Termalno vodo bodo iskali v novi vrtini
Z iskanjem termalne vode ob desnem bregu Sore bodo nadaljevali v drugi poskusni vrtini. Z vrtanjem v prvi so morali zaradi napake na stroju po enem mesecu prekiniti.
Medvode - Na zemljišču ob desnem bregu Sore, v bližini podvoza, kjer je po dolgoročnem načrtu predviden športni park, že dlje časa potekajo geološke, hidrogeološke in geotermalne raziskave. Glavni investitor projekta iskanja termalne vode je Pavel Lampič.
Zgodovina teh raziskovanj sega že v leto 1998, ko se je na tem področju naredila prva raziskovalna vrtina, druga je bila narejena leta 2006. »Da je na tem območju možno pridobiti termalno vodo, je nakazalo več indikatorjev. Poleg teh dveh testnih vrtin tudi prelom cestišča pri podvozu ter vrelci tople vode v bližini,« je pojasnil Lampič. Z vrtanjem po rudarskem projektu, ki dopušča vrtanje 800 metrov globoko z možnostjo poglobitve do 1100 metrov, so začeli lani septembra. Vrtanje je potekalo preko zaščitne oligocenske sivice in se ni smelo prekiniti niti ponoči. Pod zaščitno sivico, ki je odličen izolator in pod tanjšo plastjo oligocenskega konglomerata pa naj bi se v debeli plasti dolomita lahko nahajala voda, ki bi dosegala temperaturo med 28 in 31 stopinjami.
»Vrtanje smo morali zaradi napake na stroju po enem mesecu prekiniti. V poskusno vrtino je padlo orodje, ki ga nismo uspeli izvleči, in preprečuje nadaljnje vrtanje, zato bomo začeli z vrtanjem v novi vrtini, ki je od prve oddaljena osem metrov. Z deli bomo nadaljevali čez tri tedne ali čez dva meseca, odvisno od tega, kdaj bomo dobili stroj za vrtanje, ki je edini v Sloveniji in odgovarja evropskim normam o dovoljenem hrupu,« je povedal Lampič ter dodal: »Prišli smo do globine 353 metrov. Prva vrtina je dala nekaj pričakovanih rezultatov. Na globini okrog 305 metrov se je nahajala nedoločljiva količina vode, ki je dosegla temperaturo okrog 30 stopinj, vendar se iz ekonomskih razlogov nismo odločili za aktiviranje. Voda, ki se nahaja v sivici, je namreč le pogojno dobra. Upamo, da bo vrtanje v novi vrtini uspešno, se pa lahko na nekaj metrih, kolikor je razlike med prvo in novo vrtino, vse spremeni. Računamo pa, da je v vsakem primeru spodaj topla voda.« Vrtanje v novi vrtini bo predvidoma potekalo dva meseca, od tega bo efektivnega 24-urnega vrtanja skozi sivico 17 dni. Zanj imajo pridobljena vsa potrebna dovoljenja.
Lampič pravi, da če ne bo voda dovolj topla za toplice, ima idealne možnosti, da se z njo ogreva načrtovani športni park in center Medvod. Vrednost projekta bo okrog 350 tisoč evrov, vodil pa ga bo do aktiviranja vrtine. Zanimivo je, da možnost koriščenja geotermalne vode na tem območju omenjajo tudi v povsem drugem projektu, v projektu izgradnje Poslovno–rekreacijskega centra Medvode na območju nedokončane športne dvorane ob Partizanu, ki je lani dobila novega lastnika. »Z investitorjem smo stopili v kontakt in dogovorili smo se, da bo počakal na rezultate z vrtine,« je o tem povedal Lampič, ki sicer pravi, da so povsod, kjer se smatra, da plast sivice ni pregloboka in da je pod sivico kalcijev ali kalcij-magnezijev karbonat, možnosti koriščenja termalne vode: »Moja ideja je, da bi Gorenjsko z vrtinami raziskali tako kot so Panonsko nižino. Treba je narediti projekt in ga predstaviti službi RS za lokalno samoupravo in regionalni razvoj, ki bi ga potem lahko finančno podprla.«