Lapatinib, novo biološko zdravilo za HER2 pozitivnega raka na dojkah
Rak na dojkah je vedno večji zdravstveni problem v svetu in pri nas. Incidenca bolezni raste in je znašala po podatkih registra raka za Slovenijo v letu 2004 106 obolelih na sto tisoč žensk.
Rak na dojkah v Evropi vsako leto zahteva 87 tisoč življenj, pri nas pa blizu štiristo. Pri veliki večini na novo zbolelih gre za invazivno obliko raka, ki je v več kot polovici primerov v napredovanem stadiju. Čeprav se je petletno preživetje pri bolnicah dvignilo in zdaj znaša 72 odstotkov, je to še vedno pod evropskim povprečjem.
Tarčna zdravila so spremenila usodo četrtine zbolelih žensk
Rak na dojkah ni ena bolezen. Za HER2 pozitivnim invazivnim duktalnim rakom na dojkah zboli okoli 25 odstotkov bolnic. V tumorjih teh bolnic je prekomerno izražen gen, ki kodira ekspresijo rastnega dejavnika, proteina HER2 v rakavih celicah. Ta rak je zelo agresiven in hitro zaseva, poleg tega pa slabše odgovori na standardne oblike zdravljenja. Do uvedbe specifičnega, proti HER2 usmerjenega tarčnega zdravljenja so imele bolnice s HER2 pozitivnim rakom na dojkah zelo slabo prognozo. Pri bolnicah z operabilnim rakom se je, kljub dopolnilni kemoterapiji, v polovici primerov kmalu, v letu ali dveh po operaciji, razvila metastatska bolezen. Prognoza v teh primerih ni spodbudna. Prognoza bolnic pa se z uporabo tarčnih zdravil, usmerjenih na HER2 receptor, znatno izboljša.
Lapatinib je prvo biološko zdravilo v obliki tablet
Decembra lani je pozitivno mnenje EMEA za pogojno odobritev dobilo novo biološko zdravilo za zdravljenje raka dojke lapatinib. Lapatinib je prvi peroralni zaviralec HER1 in HER2 receptorjev. Lapatinib je majhna molekula, ki deluje tako, da vstopi v rakave celice in zavira dve receptorski beljakovini - tirozin kinazne komponente receptorjev HER1 in HER2. Ti receptorji so odgovorni za rast tumorja. Ta inovativni mehanizem delovanja predstavlja nov način tarčnega zdravljenja raka na dojkah in se tako razlikuje od doslej uporabljanih tarčnih oblik zdravljenja HER2 pozitivne bolezni. Uporaba v obliki tablet je tudi za bolnike in njihove svojce ter lečeče zdravnike veliko bolj prijazna. V kombinaciji s kapecitabinom je lapatinib indiciran za zdravljenje bolnic z napredovalim ali metastatskim rakom na dojkah, pri katerih imajo tumorji čezmerno ekspresijo ErbB2 (HER2). Bolnice morajo imeti napredovalo bolezen po predhodnem zdravljenju, ki je vključevalo antracikline, taksane in zdravljenje s trastuzumabom v primeru metastaz.
Upanje tudi za bolnike z zasevki v možganih
Zasevki v možganih se pojavijo pri tretjini bolnic s HER2 pozitivnim metastatskim rakom na dojkah. Doslej uporabljane oblike zdravljenja pri teh bolnicah niso izpolnile pričakovanj. Ko bolezen napreduje v možgane, je prognoza bolezni slaba. Preliminarni podatki iz študije III faze kažejo, da bi lapatinib lahko omejil širjenje bolezenskega procesa v možgane kot mesto prve ponovitve. Najpogostejši neželeni učinki med zdravljenjem z lapatinibom in kapecitabinom so bili učinki na prebavila (driska, slabost in bruhanje) in kožo (izpuščaj ter sindrom dlani in stopal). Večina neželenih učinkov je bila blagih do zmernih in niso bili pomembno pogostejši kot pri samostojnem zdravljenju s kapecitabinom, tako da ima lapatinib, kar se tiče varnosti zdravila in morebitnih stranskih učinkov, ugoden profil v primerjavi z do sedaj uporabljanimi oblikami zdravljenja, saj do povečanja števila resnih stranskih učinkov ne prihaja. V prihodnosti bodo lapatinib preizkusili samega ali v kombinaciji z drugimi oblikami zdravljenja (kemoterapijo, hormonskim zdravljenjem, drugimi tarčnimi zdravili in inhibitorji VEGF) proti vsem vrstam raka dojke, pozitivnega za ErbB2, od metastatskega do zgodnjega raka dojke. Potekajo in načrtujejo pa se tudi preskušanja za vrsto drugih solidnih tumorjev s čezmerno ekspresijo ErbB1 in/ali ErbB2.
Izkušnja z zdravilom
Prof. dr. Martine Piccart, Universite Libre de Bruxelles: »Pozitivno mnenje je fantastična novica za ženske z rakom na dojkah, pozitivnim za HER2 (ErbB2) v Evropski Uniji. V Evropi letno diagnozo raka na dojkah, pozitivnega za HER2 (ErbB2), postavijo tisočem žensk, ki imajo večje tveganje napredovanja bolezni in smrti v primerjavi z ženskami s tumorji, ki nimajo čezmerne ekspresije te beljakovine. Lapatinib predstavlja pomembno novo obliko zdravljenja za skupino bolnic, ki dejansko potrebujejo nove oblike zdravljenja, in veselim se dneva, ko bom lahko predpisal lapatinib. Glede na klinični program proučevanja morebitne uporabe lapatiniba v zgodnjih stadijih bolezni, ki ravnokar poteka, je to samo začetek.«
»Gre za zelo pomemben dosežek in pridobitev za bolnice in zdravnike v Evropi, saj bo imel lapatinib v kombinaciji s kapecitabinom koristno vlogo pri zdravljenju posebno agresivne oblike napredovalega raka na dojkah. Ponuja učinkovito zdravljenje, katerega dodatna prednost je peroralna oblika uporabe,« je povedal dr. med. Paolo Paoletti, višji podpredsednik in direktor Razvojnega centra onkoloških zdravil v GSK.
Lapatinib ustavi napredovanje bolezni
Študija, v katero so zajeli 264 bolnic z napredovanim rakom na dojkah, pozitivnim na HER2, katerih povprečna starost je bila 54 let v prvi in 52 let v drugi skupini, je pokazala, da lapatinib podaljšuje čas do napredovanja bolezni. Bolnice so razdelili v dve skupini. Prva je prejemala kombinacijo lapatiniba in kapecitabina, druga pa samo kapecitabin. Srednji čas do napredovanja bolezni je bil v skupini, ki je prejemala lapatinib in kapecitabin, 23,9 tedna, v skupini, ki je prejemala samo kapecitabin, pa 18,3 tedna.
Rak na dojkah, ki metastazira, ni več ozdravljiv
Največja grožnja pri raku na dojkah so metastaze, ki se po krvi in limfi iz dojke razširijo v druge organe. Rak, ki metastazira, ni več ozdravljiv, pač pa ga lahko samo zazdravimo. Veliko breme bolnic z rakom na dojkah so metastaze v osrednjem živčevju. Lapatinib se je izkazal za zelo obetavnega pri zmanjšanju njihove incidence. Pri bolnicah, ki so prejemale lapatinib, so metastaze v možganih napredovale pri dveh odstotkih, pri tistih, ki so jih zdravili samo z kapecitabinom, pa pri šestih odstotkih.