Stališča in predloge OZS so predstavili (od leve): Andrej Poglajen, Dušan Krajnik, Viljem Pšeničny in Aleš Pulko.

Obrtniki za davčne olajšave

Na Obrtniško podjetniški zbornici Slovenije trdijo, da so se investicije obrtnikom podražile za petino. Za deset evrov ponujajo članstvo A plus.

Ljubljana – Vse kaže, da se skoraj idilični odnosi med vlado in obrtniki, organiziranimi v Obrtni zbornici Slovenije (OZS) – danes je to Obrtno podjetniška zbornica Slovenije, ki so se ustvarili s prihodom sedanje oblastne garniture leta 2004, vse bolj krhajo. Potem ko je nova vlada znala veliko bolj prisluhniti zahtevam in željam drobnega gospodarstva, tako kot je tudi obljubljala pred volitvami, in vsaj dve leti zapored tudi ugodila skoraj polovici vsakoletnih obrtniških zahtev, je v zadnjih dveh mesecih prišlo do dveh zaostritev: prvo so prožili v sekciji avtoprevoznikov, kjer zahtevajo cestninjenje brez ustavljanja tovornjakov, znižanje cestnin in davčne olajšave za ekološka vozila; druga zaostritev pa je glede sicer že leto stare zahteve, da se vrnejo davčne olajšave za sredstva, vložena v investicije.

Razvoj malega gospodarstva le z investicijami

Kot so razložili na torkovi tiskovni konferenci na OZS, se kljub deklarativni podpori za ponovno uvedbo davčnih olajšav za investicije ministra za gospodarstvo Andreja Vizjaka in ministra za promet Radovana Žerjava stanje na področju davčnih olajšav ne spremeni. Zato so pripravili predlog sprememb in dopolnitev Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb in Zakona o dohodnini, ki na novo opredeljujeta uvedbo davčnih olajšav za investicije. Prepričani so, da so njihovi argumenti dovolj utemeljeni in tudi evropsko naravnani. Kot je razložil pomočnik generalnega sekretarja OZS za gospodarski sistem in politiko OZS Dušan Krajnik, majhne družbe in samostojni podjetniki za hitro prilagajanje trgu potrebujejo novo tehnologijo (stroje, opremo, zgradbe, zemljišča, programsko opremo), z ukinitvijo davčnih olajšav pa so se investicije za obrtnike in male podjetnike podražile v povprečju za 20 odstotkov. Sedaj veljavnih olajšav za raziskave in razvoj obrtniki in mali podjetniki zaradi svoje majhnosti in finančnih možnosti ne morejo koristiti.

Podpora po faksu

Omenjeni predlog za spremembo davčne zakonodaje je pripravila posebna skupina Upravnega odbora OZS, ki je poleg samega predloga predlagala tudi akcijo pošiljanja faksiranih sporočil podpore članstva OZS na naslov predsednika vlade Janeza Janše in finančnega ministra Andreja Bajuka. Akcija je stekla v ponedeljek in naj bi trajala en teden, že prvi dan pa je bilo po podatkih OZS poslanih 772 takšnih sporočil. Po predlogu, za katerega člani izražajo podporo, naj bi uvedli 20-odstotno davčno olajšavo samostojnim podjetnikom ter mikro in malim družbam za sredstva v naložbe v opredmetena osnovna sredstva, razen za jahte in čolne, namenjene za razvedrilo, zasebne zrakoplove, osebna motorna vozila, pohištvo in pisarniško opremo (brez računalniške opreme), pri čemer naj bi olajšave veljale ne samo pri nakupu, pač pa tudi za sredstva pri najemu. Neizkoriščene olajšave naj bi bilo tudi mogoče prenesti v naslednjih pet let.

Ali vlada zavlačuje?

Da so se v skupini UO odločili za pritisk v obliki pošiljanja faksov, je vzrok tudi v sumu, da vlada namerno zavlačuje z odgovorom do te mere, da predlaganih davčnih olajšav tudi časovno-tehnično ne bi bilo mogoče uveljaviti za leto 2008, saj smo v predvolilnem letu, ko bo jeseni težko takšne spremembe izpeljati v parlamentarnem postopku. Ob tem naj omenimo še trditev predstavnikov OZS, da ima enaka stališča do uvedbe investicijskih davčnih olajšav tudi Gospodarska zbornica Slovenije, ki pa da je šla po poti lobiranja za spremembe. Na OZS pričakujejo odgovor vlade do sredine prihodnjega meseca. Aleš Pulko, podpredsednik UO OZS in član že omenjene skupine, je k temu dodal, da se pri akciji pošiljanja faksov ne bodo ustavili, če ne bo šlo drugače, bodo organizirali tudi pozno plačevanje davkov, ki utegne prizadeti državni proračun.

S članstvom A plus do storitev

Oktobrske spremembe Obrtnega zakona, po katerih se je Obrtna zbornica Slovenije preimenovala v Obrtno podjetniško zbornico Slovenije, ki je sicer obdržala obvezno članstvo, pa ima pri 20-odstotnem znižanju članarine (ta znaša od 10 do 50 evrov na mesec) še druge težave. Ob vprašljivi delitvi sredstev članarine med zbornico na državni ravni in območnimi zbornicami je prva očitno »potegnila kratko« in svojemu članstvu z razpoložljivimi sredstvi ne more ponuditi vseh dosedanjih storitev. Zato so se na OZS odločili za deset evrov višjo članarino v paketu »A plus«, ki ponuja dodatne storitve na področju individualnega svetovanja in informiranja članov (vključno z naročnino na reviji Obrtnik in Podjetnik), popuste pri izobraževanju ter pomoč pri trženju doma in v tujini (sofinanciranje na sejmih, oglaševanje). Na OZS so izračunali, da so storitve, ki jih ponujajo za obvezno članarino za obrtnika ali podjetnika, v povprečju vredne 3.500 evrov, dodatnih 120 evrov v letu pa jih v tej ponudbi članstva A plus poveča na 11.500 evrov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / ponedeljek, 7. julij 2008 / 07:00

Turistična zloženka z napako

Ob žirovskem občinskem prazniku je izšla dolga leta pričakovana turistična zloženka. Namesto zadovoljstva, so nekateri zelo razočarani.

Objavljeno na isti dan


Slovenija / petek, 8. februar 2013 / 07:00

Košir drugi na Rogli

Zreče - Slovenski deskar Žan Košir je na paralelnem veleslalomu za svetovni pokal na Rogli zasedel drugo mesto. Tržičana je v finalu ugnal Italijan Roland Fischnaller. Slovenski...

Kultura / petek, 8. februar 2013 / 07:00

Anketa: Praznik kulture

Danes, 8. februarja, praznujemo naš največji kulturni dan. Mimoidoče smo povprašali, kako ga bodo preživeli ter kakšen je njihov pogled na domačo kulturno sfero.

Nasveti / petek, 8. februar 2013 / 07:00

Rdeče pomaranče za firbce

Pustnemu času pravijo ponekod tudi peti letni čas ali čas norčij. Eden najstarejših uličnih evropskih karnevalov je karneval v valonskem delu Belgije, v mestu Binche, približno 60 km južno od Bru...

Šport / petek, 8. februar 2013 / 07:00

Na EP kar pet kranjskih karateistov

Kranj - Letošnje mladinsko evropsko prvenstvo v karateju bo potekalo od 8. do 10. februarja v Turčiji, kjer bodo nastopili tudi slovenski karateisti. V športnih borbah bo Sloveni...

GG Plus / petek, 8. februar 2013 / 07:00

Kaj je danes?

Danes je spet Prešernov dan, slovenski kulturni praznik. Pa zna biti, da bo to pot precej drugačen od dolge vrste prejšnjih. Ker je dela prost dan, sta si ga sredi zime, a v pregretem političnem...