Najnižja cena ne bo glavno merilo
Vrtci, šole, bolnišnice in domovi za ostarele bodo s spremembo zakona o javnem naročanju lahko naročali tudi lokalno pridelano hrano višje kakovosti.
Kranj – Državni zbor je 1. februarja sprejel spremembe zakona o javnem naročanju, v petek so bile objavljene v uradnem listu, veljati bodo začele petnajst dni po objavi. Na pobudo ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so v zakon vnesli tudi določbo, po kateri bodo odslej pri javnem naročanju živil pri merilih za izbor prednostno upoštevali živila, ki so v shemah kakovosti (integrirana in ekološko pridelana živila) ali so proizvedena po nacionalnih predpisih o kakovosti živil. Po tej določbi javnim zavodom, kot so vrtci, šole, bolnišnice in domovi za ostarele, pri nakupu živil ne bo treba več upoštevati le ekonomsko najugodnejše ponudbe, ampak bodo lahko naročali tudi lokalno pridelana živila višje kakovosti. Pri tem se bodo lahko posluževali t.i. odprtih sklopov, kar pomeni, da bo, na primer, šola nabavila solato ločeno od krompirja, meso ločeno od mlečnih izdelkov …
»To je prvi korak pri zagotavljanju kakovostnejše hrane za 165 tisoč osnovnošolcev, 57 tisoč otrok v vrtcih, 20 tisoč oskrbovancev v domovih za ostarele in za vse bolnike v slovenskih bolnišnicah,« je dejal Matjaž Kočar, generalni direktor direktorata za varno hrano pri kmetijskem ministrstvu, in dodal: »Zdaj so na vrsti ravnatelji šol in vrtcev ter direktorji bolnišnic in domov za ostarele, da zakonske možnosti uresničijo tudi v praksi.« Ker zavodi potrebujejo precejšnje količine hrane, si od spremembe zakona veliko obetajo tudi pridelovalci in predelovalci hrane. Na kmetijskem ministrstvu pričakujejo, da bo to pospešilo pridelovanje kakovostne hrane in da se bo v t.i. kratkih verigah skrajšala pot hrane od pridelave do končnega potrošnika.
Javni zavodi so doslej pri javnem naročanju živil morali kot glavno merilo upoštevati najnižjo ceno. Najnižja cena je običajno pomenila tudi najcenejšo hrano oz. hrano slabše kakovosti, zato se je na jedilnikih javnih zavodov pojavljalo preveč živil, ki jih smernice zdravega prehranjevanja odsvetujejo ali uvrščajo na seznam manj kakovostnih živil (živila z veliko maščob, sladkorja in aditivov).