki smo mu na 50 ml osnove dodali 2 kapljici eteričnega olja pelargonije, 4 kapljice sivke, 3 kapljice melise, 4 kapljice pomaranče, 4 kapljice sandalovine in 2 kapljici cimeta. Nič ne bo narobe, če zamešamo manj različnih olj, npr. 8 kapljic sandalovega olja, 2 kapljici pelargonijevega in 10 kapljic sivkinega olja. Za sprostitev lahko izbiramo tudi med olji kamilice, muškatne kadulje, majarona, sandalovine, ylang-ylanga ali jasmina in jih porabimo pol čajne žličke za polovico skodelice osnove.
Masaža je zelo blagodejna tudi ob bolečinah pretegnjenih mišic. Za boleče noge lahko zmešamo 15 kapljic olja sivke in 10 kapljic olja rožmarina na 50 ml osnove. Za nego bolečih rok pa 7 kapljicam sivke in 7 rožmarina dodamo še 8 kapljic brina. Pogosto masiramo tudi dojenčke. Za njih lahko pripravimo 20 ml mandljevega olja, ki smo ga odišavili z 1 kapljico olja vrtnice.
Tudi ženske v svojem času potrebujemo masažo za lajšanje krčev. Preprosta mešanica je iz 12 kapljic olja kadulje na 50 ml osnove.
Kadar je pred nami naporno delo, pri katerem bomo potrebovali polno koncentracijo, si privoščimo masažo z 2 kapljicama pelargonije, 5 kapljic pomaranč in 15 kapljic rožnega olja na 50 ml osnove. Poživilo nas bo tudi olje, kjer lahko izbiramo med pol žličke poljubne kombinacije bazilike, lovorja, evkaliptusa, sivke, limone, limonske trave, mete, bora, ražmatina ali mandarine.
Še posebej zanimiva je masaža v dvoje z oljem, ki deluje kot afrodiziak. Zmešajte 6 kapljic rožnega, 4 kapljice jasminovega, 4 kapljice bergamotkinega in 8 kapljic sandalovega olja na 50 ml osnove.
Aromatska terapija z masažo je umetnost s harmonijo med maserjem, oljnimi dišavami in masirano osebo. Če izberete še primerno okolje z nežno glasbo in brez telefonov, vam svet v trenutku lahko postane bolj prijazen.