Na mariborskem trgu (Foto: Tina Dokl)

Vinski zaklad pod mestom

Vinagova vinska klet v središču mesta je z 20 tisoč kvadratnimi metri površine največja klasična vinska klet v Srednji Evropi.

Maribor je z dobrimi 114 tisoč prebivalci (po štetju iz leta 2002) drugo največje slovensko mesto. Leži okrog 270 metrov visoko nad morjem in je, čeprav neuradno, središče Štajerske. Maribor je pomembno železniško in cestno križišče za smeri proti Avstriji, Madžarski in Hrvaški. Z izgradnjo letališča se je njegov pomen še povečal. Mesto naj bi začelo nastajati že v antiki, o čemer pričajo najdišča iz mlajše kamene dobe, žarna grobišča, keltske najdbe in rimska villa rustica. Leta 1164 je koroški vojvoda Bernhard Speinheim zgradil na griču Piramida prvo utrdbo, ki se je imenovala Grad v marki ali Burg in der Mark. Naselbina, ki je zrasla pod gričem, se je imenovala Markburg. Leta 1209 je dobilo naselje trške pravice, leta 1254 pa se prvič omenja kot mesto. Leta 1255 so začeli meščani graditi dva kilometra dolgo mestno obzidje, ki so ga še dodatno utrdili z obrambnimi stolpi. Nad mestom so se zgrnile tudi nesreče. Pustošili so požari, konec 17. stoletja pa je Mariborčane morila kuga. Preživeli meščani so postavili pred sedanjim Rotovžem enega najlepših kužnih (ali Marijinih) znamenj.

Ko smo na zadnjem izletu Gorenjskega glasa obiskali drugo največje mesto v državi, Maribor, smo se prepričali, da je štajerska prestolnica izjemno zanimivo, za slovensko zgodovino pomembno, prijazno in lepo urejeno mesto. V krajšem sprehodu po mestu, ki smo ga začeli na Trgu svobode in ga nadaljevali mimo frančiškanske cerkve, starega gradu, hotela Orel in kavarne Astorie z že legendarnim Ezelekom do Slomškovega trga s stolno cerkvijo in Rotovža s spomenikom Rudolfu Maistru, smo razumeli, da so Štajerci upravičeno ponosni na svoj Maribor. Pa vseh znamenitosti mesta, še posebej Lenta s stoletno trto, ki rodi žametno črnino, še videli nismo.

Presenečenje nas je čakalo v središču starega dela mesta, dobrih deset metrov pod zemljo, kjer so že v 13. in 14. stoletju začeli kopati sedanjo Vinagovo vinsko klet. Kasneje, še posebej v 19. stoletju, so jo povečevali do osupljive velikosti. Danes se razteza na 20 tisoč kvadratnih metrih, njeni hodniki pa merijo skoraj tri kilometre. V njej je prostora za 5,5 milijona litrov vina. Po njenih hodnikih in galerijah, polnih sodov in arhivskih steklenic, bi brez vodstva tavali kot izgubljeni.

Steklenice do Bavarske

»Naša vinska klet je med največjimi klasičnimi vinskimi kletmi v Srednji Evropi. V Sloveniji so sicer še večje, vendar niso naravne,« so nam pojasnjevali predsednik Vinagove uprave Bogdan Pečuh in njegove sodelavke Irena Draž, Maja Knez in Suzana Kovačič. »Če bi vino, ki ga lahko hranimo v naši kleti, natočili v tričetrtlitrske steklenice in jih postavili drugo ob drugo, bi segala vrsta do Münchna. Gorenjci, vajeni reda, morda mislite, da smo zanikrni, ker je na stenah in obokih toliko plesni. Vendar nismo. V naši kleti klimatske naprave niso potrebne. Temperatura se stalno giblje med 13 in 14 stopinjami Celzija, vlaga pa dosega 90 odstotkov. Plesen je naravni regulator vlage: v deževnem vremenu jo vsrkava, v lepem pa jo oddaja,« so pojasnili naši prijazni gostitelji. Ko smo po obhodu vinske kleti ob prigrizku srknili primerke izvrstnih Vinagovih vin, ni bilo prav nobene ovire več, da ne bi zapeli in se dobre volje povzpeli na svetlo. Po »štajerskem« kosilu, učni uri kuhanja z mojstrom Janezom Štrukljem in krstu vina v gostišču Golob v Zgornji Polskavi v bližini Frama smo obrnili proti domu.

Če boste kdaj v Mariboru, si ga oglejte. Še posebej pa ne pozabite na vinsko klet. Če je ne boste obiskali, boste veliko zamudili.

Slomšek in Maister

V Mariboru, kjer je v srednjem veku živela zelo številna in gospodarsko močna judovska skupnost, so živeli pomembni možje. Dva imata še posebej pomembno mesto v slovenski zgodovini: škof Anton Martin Slomšek in general Rudolf Maister.

Škof Anton Martin Slomšek, rojen 26. novembra leta 1800 na Slomu pri Ponikvi, je leta 1859 prenesel sedež lavantinske škofije iz Št. Andraža v Labotski dolini na Koroškem v Maribor. S tem pogumnim dejanjem je veliko prispeval k ohranitvi slovenskega značaja Štajerske. Slomška je pokojni papež Janez Pavel II. leta 1999 med obiskom Maribora povzdignil med blažene in določil, da je njegov god 24. septembra. Slomšek je bil pisatelj in pesnik. Napisal je znano knjigo Blaže in Nežica v nedeljski šoli in ponarodeli pesmi Glejte, že sonce zahaja in En hribček bom kupil.

Rudolf Maister s pesniškim imenom Vojanov je ponos Maribora in Mariborčanov. Rojen je bil 29. marca leta 1874 v Kamniku, vendar je najpogumnejša dejanja naredil v Mariboru. Na svojo pest je 20. novembra leta 1918 ustanovil Mariborski pešpolk, ki je bil prva redna slovenska vojska s slovenskim poveljstvom. 23. novembra je Maister razorožil nemško gardo in štiri dni kasneje začel zasedati ozemlje do Pliberka in Velikovca na Koroškem, do slovenske narodnostne meje. Tudi zaradi neodločnosti takratne slovenske narodne vlade se je moral umakniti, vendar je po njegovi zaslugi ostala Štajerska slovenska.

General Maister je bil zaradi prisilnega umika s Koroške razočaran. Vrnil se je v Maribor in postal poveljnik mesta. Leta 1923 ga je oblast prisilno upokojila. Preselil se je na Unec pri Mariboru, kjer je zaradi kapi 26.julija leta 1934 umrl. Za zadnji dom je izbral Maribor. Na zadnjo pot 28. julija leta 1934 do pokopališča na Pobrežju ga je spremila množica ljudi. Pogumni general se je tako trajno povezal z Mariborom.

     

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / sreda, 7. julij 2021 / 07:17

Nevzet Porić je novi mufti

Vodenje Islamske skupnosti je prevzel Nevzet Porić, magister islamske teologije z Jesenic.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / nedelja, 17. februar 2013 / 07:00

O zorenju in pripravi mesa za trženje

Crngrob - Kmetijska svetovalna služba bo v sredo, 20. februarja, ob 13. uri pripravila na turistični kmetiji Porenta v Crngrobu predavanje Marlene Skvarča z Biotehniške fakultete...

GG Plus / nedelja, 17. februar 2013 / 07:00

Mladi Korošci o svoji prihodnosti

Fakulteta za državne in evropske študije Nova Gorica, ki daje v svojih programih veliko pozornost spoštovanju človekovih pravic in svoboščin, med katere sodijo tudi pravice manjšin, je priredila...

Zanimivosti / nedelja, 17. februar 2013 / 07:00

Biserna poroka zakoncev Pogačar

Mirko in Julka Pogačar sta biserno obletnico zakona sicer dosegla že oktobra, vendar so praznovanje zaradi bolezni malce prestavili.

Nasveti / nedelja, 17. februar 2013 / 07:00

Turno nad smučišči Soriške planine

Dravh (1547), Lajnar (1549 m) in Slatnik (1609 m) - Soriška planina je manjše smučišče nad vasjo Sorica, na meji z Bohinjem, primerna za prve zavoje na snegu, tipično družinsko smučišče. Greben Sorišk...

Zanimivosti / nedelja, 17. februar 2013 / 07:00

Svetilniki v avli Gorenjskega glasa

Oglejte si razstavo akademskega slikarja in magistra umetnosti Klavdija Tutte, ki je v teh sneženih dneh v avli Gorenjskega glasa pustil pečat morja. Razstava bo na ogled do 1. marca.