Načrtovanje hišnega vrta
Okolica vsakega doma je prijetnejša in bolj vabljiva, če je smiselno urejena. Vrt je v naših predstavah večkrat omejen le na parcelico, kjer so zasajene zelenjadnice in začimbe ter obdane z nekaj okrasnimi rastlinami. Vrt pa je seveda veliko več.
Hišni vrt bi krajinski arhitekti opisali na več nivojih. Če se omejimo le na prostor pred hišo, govorimo o predvrtu. Zanj je značilna povezava med hišnim vhodom in dostopom, hkrati pa je poudarjena reprezentativna vrednost prostora. V predvrtu so navadno zasajene nižje grmovnice, enoletnice in posamezna drevesa. Vrt, ki je večini oči skrit, pa je tisti del hišnega prostora, ki je oblikovalsko lahko najbolj zanimiv. Okrasne in sadne rastline so tam v družbi zelišč, zelenjadnic in raznih vrtnih motivov, ki nam omogočajo sprostitev, zabavo in nenazadnje tudi rekreacijo. Kakovostno načrtovan prostor poleg številnih možnosti preživljanja prostega časa daje tudi okras naši hiši. V naslednjih mesecih bomo zato razčlenili hišni vrt in podali napotke za oblikovanje te 'zelene dnevne sobe'.
Korak za korakom
Kaj želite v vašem vrtu
Ste privrženec tradicionalnih oblik in naravnega videza ali vas mikajo moderne in drzne oblikovalske rešitve? Prav gotovo bo vrt pečat vaše osebnosti in zato se bo razlikoval od sosedovega. Razmislite o dejavnostih, ki vam jih ponuja. Lahko zasnujete prostor sprostitve in druženja s prijatelji, barvit okrasni vrt ali pa sta zdrava zelenjava in sadje na prvem mestu.
Izdelajte načrt na papirju
Zamisli je najbolje preveriti na papirju, saj tako lahko marsikaj spremenimo, preden se lotimo gradbenih in saditvenih del. Upoštevajte predvsem osončenje, nagib, odmik parcele od cest in objektov ter talne razmere. Izdelajte koncept, ki se sklada z arhitekturno podobo vašega doma. Mislite tudi na to, da bodo drevesa in grmovnice v nekaj letih zrasle, zato jim namenite dovolj prostora za nemoten razvoj.
Izbor rastlin
Gotovo imate kar dolg seznam najljubših rastlin. Vendar preverite, če jim lahko zagotovite optimalne pogoje za rast. Pomembna so tako tla (kislost ali bazičnost, prehranjenost z mineralnimi snovmi, vodne razmere) kot tudi odpornost na nizke temperature, razne stresne dejavnike in rastlinske združbe. Raje izberite tiste rastline, ki so najprimernejše za vaše razmere, saj se bodo dobro počutile brez posebne nege.
Kakovost je pomembna
Seveda bi radi imeli čudovit vrt v najkrajšem možnem času, a je bolje začeti z malim. Kakovostne sadike, vzgojene pri nas, so bolje prilagojene našim rastnim razmeram kot uvožene. Slednje so večinoma ugodnejše, a nakup v domači drevesnici se bo obrestoval, saj so te rastline zdrave, večkrat presajene in imajo pravilno razvit koreninski sistem. Vse to pa je dobra popotnica za uspešno rast v domačem vrtu.